Vědci sestrojili buňky schopné zničit latentní HIV

TLDR verze: Vědcům se podařilo vytvořit specializované buňky, které v kombinaci s příslušnými protilátkami cílí na buňky latentně infikované HIV a ničí je. 

Život s HIV

Všichni se nejspíš shodneme, že život s HIV je pech. Jakmile se nám dostane do buněk, schová se v naší DNA kde si dle nálady buď plodí nebo neplodí své kopie a je PRAKTICKY NEMOŽNÉ se ho zbavit. Nemáme to s ním holt snadné. Ovšem tato realita může pro náš neoblíbený virus brzy skončit, jelikož vědcům se povedlo vytvořit specializované superzabijáky zvané cCAR-T buňky, které specificky vyhledávají a ELIMINUJÍ právě buňky nakažené latentním HIV. Nechci říkat hop, ale HIV se má na co těšit.

HIV je již několik desítek let (oprávněným) strášákem všech slušných i neslušných lidí. Nemoc, která se dlouho nemusí projevit, je přenášena jednou z nejzábavnějších činností lidstvu známých (tím teď nemyslím heroin) a postupem času naprosto odrovná imunitní systém a nakonec vás sundá prachprostá chřipka. Kdo by se nebál?

Právě proto se koumáci z Gladstone Institute pod vedením Warnera Greena rozhodli se do HIV pustit s nadějí, že by konečně přišli na to, jak na tento zákeřný virus vyzrát a třeba nás i zbavit jednoho z největších strašáků současnosti. A dost možná se jim to povedlo.

Nebudu lhát, vypadá to velmi slibně, a jestli se tato metoda stane rutinní záležitostí, bude největším postrachem lidí všeho věku ne pomalá a děsivá smrt, ale pouhopouhé překvapivé rodičovství.

Expert na schovku

Od doby, kdy se HIV poprvé vyskytlo u člověka uběhlo hodně času, a bylo vyzkoušeno hodně přístupů, jak se HIV zbavit. Do jisté míry byly tyto pokusy úspěšné v tom, že HIV už své oběti nemusí sundat, ale i tak je nutné neustále podstupovat takzvanou kombinovanou antiretrovirovou terapii (zkuste to říct několikrát rychle za sebou), neboli cART. To sice udrží HIV pod kontrolou, ale ani cART se neobejde bez jistých much. Některé léčiva vykazují jistou toxicitu a chronický zánět s sebou nese rizika srdečních onemocnění, rakoviny a jiných nemocí, které zrovna úplně nechcete mít.

Důvod, proč se HIV nedá jen tak zbavit je ten, že virus HIV má doslova schopnost se integrovat do naší DNA. Tam se buďto začne množit (čehož si ale náš imunítní systém všimne) nebo se „uspí“ a bude čekat na vhodnou chvíli, kdy se probudit a zase se vesele kopírovat. Takových buněk je v těle infikovaného pacienta opravdu spoustu, a i když se buňka probudí a imunitní systém ji sejme, stihne se takhle nakazit několik dalších buněk a začarovaný kruh nevesele pokračuje. Těmto spícím buňkám se říká HIV rezervoáry a jsou hlavní důvod, proč se HIV dosud nepodařilo vyléčit.


V čem je tato nová metoda opravdu revoluční je v tom, že tyto zabijácké buňky za poskytnutí správné protilátky (specifická na buňky nakažené HIV) jsou schopny cílit i SPÍCÍ buňky, což dosud nebylo možné, a tudíž jsou schopny systematicky snižovat tyto rezervoáry a tím efektivně vyléčit HIV. Při testování byly tyto buňky snížit velikost rezervoáru u pacientů za 48 h o 50-60 %!!! #thisisbig

Asi snad jedinou slabinou této metody je, že cílí na buňky nakažené HIV jen v některých oblastech, kde se HIV vyskytuje, a HIV je schopné se schovat opravdu všude možně. Jestli bude tato metoda stačit k tomu, aby se rezervoáry dokázaly snížit na dostatečně nízkou úroveň ukáže čas. Ale i tak svítá desítkám milionů lidí na lepší časy…

 

Schéma šíření HIV

Všechno zlé jedno skončí?

Shrnuto, podtrženo, tohle je opravdu obrovský krok kupředu k tomu, abychom byli schopni se zbavit HIV a udělat z oprávněného strašáka stejně obávanou věc, jako je třeba chřipka. Držme vědcům palce, aby se metoda stala běžnou, a dokázala i nadále, co se od ní očekává.

A až se nám někdy stane, že učiníme jedno z méně štastných životních rozhodnutí a u po prohlídce u doktora zjistíme, že jsem o něco více pozitivní, než bychom chtěli být, bude dost možná stačit pouhopouhá injekce na to, aby se z noční můry stalo jedno nepříjemné píchnutí.

 

[ML]

 

Pro skutečné fanoušky HIV informativní video:

 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama