Nová sloučenina by mohla rakovinu „vyhladovět“

TLDR verze: Vědátoři vylepšili neúspěšný lék z klinické studie, který blokuje přísun živin rakovinným buňkám. Překvapivě taky zjistili, že lék může „naboostovat“ imunitní buňky – což by mohlo značně vylepšit imunitní terapie. Studie tu.

Nežer to, tvoje rakovina bude tlustá!

Všichni musíme jíst. Zatímco někteří nepozřou nic jiného než kale salát a jiní slaninu na slanině, rakovina věří v rovnocennost živin a bere vše. Může to pak bohužel u některých pacientů skončit i tím, že je rakovina nakonec jediným buněčným příjemcem onoho kale.

Tým vědců na americké univerzitě Johns Hopkins (jehož součástí je i Češka Eva Prchalová) se rozhodl využít hladu rakoviny proti ní samotné. Vytvořili analog jedné klíčové živiny, který zablokoval jak přísun živiny do buňky, tak její alternativní vytvoření nebo zpracování.

Efektivně tak tým strčil rakovinné buňce „dudlík“. Enzymy nádorové buňky, které by normálně chroupaly glutamin, tak dumlaly jen jeho takzvaného antagonistu.

DON

Vytvoření správného „dudlíku“ ale nebylo jednoduché. Vědátoři samozřejmě nebyli první, kdo s podobnou ideou přišel – jak využít metabolismus rakoviny proti ní se zkoumá již od minulého století. Problém byl v tom, že léky na podobném principu ztroskotaly v klinických testech kvůli přílišné toxicitě – hlavně ve střevech.

Doufám, že vás kontextová reklama odkazuje aspoň na mimibazar.

Tým vědátorů tak na klinického ztroskotance „DON“ navěsil pár chemických „ocásků“, které si tělo umí enzymaticky odbourat, a vytvořil tak „prolék“. U myšek se tak toxicita léku koncentrovala hlavně do oblasti nádoru!

A co na to ony nádory? Moc šťastné z toho nebyly – všechny čtyři testované typy nádorů prošly zeštíhlovací kúrou. Nádory také normálně vysají své nejbližší okolí od živin do mrtě. Podání léků toto jejich luxování značně omezilo, a tak dokonce kolem nich zbylo nějaké krmení i pro normální buňky!

Co T buňky nezabije, to je posílí

Co to znamená? V okolí nádorů většinou plavou imunitní buňky, které se s nimi snaží bojovat. Vzhledem k pokročilému rozvoji nádoru jsou ale očividně na prohrávající straně – hladové, a ještě často „uspané“ sloučeninami, které nádor produkuje.

Vědátoři tak uvažovali, že imunitní terapie (které se často zakládají na odebrání T buněk z okolí nádoru, jejich aktivaci a opětovné infuzi) by tak mohly fungovat ještě lépe potom, co nádor „pustí chlup“. Ale tady nastal problém: Lék „si nevybírá“, glutaminové enzymy by byly ovlivněné i v imunitních buňkách. A tak přestože by T buňky prakticky plavaly v živinách, byly by „zablokované“ stejně, jako buňky nádorové.

Proto vědátoři otestovali několik scénářů. Aktivní protinádorové T buňky do myší třeba vložili několik dní po podání léku, aby je před efekty léku uchránili. Ale světe, div se! Nejúčinnější byla terapie podaná ZÁROVEŇ s DONem!

Když se vědátoři pídili po tom, proč, zjistili, že zablokování této živiny T buňkám vede naopak k jejich JEŠTĚ VYŠŠÍ aktivitě. T buňky prostě zatly buněčné zuby a epigenetické značky v jádře a bojovaly. Navíc potom měly tendenci si nádor spíše „pamatovat“.

I’m rooting for you!

Nojo, ale co RE-ZI-STEN-CE, kterou tady pravidelně omílám u každé potenciální nové léčby rakoviny? Metabolické dráhy jsou kompliziert a často redundantní, takže je teoreticky možné, že některé typy nádorů by si vynašly cestičku naokolo. V nejlepším případě by to nic nezměnilo, v nejhorším případě by je to ale dokonce mohlo aktivovat, jako T buňky! (Některé typy rakovin z nich přímo pocházejí.) Výzkum, na kterou rakovinu, jak a kdy by to mohlo fungovat, je tedy ještě MUCH NEEDED.

I tak je ale výzkum překvapením a připomínkou, jak nepředpovídatelné umí někdy biologické systémy být. Držme tedy autorům za mořem palce, že výsledky budou replikovatelné, replikované a dovedené do klinických studií. Vzhledem k současné popularitě imunitních terapií bych to s touto „podpůrnou“ terapií viděl optimisticky.

[TL]

Vědátoři na pivu o jiných potenciálních léčivech:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama