Genová terapie byla schopna vyléčit onemocnění spojené se stárnutím. U myší

TLDR verze: Viry nemusejí být jen špatné, ale i dobré. Zvláště, pokud nám jako v nové studii doručí geny, které zvrátí projevy stárnutí! Oznámení tu.

Stárnutí na pendrek

Jak už to tak občas bývá, když stárneme, tak nám sem tam čas od času něco selže. Někdy je to srdce, někdy ledviny, pak třeba cukrovka. Nemají to lehké senioři. Aby toho nebylo málo, když už máme nějaký ten neposlušný orgán, je mnohem snadnější, aby se k tomu přidal i další. A jaké je řešení? Prášky na srdce, prášky na ledviny, prášky na cukr, prášky na prášky. Žádná sranda!

Brát pět prášků třikrát denně začne být po nějaké době poněkud otravné, že ano. A nejen to, zvyšuje se nám šance, že na nějaký prášek zapomeneme, případně ho podáme ve špatný čas, však to známe…

S tím se rozhodli zatočit koumalové vedení Georgem Churchem z Harvardu, kdy se jim podařilo vykoumat speciální VIRUS, který léčí všechny možné trable najednou. Není to samozřejmě jen tak ledajaký virus. Původní škodlivý obsah byl vykuchán a nahrazen poněkud zdraví prospěšnější nádivkou.

A tak je docela možné, že až na Vás v důchodovém věku něco poleze, může to být třeba právě tento „zázračný“ virus. A až se z něj zmátoříte, může se klidně stát, že Vás ta cukrovka přejde. No neberte to. Ale k věci – jak ta sranda funguje (zatím u myší)? Překvapivě tak, že dává virům dobré jméno!

O myších a starých lidech

Samozřejmě, že vědci, ačkoliv to zní zábavně, si nehrají s viry jen tak pro nic za nic. Koncept, který oni vědátoři aplikovali, byl tzv. genová terapie. Co taková genová terapie obnáší? Jedná se o úpravu, případně adici/deleci genů, které nás zajímají. Kupříkladu, když máme vadný gen na metabolizaci laktosy, můžeme si ho nechat opravit a prdíky jsou rázem fuč! Tyto geny je samozřejmě nutno nějak dopravit do lidí, a nejčastěji se pro tyto účely používají právě viry; umí se totiž dopravovat do nás jaksi samy o sobě.

Potenciál je nesmírně velký, ale nic není bohužel tak jednoduché. Genová terapie jako taková je koncept v plenkách, a rozhodně se neobejde bez chyb. Ale i přes své počáteční neúspěchy byly zaznamenány úspěšné pokusy, příkladem budiž výše zmiňovaný vir.

V čem náš vir tedy spočívá? Tzv. adeno-asociovaný virus (AAV) byl nacpán geny, o kterých se tuší, že zabraňují nemocem spojenými se stárnutím. Jak se ukázalo, teorie byla pravdivá a léčivé geny se skutečně předvedly. Ve specifických kombinacích byly schopny u myší zvrátit příbytek váhy, cukrovku, fibrosu ledvin a zregenerovaly funkci srdce! #wow

Zůstává otázkou, zda-li je výhoda, či nevýhoda, že tyto terapeutické geny se do genomů pacientů neintegrují, a je tedy nutné terapie průběžně opakovat. Další věc je, že v některých kombinacích nefungovaly úplně tak, jak mají. Ale až se mouchy vychytají, vypadá to, že bychom měli slibný širokospektrální lék na nemoci důchodového věku. A to se vyplatí!

Doufám, že vám teď kontextová reklama prodává nějaké pilulky nesmrtelnosti. 

Teprve startujeme

Genová terapie jako myšlenka není nic nového pro léčení dědičných chorob. V poslední době se o ní uvažuje i jako o léku na rakovinu nebo na HIV. Ale genová terapie jako lék na stárnutí pouhým dodáním užitečných genů je celkem pecka! Tyhle vychytávky ještě potrvají jednu, dvě dekády, než je bude možné uplatnit, ale až k tomu dojde, budeme mít na stará kolena o dost pohodlnější život. A třeba i mnohem, mnohem delší.

Tradičně je navíc třeba připomenout, že myši nejsou lidi, takže nic nezaručuje, že efekt by na pacientech byl identický. Na druhou stranu, nelze očekávat, že se podobné dryjáky budou jako první testovat u lidí. Takže – krůček po krůčku!

Jaké z tohoto plyne ponaučení? Dejme virům šanci. Když si s nimi správně pohrajeme, tak nás nemusí nutně zabít. A někdy nám dokonce můžou i vyléčit nějakou tu nevyléčitelnou nemoc.

[ML]

Ne, že by tedy podobné objevy nesmrděly kontroverzí… Ale na tu nám stačí i objevy starší…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem moji snahu informovat o vědě věcně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte moji snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama