První mise modulu Starliner od Boeingu skončila dílčím neúspěchem

TLDR verze: Druhý soukromý modul, který má vynášet lidi na oběžnou dráhu, se podíval do kosmu. Do půl roku poletí snad i s lidmi. Přenos tu.

EDIT 17.40: Postartovní problémy zmíněné v článku se později vyhrotily, text níže zůstává původní, na konec článku ale přibyl popis dalšího vývoj. </edit>

Stříbrná medaile

Po letech, kdy bylo jméno „Boeing“ asociováno spíše se životními pojistkami a pokřižováním se před každým letem, nám společnost nadělila fajnový vánoční dárek! Dnes, v pátek 20.12., totiž krátce po polední tuzemského času k nebesům vystartoval její modul Starliner! Do kosmu se tak po modulu Crew Dragon podívala druhá soukromá kabina, kterou by se snad již v příštím roce měli dopravovat lidi na Mezinárodní kosmickou stanici!

Nebylo to ovšem úplně bez problémů! Starliner vynesla raketa Atlas V, a šlo i o premiéru pro vrchní stupeň Centaur. Ačkoliv úvod mise byl a-okey, zhruba dvě desítky minut od zážehu se objevily informace, že loď míří na nesprávnou trajektorii. Hups! Jestli házet špínu na ULA (která řešila start samotný) nebo Boeing, se teprve ukáže, skoro zcela jistě ale došlo na chybu v horním stupni Centaur.

Nicméně, všechno se podařilo jakž takž korigovat (alespoň v době dopisování těchto řádků). Takže nad tím mávněme rukou jako nad provozními problémy. O to autentičtější vánoční dárek (vlastně by vás více potěšilo něco jiného a i to, co jste dostali, je v něčem defektní) to ale je!

Obecně platí, že Starliner neboli formálněji CST-100 (Crew Space Transportation) je podobně jako Crew Dragon malým modulem určeným pro dopravu posádek na Mezinárodní kosmickou stanici. Dovnitř se může  nadlachmat až sedmičlenná posádka. Kapsule vydrží na oběžné dráze až 210 dnů, pokud je zadokována ke stanici.

Její vlastní zdroje ji vystačí na 60 hodin, což je pro krátký let cajk. Kdo by ostatně chtěl 60 hodin sedět v kosmické verzi rodinného auta, v němž s vámi navíc jede tetička se strejdou, a všichni na sobě mají péřové zimní bundy, že ano.

Doufám, že vám kontextová reklama prodává nějaké škaredé kabáty. 

Kdo si počká…

Vývoj modulu započal předběžně už v roce 2010 v rámci kontraktu NASA, reálně Starliner vznikal od roku 2012. Což sedí, poněvadž osobně se furt domnívám, že Boeing na úvodní prezentaci omylem přinesl screenshoty kabiny z Kerbalu, a nadále musel vyvíjet právě tu. Bezosovi se lidé smějí za to, že New Shepard vypadá jako penis, ale aspoň má trochu originální vzhled, lidi!

Buď jak buď, Starliner byl ve vývoji bratru 8 až 10 let, což je na de facto ekvivalent Sojuzu trochu dlouhá perioda. Ne snad, že by bylo nutné věci uspěchat. A ne snad, že by to jiným trvalo o mnoho rychleji. Crew Dragon sice letěl o půlrok dříve, ale i jeho předběžný design vznikal také od roku 2010 až 2011, byť se samože měnil a byl ambicióznější (viz motorické přistání). Jinými slovy, oběma to trvalo více méně stejně.

Faktem nicméně je, že oba moduly mají poměrně úzký cíl a rozpočet není nafukovací. I když to loni skoro vypadalo, že by budoucí americké moduly potřeba spíše dříve nežli později, Sojuzy zajišťují obslužnost ISS stále echt spolehlivě a krom amerického ega tak delší vývoj nic nepoškozuje.

Nynější zkušební nepilotovaný start Starlineru je stále pouze testovací. Pravá zkouška ohněm přijde až v první polovině roku 2020 (snad), kdy má na palubě modulu vystartovat tříčlenná posádka ve složení Chris Ferguson, Mike Fincke a Nicole Mann. První skutečný, operační let, má pak přijít ve druhé polovině roku 2020, kdy si krom dvojice oznámených „pilotů“ Sunity Williams a Joshe Cassady lodí sveze i francouzský kosmonauti Thomas Pesquet a zatím neoznámený ruský (!) kosmonaut.

Uvidíme se na druhé straně

Veškerá prozatím oznámená pětice amerických žokejů a žokejek Starlineru každopádně platí za ostřílené veterány. Nicole Mann z první mise je třeba bývalá námořní pilotka F/A-18, Mike Fincke zase držel rekord v nejdelším pobytu v kosmu až do slavné mise Scotta Kellyho. Fergy pak kočíroval jako kapitán ještě raketoplán Atlantis. Nakolik tedy mise Crew Dragouna nejspíše získají větší mediální odezvu, i prvním letům Starlinera lze jedině s restecpem zasalutovat!

A jen pro úplnost – první pilotovaný let Crew Dragouna je momentálně v plánu na únor 2020. Takže pokud nebudou zbytečně vybuchovat rakety, ventily nebo Muskovy tweety, SpaceX si svůj náskok udrží. Tím spíše, že momentálně není jasné, zdali nebude mít horší orbita, na kterou se Starliner vydal, ještě nějakou dohru. To však ukáží až další dny a týdny.

Kdo ví, třeba se Boeing své zhoršené pověsti nezbaví ani v příští dekádě!

EDIT 17.40:

Bože, to jsou lopaty! Nejenže startujou V PÁTEK před vánocema, ale navíc to podělaj, takže se musejí přepisovat předepsané články a upravovat videa.

Jak sesumíroval postartovní problémy Kosmonautix na základě tiskovky NASA, start sice proběhl úspěšně, ale na další zážeh nastal ve špatný čas. Takže na vzestup došlo o pár minut později a Starliner se dostala na špatnou orbitu vůči orbitě ISS. Modul údajně používal špatný časovač – jak věděli už Klouzači, to dovede zkazit den!

Na spojení s ISS tak nedojde a Starliner přistane do 48 hodin na White Sands. Kdyby šlo o pilotovaný let, tak by to nebyla krizovka, posádka by přežila. Ale myslím, že první pilotovaný start se minimálně o pár měsíců proti plánu prodlouží…

A někdo by si zasloužil k vánocům dostat celu vypolstrovanou hodinama!
#starliner? #more_like_sratliner #amirajt

[LL]

Celý start najdete v českém komentáři u kolegů z Kosmonautix:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama