Biotisknutá umělá kůže může sloužit k lepším kožním štěpům

TLDR verze: Podařilo se zlepšit biotisk tkání – a opět skrze tisk cévního systému! V případě kůže by to mohlo napomoct kožním štěpům, ač zatím testováno jen u myší. Studie tu.

Testováno na myších

Pamatujete si, jak jsem nedávno zmiňoval, že letošní rok se nese v duchu biotisku? Pokud ne, tak už to víte. A pokud ano – tak máme nový důkaz! Vědátoři z Rensselaerské polytechniky pod vedením Pankaje Karande totiž přišli s 3D tiskem živé pokožky, která obsahuje i krevní cévy. Technologie by mohla časem uzrát do takové podoby, kdy by bylo možné pomocí biotisku připravovat funkční kožní vštěpy pro transplantaci například pacientům s popáleninami.

Není to rozhodně poprvé, co někoho napadlo přeměnit kmenové buňky na buňky kožní – ani to není poprvé, co došlo na biotisk čehosi připomínajícího kůži. Stejně jako v levním výzkumu biotisku vaskulatury ale i tentokrát shlukům buněk chyběl řád související práce s cévním systémem. Ten není užitečný jenom pro růst buněk do správné struktury, ale je nezbytný i pro jejich další přežívání a zásobování živinami.

Jak jsem psal už několikrát, tisk extracelulární hmoty („buněčné lešení“), která přímo souvisí i s cévním systémem, vědátoři až do letošního roku neuměli. Mohly tak vznikat vytisknuté kůže, ale bez vaskulatury byly nakonec „vytlačeny“ novou kůži vznikající pod štěpem.

„Doufám“, že vám teď kontextová reklama prodává nějaké levné plastiky z Indie. 

Nyní, kdy však vícero metod v biotisku zvládá tuhle srandu, se však objevují aplikace ve vícero různých paralelních studiích. Také nyní vytvořili autoři bioinkoust ze dvou různých buněk – zatímco před pár měsíci však vaskulatura vznikala díky jakémus „ztracenému bednění“ biotisku, Karande vaskulaturu tiskne přímo pomocí kombinace dvou různých buněk!

Těmi prvními jsou endotelové buňky! Ty tvoří právě vystýlku samotných cév. Spolu s pericyty, což jsou buňky obklopující endotelové buňky, tak autoři přišli přímo na to, jak vaskulturu vytvářet! To je zase o krůček dále, než kde jsme byli před dvěma měsíci! Vědátoři funkčnost přímo demonstrovali u myší, na kterých biotisknutá kůže s vaskulaturou došla mnohem lepší integrace s původní tkání organismu.

Co to bude stát?

Můžete se tedy konečně vydat vstříc dráze pilota Formule 1, neobávajíc se v případě požáru toho, že se vám obličej bude lesknout jako dětská prdelka? Inu, pomalu snad ano – ale jako u všech podobných výzkumů, do praxe je stále setsakra daleko. Díky onou dalšímu krůčku se totiž na obzoru objevují nové, doposud neviděné barikády.

Píšu o biotisku pěkných pár let, ale tohle je asi poprvé, co některý autor (co jsem tedy četl) přímo zmiňuje finanční náklady. Přímo v případě kožních štěpů by samozřejmě bylo třeba odebrat buňky pacientům a ty následně rozmnožit a variovat na potřebné typy buněk. To bude stát peníze. A trvat čas. A stát čas!

Lepší by samozřejmě bylo, kdyby bylo možné připravit štěpy z nějakých neutrální buněk, na které bude imunitní systém reagovat nijak nebo jen vlažně. Ale to bude zcela nový obor zájmu budoucích prací, zejména řešících možností pomocí CRISPRu a dalších nástrojů.

Délka kultivace a cena u biotisku totiž může ovlivnit ještě hodně co do přijetí téhle metody. Třeba u srdce a jater je jasné, že se čekání asi vyplatí i po finanční stránce. Nicméně pro oběti nehod nemusí na kultivaci čas. Takže by bylo velmi dobré, kdybychom měli i pro tyto případy v mrazáku pár prefabrikovaných předtisknutých orgánů pro univerzální užití.

Ale pro kožní štěpy, které nejsou zase tak elitní obor, je možné, že budou-li lidské transplantáty dlouhodobě levnější, potenciálně lepší biotisk štěpů bude zkrátka podužívaný! Je to smutné, ale reklamace musíte podat jinde než u vědců. Až další zkoumání biotisku ovšem ukáže, nakolik si nové nástrojů dovedou či nedovedou poradit i tím, co ovlivní cenovku vytváření nových tkání – tedy to, co v součtu nejspíše bude hodně zajímat majoritu z nás.

[LL]

Víc o biotisku taky ve videu tuna:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama