Raketoplán Dream Chaser vyrazí na šest misí k ISS

TLDR verze: Malý raketoplán Dream Chaser se po letech plánování konečně dočkal smysluplného partnerství s ULA. Bude totiž vynášet náklad na ISS. Možná to však přišlo příliš pozdě. Oznámení tu.

Manželství z rozumu

Fachmani ze Sierra Nevada Corp. totiž v noci ze středy na čtvrtek oznámili, že Dream Chaser se podívá do kosmu na vrcholu rakety Vulcan Centaur. Ta pochází z dílny milované i nenáviděné (pardon, hlavně to druhé) United Launch Alliance a prototypálního startu by se měla dočkat v roce 2021.

Již na konci stejného roku by se tak nákladní Dream Chaser měl podívat k Mezinárodní kosmické stanici, kam by mohl dopravit 5,4 tuny nákladu! Dream Chaser se tak stane kolegou jiných soukromých zásobovacích lodí v čele s Dragounem od SpaceX, Cygnus od Northrop Grumman, ale také ruského Progresu a japonského HTV. Každopádně by se Dream Chaser měl v nákladní konfiguraci podíval k ISS celkem šestkrát – kontrakt platí do roku 2024.

Možná se teď ptáte, jestli je to vážně zajímavá novina. Dream Chaser je ostatně ve vývoji od roku 2004, takže jeho aktuální aplikace je asi totéž, jako dnes přijít se šokujícími titulky o tom, že v Iráku je válka! Nakonec, jsou tomu tři roky, co jsem oznámil plán Dream Chaseru vynášet pokusy v rámci edukačního programu OSN. Na což také zatím vůbec nedošlo. Otloukánkem byl i v případě konkurzu na vynášení posádek k ISS. A v minulosti také existoval plán vynášet Dream Chaser skrze systém Stratolaunch. Tedy tentýž, který nedávno zavřel krám.

Dream Chaser tak buďto působí jako ohromný smolař, anebo sériový vrah mezi kosmickými dopravními prostředky, který stále uniká odhalení…

Dream Chaser – přinejmenším Lucie Bílá světové kosmonautiky…

Řada nešťastných kosmických dopravních systémů

Po takové sérii problémů je tedy nyní i aliance s ULA najednou dobrou zprávou! Je jistě nasnadě, že prudký vývoj Starship poněkud bere vítr z plachet systémům staršího data. Nicméně, zůstaneme-li oběma nohama na Zemi, Starship zatím neexistuje. Nic stále negarantuje, že cca. nekonečněkrát překopávaný koncept nakonec svou SpaceX nepotopí. Zrovna tak platí, že úspěch SpaceX značně závislí na Elonu Muskovi. A opět nic negarantuje, že se Musk nebude muset za čtyři roky obětovat pro porážku Thanose…

Co tím chci říct je, že rozhodně neuškodí, pokud budou dále existovat i o něco přízemnější systémy, které budou mít specializovanější využití nebo zachrání trh v případě, že dojde na nečekaný krok vzad. Třeba sám Starship má poněkud nevýhodu v tom, že momentálně nemá žádný únikový systém nebo cosi na způsob záchranných modulů. Kdo ví. Třeba se budou Dream Chasery jednou hodit i pro nějaké podobné užití.

Čeho bych se asi bál víc, je budoucnost samotného nosiče Vulcan Centaur.

Chápu, že to má být východ slunce, ale možná to nakonec bude spíše slunce za zenitem… zdroj: Sierra Nevada Corp.

„Ten tvůj kámoš je ale nějakej divnej.“

Mašina je ve vývoji pět let a má nahradit Atlas V. Na nízkou oběžnou dráhu má totiž vytahat na jeden start až neuvěřitelných 35 tun. Její vznik sice dílem zaplatilo americké letectvo, nutno však zmínit, že již dnes máme systém, který Vulcan Centaur nahradí. Zkuste schválně hádat, odkud pochází…

Ano, kdo si vzpomněl na loňský pilotní start Falcon Heavy, ten vyhrává křovinořez! Falcon Heavy nejenže má skoro dvojnásobnou nosnost, ale navíc je zčásti znovupoužtitelný. Vulcan Centaur je však tradičně perkusní systém, který vyplýtvá na jeden let jednu raketu. A to sice možná mohlo být bezpečným nápadem v roce 2014, ale těžko to působí smysluplně v roce 2019.

Napsal jsem to už několikrát, ale objektivně nyní probíhá největší revoluce v letech do kosmu za poslední půlstoletí. Podle dostupných informací jsou totiž letenky na palubách Falconu 9 až čtyřnásobně nižší než u ULA. I kdyby zítra SpaceX zkrachovala, na její inovaci to nic nezmění – na to sada konkurentů včetně Blue Origin nebo Rocket Labs už sama vyvíjí znovupoužitelné nosiče. ULA ovšem oproti tomu jen přišla s nápadem, že by mohla možná zachraňovat alespoň raketové motory… Což je prostě málo.

Nejspíše tak sledujeme klasický volnoběh rozjetých projektů. Podobně jako v případě SLS či jiného bližšího systému, také Vulcan Centaur si nejspíše pár dražších startů odedře, než dojedou domluvené finance a nahradí jej znovupoužitelný nosič pokrokovější kanceláře. Bude-li taková hypotetická nová raketa z dílny ULA nebo nějaké jiné společnosti, už rozhodne svou činností či nečinností ULA samotná. Obávám se ale, že Dream Chaser má potenciál v celé té šlamastice uvíznout na špatné straně barikády.

Doufám, že vám teď kontextová reklama doporučila nejlepší barikád v akci. 

Není sen jako sen

Ačkoliv tak včerejší odhalení ohledně partnerství Dream Chaseru a ULA vidím jako smysluplné konzervativní manželství z rozumu, v momentální znovupoužitelné horečce je to trochu jako být bigotní věřící a přestěhovat se do ulice, kde má vilu Robert Rosenberg. Dlouhodobě to prostě nemůže fungovat. Buďto se tváří v tvář konstantním polonahým parties odstěhujete vy, anebo se k němu přidáte. Ale dominantní lev ulice se asi stěhovat ani měnit nebude…

Dream Chaser tak má sice na příštích pět let své místo v historii jisté – rozhodně by ale fachani v Sierra Nevada Corp. měli hodně rychle přemýšlet, jak udat systém po tomto deadlinu. A jak tak učinit i pro potenciální svět, v němž funguje a létá Starship. Jinak je možné, že se jejich sen o miniraketoplánu nakonec promění spíše v noční můru.

[LL]

Nelze se ubránit dojmu, že SpaceX zkrátka vzdor občasným zakopnutím přiráží vstříc budoucnosti jako namazaný pornoherec:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama