Kombinace tří léčiv zásadně prodloužila věk dožití u octomilek


TLDR verze: Vědci z Harvardu zjistili, že kombinace lithia, trametinibu a rapamycinu v octomilkách prodlouží délku života až o 48 %.

Problémy octomilek

Pokud jste octomilka a oprávněně se bojíte stárnutí (protože octomilky stárnou asi xkrát rychleji než my, lidé), pravděpodobně první věc, co Vás napadne, je baštit více ovoce a sem tam si trošku zalétat, ať máte trochu toho zdravého pohybu.

Ovšem, pokud jste octomilka laboratorní, tak máte smůlu; jediná Vaše naděje je, že na Vás zkusí ty správné experimenty. A to se právě poštěstilo octomilkám z Harvardské univerzity.

Vědci z Harvardské univerzity totiž na octomilkách vyzkoušeli kombinaci třech různých léčiv; lithia, trametinibu a rapamycinu a to se teprv děly věci! Jejich délka života se při použití všech třech látek najednou prodloužila až o 48 % procent!!

A tak, až budou octomilky na stejné intelektuální úrovni jako my lidé, budou moci řešit problémy jako „Chci žít dva měsíce nebo tři?“, a už jen kvůli těmto úžasným objevům má věda smysl.

Stárnutí a Vy

Stárnutí a vědní disciplína, jež se s ním pere, anti-aging, je poněkud zajímavá záležitost. Donedávna se za anti-aging považovaly hlavně kosmetické přípravky, které měly vyhladit vrásky, zjemnit kůži…. Nic, co by mělo pohnout světem, alespoň pro většinu z nás. Avšak stárnutí není jen o fyzickém zjevu, o našich vráskách a šedinách. Postupem času se nám zpomaluje metabolismus, křehnou kosti, slábnou svaly, imunita… nic pěkného, pro lidi, kteří si potrpí na kvalitu života.

Faktem totiž je, že nikdo z nás neumře stařím. Vždy dojde k selhání něčeho; imunity, srdce, mozku, plic…. Vědci a doktoři byli poslední dobou schopni nám drasticky prodloužit věk dožití, ale co se dosud nepovedlo bylo mimo „life span“ prodloužit i náš „health span“, tedy možnost prožít i naše poslední léta ve zdraví a pohodě. Poslední dobou se odhaluje více a více informací o tom, jak vlastně stárnutí v naších buňkách probíhá a ačkoliv je obrovský faktor životní styl, některé molekulární mechanismy zeleným čajem holt neovlivníme. A neurodegenerativní onemocnění bohužel taky ne.


„Se zvýšením průměrného věku dožití se zvyšuje i výskyt onemocnění spojených s vysokým věkem, je tedy nutné objevit nové způsoby, jak zlepšit zdraví ve vysokém věku“ tvrdí Dr. Jorge Castillo-Quan, jeden z autorů studie. „Jelikož octomilky stárnou mnohem rychleji než lidé, byli jsme schopni objevit kombinaci léčiv, která zaměřuje různé buněčné procesy a tím zpomaluje proces stárnutí.“ dodal spoluautor.

Samozřejmě, že lidé a octomilky nejsou zrovna blízcí příbuzní, což tedy znamená, že co platí pro octomilky nemusí nutně platit na lidi. Na druhou stranu, tyto léčiva konkrétně cílí na dráhu zpracování živin, která je sdílena červíky, mouchami i lidmi, ale samozřejmě je nutné tento výzkum dále potvrdit v myších, lidských buňkách a eventuálně i na lidech samotných.

Hlavně si z toho nedělat vrásky

Anti-aging je nesmírně zajímavá a komplexní vědní disciplína, a ačkoliv je poměrně nová, výzkum již teď vypadá velice slibně. A jak se ke svému výzkumu vyjadřuje hlavní autorka studie, profesorka Linda Partridge? „Mé výzkumné skupiny pracují na pochopení mechanismů stárnutí abychom umožnili lidem zůstat déle zdraví. Nesnažíme se o nesmrtelnost, ale o to, aby si lidé mohli ve zdraví užít poslední roky svého života“. Nu, slyšel jsem už i o méně ušlechtilých cílech.

Co si z tohoto článku odnést? Pokud jste marnivá octomilka, máte vyhráno, ale eventuálně se třeba taky dočkáme toho, že jako lidé už nebudeme muset malovat obrazy, které by stárly za nás, ale budeme si moct užít kvalitní stáří již během našeho života. A na to se vyplatí si počkat.

[ML]

Pro skutečné fanoušky anti-aging relevantní video zde:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama