Samořídící vozy se snaží vyvinout 80 společností, testují již 1400 aut

TLDR verze: Samořídící vozy jsou nový trend mezi automobilkami! Ani loňský smrťák Uberu neubral jejich vývoji na síle. Původní oznámení tu

LIDARů se nebojte, na ztráty nehleďte

Vzpomeňte si na staré vize budoucnosti vozidel – také si jasně pamatujete, že všichni čekali létající auta? Inu, namísto nich se zdá, že budoucnost vozidel bude poněkud odlišná. Jedna z vědátořích podjednotek momentálně ve svém požehnaném věku poprvé (!) dělá řidičák – kdyby však JRN ještě pár let počkat, možná se mohl smrti ve svých očích během jízd vyhnout!

Bosska z amerického ministerstva dopravy, Elaine Chao, totiž na aktuálním meetingu ve Washingtonu D.C. sesumírovala nynější stav autonomních vozů. A zdá se, že loňský smrťák Uberu nevzal byznysu zrovna vítr z plachet!

Ba naopak. Po amerických silnicích momentálně jezdi na 1400 samořízených vozidel, počítaje včetně osobáků, náklaďáků i dalších přibližovadel. Celkem drandí po silnicích 36 států. Prim mezi nimi drží Kalifornie, která byla na počátku boomu. Autonomní automobily vyvíjí přes 80 společností. V Kalifornii je testuje 62 z nich.

Píšu o tom tak trochu, protože startuje okurka a aktuálních studií ubylo, ale taky kvůli nutnému updatu. Od kuriózně-kyberpunkově-tragické nehody Uberu nyní uplynulo bratru 16 měsíců. Už přes rok tušíme, co se v ní stalo. Software vyhodnotil chodkyni jako kus neškodného igelitu, který může vůz přejet – a nepozornost testovací řidičky pak celé dílo dokonala. Vzdor tomu se zdá, že autonomní automobila platí za nový velký hit průmyslu.

– Proboha, Uber!
– Nejde to!

Co dál?

Ano, dá se samozřejmě namítnout, že to samo o sobě ještě nic negarantuje. V minulosti proběhlo vícero trendů, které nakonec vzdor investovaným stamilionům vyšuměly jako zapomenutý sifon. Na rozdíl od chytrých brýlí, „nízkoemisních“ motorů nebo třeba blueray disků se však zdá, že samořízená vozidla budou sálat vyšší poptávkou. Pokud si totiž uvědomíme, že už několik let jich jezdí po silnicích takový kotel, a za tu doby mají na kontě jednu vážnou nehodu (méně vážných nehod je více – typicky za ně můžou jiné, lidmi řízení vozy), pak se opravdu ukazuje, že systém je podstatně bezpečnější než běžné vozy.

Zdá se tedy, že vývoj samotný problém již není. Technologie více méně funguje, jak má. Nějaké iterace a úpravy budou samože ještě pár let v oběhu. Nedávno se třeba ukázalo, že funkci LIDARu můžou v podstatě stejně efektivně nahradit i dvě kamery na pravoboku a levoboku auta (nebo jak se tomu v hantýrce řidičů nadává). S pokročilým rozeznáváním obrazu a perspektivou se výsledek vyrovná laserovým technologiím – a je řádově levnější. Výraznější změny se ale nedočkáme.

To však neznamená, že je JRNova investice do papírů zbytečná a samořídícími vozy budeme drandit již za pár let. Někde tomu tak snad i možná bude – legislativa & důvěra zákazníků bude ale potřebovat více času, zvláště stát od státu. Velká část přepravy zboží pomocí kamionů dnes třeba probíhá jaksi mezistátně. V Evropě to snad nebude legislativně takový průser, ale představte si, že máte za úkol transportovat náklad rachejtlí napříč čtyřmi asijskými státy. Z nichž jeden samořízené vozy zakazuje, další ignoruje, a další dva k nim mají odlišnou sadu zákonů. A v jednom řádí lupiči.

Automobily navíc budou potřebovat furt někde nějak „tankovat“ (ať už je bude pohánět benzín, nafta, plyn, elektrika nebo třeba uhlí) a v případě kamionů i hlídat zboží. Řidiči, ač trochu v roli chův, tak určitě na dlažbě jen tak neskončí. Jestli budou vydělávat stejně, je už jiná otázka. Na každý pád podobná neflexibilita zpomalí i přijetí technologie v praxi.

Ještě to potrvá

Očekává se, že reálně by se samořídící vozy mohly stát spotřební realitou kolem roku 2030. Automobilky ale tipují, že až kolem roku 2050 bude auto-aut jezdit po silnicích majorita.  Z oněch 80 společností tak nejspíše bude dost, které se na tom napakují. Ale než se samořídící vozy budou dostatečně prodávat, řada menších firem nejspíše mezitím přijde na buben.

Co dojde potom, zatím neví ani autoři sci-fi. Optimisté mluví o tom, že kolem samořízených vozů vznikne zcela nový segment ekonomiky. Carsharing nejspíše vzroste, ale dost možná nikoliv úsporně – spíše si po cestě z bodu A do bodu B budeme vybírat, jestli pojedeme kavárnoautem, hospodoautem, kinoaut(omat)em nebo jenom autoautem (pokud budete chuďas). Bude to nejspíše jenom jedna z věcí, kterou AI změní příští dvě, tři generace.

Část podobných putyk se totiž možná přesune na kolečka, takže vozů jako takových asi méně nakonec nebude. To celé samože za předpokladu, že legislavita tomu všemu nehodí nůž do zad. Je to nakonec ale příznačné. Očekávali jsme, že v budoucnosti budou existovat létající auta – a namísto toho budou auta prostě jenom jezdit samy!

[LL]

AI dovede divy – blíží se populární test, který vyzkouší, jak si stojí ve srovnání se zvířaty!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama