Černé díry & Odolnost želvušek – Týden ve vědě 30.9. až 6.10. 2019

Sychravé počasí za okny je ideální příležitost nabít se optimistickými zjištěními, který přinesl nejnovější týden ve vědě!

A teď si to rozepišme:

MEDICÍNA – Antioxidant ze zeleného čaje by mohl pomoci vyléčit odolné bakteriální infekce. Výzkum totiž ukázal, že antioxidant EGCG v zeleném čaji v kombinaci s antibiotikem aztreonamem dokáže překonat některé odolné bakterie!

ASTRONOMIE – Mezihvězdná kometa Borisov vypouští kyanogeny. Není však třeba se jich obávat – u komet jsou tyto sloučeniny běžné, dokonce jde o jeden ze stavebních bloků života.

ASTRONOMIE – Ne, ve sluneční soustavě se nejspíše neukrývá černá díra. Právě černou dírou nedávná práce vysvětlovala možnou Planetu 9, statistika však této možnosti příliš nenahrává.

PALEO – Tyrannosaurus rex mohl svou čelisti rozdrtit moderní vůz, ukázala to nová práce studující T.rexovu sílu. Konečně ti vědci taky zkoumají něco užitečného!

PŘÍRODOVĚDA – Vědci odhalili víc o tom, co dává želvuškám jejich odolnost. Drobní živočichové schopní přežít radiaci mají zřejmě výhodu v pozoruhodném ochranitelském proteinu.

ROBOTIKA & AI – Přesnosti robotických končetin pomáhá strojový algoritmus. Způsob, jakým se dnes ovládá robotická protetika, není stále přehršle přesné. Vypomoct by mu však mohly strojové algoritmy, které se naučí správný kontext.

Na YouTube jsme si tentokrát doklepli rozhovor s fyzikem Vladimírem Wagnerem z Akademie věd ČR. Zatímco minule jsme řešili minulost a budoucnost Černobylu (elektrárny i seriálu), tentokrát si ve videu můžete pustit jeho názor stran budoucnosti jádra jako takového! Viz níž. Snad krom Dany Drábové v Česku není povolanější osoby na rozlousknutí podobného tématu! A krom toho moje video novinka sesumírovala i vše podstatné kolem Muskovy aktualizace Starship, plus analfabeti mohli rovněž naklikat video Týden ve vědě!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama