Černé díry, biotisk a závod o Měsíc – Rok 2019 ve vědě

Tohle vše nám přinesl končící rok ve vědě 2019! A vy jste (se mnou, neasi) u toho všeho mohli být také!

ASTRONOMIE – Vzniklo první foto okolí černé díry. Výzkumníci z projektu EHT spojili světové radioteleskopy a vysnímkovali vzdálený akreční disk. Nejde o dokonalé foto, ale předzvěst budoucích ostřejších snímků podobného druhu!

MEDICÍNA – Umělá inteligence zasahuje v medicíně. Od kurýrování proleženin přes návrh léčby rakoviny až po design nových léků, strojové učení letos válelo! V budoucnu by AI mohla pomoct doktorům ještě víc, rok 2019 tak byl předzvěstí věcí příštích.

ARCHEOLOGIE – Zemědělství se historicky světem šířilo spíše kulturně, nežli mečem. Naznačuje to shrnutí multioborových archeologických prací, které dorazilo právě v roce 2019. Zemědělství, jako nejvýznamnější technologie počátku civilizace, lidé přijímali dobrovolně.

EPIDEMIE – Světem se šíří epidemie spalniček. Poprvé po desítkách let byla skoro eradikovaná nemoc opět výrazněji rozšířena. Může za to odmítání očkování i absence systémového přeočkování starší populace.

NEUROVĚDA – Skeny mozku odhalují slova, na něž člověk pomyslel. Hned dvěma studiím se v roce 2019 podařilo identifikovat mozkové vzorce specifických slov. Možná tím jen začínáme, letos totiž došlo i na oznámení mikroimplantátů z dílny Muskova Neuralinku.

MEDICÍNA AGAIN – Došlo na první hibernaci lidí! Jen nevíme, jestli ji přežili. Ke konci roku oznámili vědátoři průlomovou terapii spočívající v podchlazení organismu pro záchranu zraněných pacientů. Jak ale pacienty skutečně zachraňuje, uvidíme až za rok, kdy dojde na publikaci výsledků.

KOSMONAUTIKA – Letošní rok se také nesl ve znamení nového závodu o Měsíc! Čína, Izrael, Indie i Spojené státy se začaly aktivně zajímat o návrat k Měsíci. Znamenat to může nové horizonty pro pilotovanou kosmonautiku i industralizaci kosmického prostoru okolo Země.

MEDICÍNA ZAS – Nejzásadnější pokrok ale letos přinesl biotisk tkání. Umělé srdce, plíce, játra i kůže poprvé experimentálně vznikly díky 3D tisku živých buněk. Zatím nebyly podobné orgány transplantovány do lidí, optimističtější vědátoři právě to ale čekají do 10 let!

To ale zdaleka není vše. Dalo by se mluvit i o tom, jak Amazonii schvátily opět narůstající požáry a deforestace, ale taky o objevu kyslíku na Marsu (ale též metanu), vylepšování fotosyntézy, prvním komerčně prodávaném robotovi hodném toho slova, zprovoznění plastového síta The Ocean Cleanup, příletu mezihvězdné komety Borisov, dosažení/nedosažení (nehodící se škrtněte) kvantové nadvlády u Googlu anebo třeba zběsilém vývoji Muskovy Starshipky! Všem z těchto novinek status mezi TOP 08 objevů z výběru rok ve vědě utekl jenom o prsa!

Ještě nějaké švestičky ze zahrádky

Avšak ostrakizovat bychom neměli ani další neméně významné posuny v léčbě HIV pomocí nových antivirotik, dále pak  v možnosti, že můžeme (anebo aspoň hlístice můžou) část paměti dědit, poznávání zřejmě významného vlivu střevní mikrobioty na zdraví, elektrostimulaci „omlazující“ paměť anebo inhalování RNA pro léčbu plic! Rok 2019 je též rokem, kdy jsme v podstatě dokončili léky de facto kurýrující ebolu (!), ale objevili se i kontroverzní čínští geneticky modifikované makaci. Zjistili jsme, že když si nebudete čistit zuby, zvýší se vám šance na rozvoj Alzheimera, objevili jsme „nesmrtelné“ octomilky a s gustem pozorovali, jak probíhá klinický test trvalé úpravy DNA u nemocných lidí. Přišly také lepší léky na rakovinu, naučili jsme se lépe léčit slepotu a donutili viry zatočit s ATB rezistentními bakteriemi!

Zvláště takhle přes Silvestrem je o to sympatičtější, že jsme blíže vyléčení alkoholismu (jinak, než jen tím, že nebudete chlastat) a začala nám éra pravého kyberpunku skrze mozkové mikroimplantáty od Neuralinku! Také uhlíkové čipy zdolaly další milník na cestě do našich počítačů, dočkali jsme se pokroku v doručování léků pomocí nanobotů, ale poznali i víc o naší minulosti a přírodě!

Nové metody totiž pomohly lépe poznat, jak pozvolně došlo na kolaps Angkoru & Byzance (až s lidé v dané éře zřejmě neuvědomovali, že už jim hrajou…), definitivně odhalili původ kamenů ve Stonehenge a také zjistili roli miniaturizace v lidském pokroku! Stran ekologie se začalo řešit, jestli nás může spasit masivní výsadba stromů – ale zatím spíše (nejen) rostlinné druhy hubíme nežli naopak. Inu, alespoň se nemusíme být Triffidů…

Dočkali jsme se rovněž skvostného startu Crew Dragonu, a poté i ještě skvostnějšího výbuchu (nepilotovaného) modulu! Noční oblohu projasnila nová konstelace Starlink, a zemřela nám definitivně sonda Opportunity. Čest její památce! Japonci mezitím začali střílet do asteroidu, astrofyzici zřejmě potvrdili existenci Hawkingova záření, sonda New Horizons prolétla kolem vzdáleného vesmírného objektu Ultima Thule, který se následně raději přejmenoval na méně nacisticky znějící Arrokoth, a v neposlední řadě jsme pozorovali i krystalizaci bílého trpaslíka! Jednou takhle dopadne i naše Slunce! Leč snad ne už v roce 2020.

Poslední sváteční slovo

V neposlední řadě došlo na jistý malý posun v mezích zákona i na Vědátorovi samotném. Letošek se (díky vašemu zvýšení příspěvků na mém Patreonu i dílčím sponzoringu provozu společností Scintio a jejímu programu MUDRstart – díky všem!) stal rokem, kdy vznikl web, který právě čtete! Články tak narostly příčně i podélně, a píše se momentálně pravidelně šest týdně!

Rovněž narostl můj YouTube kanál – momentálně tak vznikají 3 video týdně, každé jiného formátu. Video týden ve vědě se prodloužil, aby nešlo jenom o poster ke článku, a do Vědátorů na pivu jsem začal častěji zvát hostyodborníky. Krom toho jsem začal pravidelněji spravovat i Instagram, a pomalu uvažuju, jak vědu zprzním i pro TikTok…

Třeba se toho dočkáme v roce 2020, pokud mne dříve neklepne pepka! Uvidíme, co dalšího přinese rok ve vědě!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama