Černé díry a umělé neurony – Týden ve vědě 2. až 8. prosince 2019

ítra sice začíná další pondělí, ale právě teď zase začíná další týden ve vědě!

ASTRONOMIE – Unikátní černá díra možná osvětlí konec obřích hvězd. Černá díra LB-1 má totiž hmotnost kolem 70 Sluncí – to je ale na pozůstatek hvězdy příliš mnoho! Budeme tak nejspíše muset upravit modely toho, u kterých hvězd černé díry vznikají!

MEDICÍNA – Nová terapie může vyléčit HIV+ novorozenceJak? Včasné započetí antiretrovirální terapie u dětí narozených HIV+ matkám má velkou šanci zamezit HIV se v těle usadí! Není to ultimátní lék – ale další šance viru postupně zatnout tipec!

KYBERNETIKA – Úspěšná replikace napětí neuronů dosažena, kybermozek je o krok blíž! Vědcům se podařilo u umělých křemíkových obvodů dosáhnout stejné reakce na elektrický stimul, který známe od neuronů.
Není to průlom, ale mírný pokrok v mezích zákona.


MEDICÍNA – Z „kouzelných houbiček“ budou možná brzy antidepresiva. Nová studie totiž začíná řešit potenciální léčivý vliv psilocybinu na deprese. Jde o jednu z více prací naznačujících benefity psychoplastogenů, kam patří i MDMA nebo LSD.

KLIMA – Jedna velryba zachytí tolik oxidu uhličitého jako tisíce stromů! Velryby by tak zřejmě mohly pomoct zpomalit či zvrátit klimatické změny. Stačilo by jejich počty vrátit na míru před zahájením velkolovu.

EVOLUCE – Tající voda pomohla životu přežít největší dobu ledovou v dějinách. Nová studie odhalila, že eukaryota měla během takzvané Snowball Earth periody namále! Život si však našel cestu, a mohl po ústupu ledu zažehnout druhy, které dnes známe.

A jako bonus videa…

Na mém youtubovském kanálu jste si mohli nakoukat video o tom, jak pokračuje vývoj robotiky! Tentokrát skrze rozebrání, jak daleko je aplikace skutečných průmyslových robotů, kteří připomínají roboty z fikce. V tomto případě Spota z dílny Boston Dynamics! Video viz níž. Krom toho v úterý vyšla opět video novinka o první hibernaci lidí! Nu a dnes v neděli vyšel i nový video týden ve vědě pro lidi, kteří mají raději pohyblivé obrázky než nepohyblivý text.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Diskuze