Biotisknuté maso dorazilo na Mezinárodní vesmírnou stanici

TLDR verze: Umělé maso vzniklo již i na palubě ISS! Ale možná se jej dříve dočkají astronauti, než vaše panděro. Oznámení tu.

Maso bude!

Kosmické lety si tak nějak stále nejvíce asociujeme s „potravou v tubě“. I já jsem v dětství cucal Pikao nejraději nikoliv kvůli cukrům, ale pro pocit, že „tohle přece žerou i kosmonauti“. Fskutečnosti je to asi tak od roku 1970 nesmysl a kosmická strava je vlastně vcelku podobná té na Zemi – jenom navíc dehydratovaná či jinak konzervovaná. Takže disponuje i horší chutí.

Možná si však brzy kosmonauti budou moct užít čerstvého masa i bez toho, aby museli Sojuzem nahoru tahat kravičku a pak v mikrogravitaci pořádat pořádně špinavou zabijačku! Vědátoři totiž vytvořili na palubě Mezinárodní vesmírné stanice živočišné buňky, které by mohly být základem „umělého“ hovězího masa. Tyto následně s pomocí biotisku vytiskli do tkáňové podoby. Jednoduše řečeno – po Zemi došlo na vznik „masa, kvůli kterému nemusíte porazit krávu“, i na oběžné dráze!

Za pokusem stojí izraelský startup Aleph Farms ve spolupráci s ruskou společností 3D Bioprinting Solutions a americkými firmami Meal Source Tech a Finless Foods. A kosmickými agenturami. A sponzory. A maminkou i tatínkem.

Anyway, na pokus došlo během září, kdy na ISS zavítal i ruský robot Fjodor, ten byl ale možná méně futuristickým komponentem své mise. Astronauti totiž na izraelském inkubátorů pojmenovaném The Kitchen nejprve vytvořili buněčnou kulturu, kterou následně v ruském segmentu biotiskárna „složila“ do malého vzorku podobného zvířecí svalové tkáni. Tedy tomu, co většina z nás zná také jako „stejk“.

Na pokrok v rámci biotisku samozřejmě došlo i na Zemi, a to dokonce tak mocně, že nám pomalu začínají vznikat umělé orgány! Ještě než vytiskneme funkční srdce (nedávno jsem o tom spáchal video tu, a další hodím na konec článku), ale budeme asi snáze dělat umělé stejky. Už jen kvůli tomu, že od nich nebude potřeba stejné funkce jako od srdce nebo plic.

Poprvé mimo Zemi

Je ale jedna věc vytvářet podobné struktury na Zemi a činit tak v mikrogravitaci. Jakkoliv byl izraelsko-ruský pokus na palubě ISS jenom první vlaštovkou, výsledky jsou rozhodně povzbudivé! Neberte však ale za úplně jisté, že si autentické umělé stejky brzy pořídíte i domů.

Tedy, existují sice chuťově podobné náhražky jako Beyond Meat (který koupíte už i u nás) nebo Impossible Burger (který ještě u nás nekoupíte). Ale v těch ještě „skutečné“ živočišné buňky nejsou. Konkrétně v Impossible Burger je k mání hemoglobin vypěstovaný rostlinným způsobem. Existují sice i celoživočišné kultivované burgry, ale ty se ještě neprodávají. A otázka je, zdali v dohledné době budou.

Oficiální tiskovka Alepháků sice mluví o tom, že biotisk masa by mohl v roce 2050 nakrmit svět a snížit objem produkovaných skleníkových plynů (metan z krkajících krav)… Ale zase bych se v této otázce tolik nepředhýbal! Třeba i ten Beyond Meat je v Česku dražší než autentický hovězí burgr. Impossible Burger bude nejspíše ještě dražší. A věci, které pěstují a tisknout Alepháci, ještě víc!

Nejspíše půjde o podstatně nižší částku než 300 tisíc dolarů, na kolik v roce 2013 vyšel první podobný burger. Škálování dovede divy. Teoreticky je pěstování buněk lacinější než chov dobytka, takže jednou bychom se přes tu hranici aplikovatelnosti měli dostat.

Ale jak a kdy suma klesne dost, aby si podobné umělé maso mohl dovolit i náhodný bezdomovec, je velkou neznámou. Je to paradoxní, ale možná budeme dříve ve věku umělých orgánů než ve věku dostupného umělého masa. Protože ty složitější orgány zkrátka nebude potřeba biotisknout v takové kvantitě jako to maso.

Doufám, že vám teď kontextová reklama prodává soju(z). 

Kdy?

Samozřejmě pro posádky kosmických misí se role mění – tam bude biotisk, pokud se dále prokáže jeho praktické užití, nejspíše velmi výhodný! Dokonce by mohlo dojít na ironický moment, je bude biotisk masa výhodnější než pěstování rostlin. Téma kosmického zemědělství je sice složité, ale TLDR verze je, že neumíme pořádně na oběžné dráze stále pěstovat vyšší plodiny!

Pokud tak prahnete po stejku, který by nevyžadoval něžné poslední zabučení němé tváře, řešení, jak se k podobnému požitku dostat co nejdříve, je prostě. Začněte běhat, učte se matiku, fyziku, zkrátka se všeobecně připravujte na astronautickou kariéru!

Pokud Musk, Bezos či jiní divně se jmenující miliardáři ve svých snahách v příští dekádě uspějí, možná si budete do bachoru rvát umělé maso dřív než zbytek planety!

[LL]

O umělých orgánech taky víc níž:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama