Skákající Starhopper & Amazonie v plamenech – Týden ve vědě 26.8. – 1.9. 2019

Léto je možná pomalu fuč, ale totéž platí i pro poslední týden ve vědě!

Co vše se stalo?

INFORMATIKA – Čip z uhlíkových nanotrubiček (CNT) pojal 14 tisíc tranzistorů! CNT by nám snad mohly doručit počítače, které žerou méně proudu a míň potřebujou i chladit. Po přelomovém prototypu z roku 2013 jsme tak nyní blíže potenciálnímu komerčnímu nasazení.

PALEOLONTOLOGIE – Objevila se lebka homonida, který předcházel slavné Lucy! Ukázalo se, že oba druhy Australopitheca po svém boku žily až 100 tisíc let. Mohlo by to napomoct vyplnit doposud neznámé období ve vývoji předchůdců člověka.

PŘÍRODA – Amazonie hoří rekordními požáry. Ačkoliv se míra deforestace v posledních letech už snižovala, nynější stav hrozí návratem ke starým pořádkům… Rozebral jsem, co to znamená i neznamená, za co se lidé vzdor depresi můžou poplácat po ramenou… I že dlouhodobý trend Amazonie není příznivý.

FYZIKA – Nové lasery dovedou vypálit keramiku i bez pecí. Keramické obaly elektroniky se doposud spojovaly v pecích – to ale neměla elektronika příliš v lásce. Laserové spojování podobných částí však elektroniku nepoškozuje a navíc má i menší energetickou náročnost!

ARCHEOLOGIE – Archeologové našli „loděnici“ z doby kamenné! Poblíž Anglie byla totiž objevena, zmapována a vyzvednuta někdejší dílna zřejmě produkující primitivní lodě z éry, kdy byla Anglie ještě pevninsky spojená s Evropou

KOSMONAUTIKA – Musk se o 150 metrů ‚přiblížil‚ Marsu! Tak vysoko podruhé vyskočil jeho demonstrátor Starhopper. Na další testy bude však nutno dokončit jeho nástupce na Floridě.

 

A krom toho je tu opět další díl Vědátorů na pivu, tentokrát podruhé a naposled (aspoň v dohledné době) s astronomem Petrem Scheirichem z observatoře Ondřejov. Tentokrát nebudeme ovšem řešit astronomátorské novinky, ale Petrovu zálibu v historii navigace. Zjistěte proto níže, k čemu sloužil sextant a jak vlastně před vznikem kompasu námořníci na moři námořníkovali! Krom toho je tu i pravidelné video o androidech v kosmu a video verze týdne ve vědě.

Tož zase za 7 dní na viděnou – další týden ve vědě začíná hned s koncem toho současného!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama