Francie chce vyzbrojovat své satelity, dojít k tomu má k roku 2030

TLDR verze: Frantíci chtěli k roku 2030 část satelitů vybavit lasery, drony a kinetickými zbraněmi. Jde o několikátý stát, který kosmické zbrojení podobného typu zamýšlí. Oznámení tu.

Space Force, sacrebleu!

Francii v uplynulých týdnech opět postihla krematická vedra, a tak se není čemu divit, že místní samým horkem upínají blábolivé naděje vstříc budoucnosti! Nejprve se maniak Franky Zapata s „jetpackem“ pokusil přeletět Lamanšský průliv, jen aby krutě pohořel (pomokřel?), a nyní tu máme plán na vyzbrojování francouzských satelitů! Ministryně obrany Florence Parly se nechala slyšet, že část francouzských vojenských družic bude vybavena lasery, možná dokonce i kinetickými zbraněmi („samopaly“). Blíží se francouzské Space Force? Či spíše Armée de l’Espace?

Se zprávou přišly noviny Le Point, a vzhledem k tomu, jak se momentálně na zahrádce klubou okurky, měli bychom ji brát s jistou rezervou. Podle všeho se ale zase na druhou stranu nejedná o kachnu. Informace mluví o tom, že současný francouzský rozpočet 4 miliard USD alokovaný na vojenské vesmírné aktivity bude navýšen o 780 milionů USD pro zvýšení obranyschopnosti družic. Prezident Macron už oznámil plán na vytvoření vojenských kosmických sil v půlce června – tehdy však ještě bez zmínky zamýšlení přímo umístění zbraní v kosmu. Zbývá už v tomto kontextu jen udělat vtip, který nás stejně všechny napadl, a na který čekáme…

HAHAHA… Osobně humory na Francii a bílou vlajku nenávidím, tenhle stát měl impérium a zkraje 19. století dobyl většinu Evropy, a zvláště jsou podobné humory srandovní z pozice Česka, jehož vítězné války by se taky daly spočítat na prstech jedné ruky špatného pyrotechnika… Ale co naplat, všichni jsme tenhle vtip přece chtěli!

Pomineme-li trapné humory, francouzský plán při bližším pohledu není tak mešuge. Idea mluví o vybavení budoucích vojenských komunikačních satelitů Syracuse (momentálně mají Frantíci tři) o špionážní/monitorovací systémy. Ty by měly být součástí nových družic vypuštěných v roce 2023. Do roku 2030 by však satelity mohly být vybaveny i obrannými prvky.

Blíží se to

Ty jsou, pravda, zatím zamýšleny poněkud groteskně. Oznámení mluví o „silných laserech“ (takové zatím nemáme), „rojích nanosatelitů“ (to by teoreticky šlo, i když orbita z toho pláče) nebo „samopalech pro zničení solárních panelů nepřátel“ (což je při obraně na dvě věci). Pod touhle sérií nápadů se horko podepsalo skoro zcela jistě… Alespoň tak, jak byla odprezentována. Kdo ví, jaké ďábelské zkratky PR kouzelníci použili.

Nicméně, alokovaný rozpočet a 220 vojáků, kteří mají program řešit, dost možná seškrtají šílené nápady a přijdou namísto nich s něčím pragmatičtějším. Lasery by mohly fungovat hned – ale nikoliv pro přímé ničení cíl, ale pro oslepení navádění. Pravda, k roku 2030 by možná už mohly být nějaké point-defense lasery pro poooomalé propalování nepřátelských družic/raket dostatečně malé i pro satelity. Uvážíme-li, že mobilní bojové lasery se už montují na BVP, nachází se nápad spíše v říši reality.

Samopaly na ničení solárních panelů půjdou do koše skoro zcela jistě, už jen kvůli akci-reakci a vzniku velkého množství trosek. Nicméně, nelze vyloučit, že právě zbraně-dělající-maximum-trosek budou nasazeny z politických důvodů.

Větší konflikt o oběžnou dráhu by již dnes způsobil Kesslerův syndrom alias „ten problém z Gravitace se Sandrou Bullock“. Více jsem o tom psal tady. Něco podobného by mohlo sloužit jako ekvivalent vzájemně zaručené destrukce. Čím ničivější vybavení, tím menší šance, že bude někdo takový blázen, aby zaútočil. Ale pokud přesto zaútočí, bude to průser…

Vojenským novinkám se na Vědátorovi moc nevěnuju, ale zrovna kosmické zbrojení mezi ně patří – jde totiž o nutný důsledek toho, co přinese (přináší) nová éra levnějších letů tam nahoru. Nové, opakovaně použitelné nosiče SpaceX a další jim podobné budou nutně znamenat, že kosmos dostane významnější ekonomicko-průmyslovou roli. Nad našima hlavama budou létat fabriky zítřka. Jenže armády měly vždycky za úkol bránit svoje fabriky, a ničit/ohrožovat fabriky opozice.

Převládající názor

S vesmírem tomu tak bude nejinak. Vloni jsem tak komentoval velmi pomalý & velmi obecný americký plán na založení Space Force jako cosi… nevyhnutelného. Francouzská varianta čehosi podobného je na tom podobně. Pokud chceme větší přítomnost člověka v kosmu nebo kosmické kolonie, kosmické zbrojení je vlastně něco nezbytného. Eticky bych sice byl raději, kdyby namísto sil různých pozemských států vznikly mezinárodní síly za ochranou společných zájmů – ale i v tom Star Treku si lidstvo společnou Hvězdnou flotilu založilo až po třetí světové válce, že.

Samozřejmě doufám, že na podobné eskalace nikdy nedojde. Na druhou stranu, není asi překvapivé, že politici a vojáci dělají totéž co vždy v minulosti – připravují se na možné eventuality. Naopak pokud se nepřipravují a zapomínají na inovace – občas mnohdy komické – končí to jako kapitulací Paříže v roce 1940. Až se zase zasmějete vtipům o Frantících a bílé vlajce, zkuste si vzpomenout, kolik vojenských družic má Česko…

Válka, či minimálně kosmické zbrojení, bude stále častěji na pořadu dne, a i pokud na kosmický konflikt vůbec nedojde. Podstatné je to, že mezi potenciální vojenské eventuality začíná kosmos patřit podle stále více plánovačů.

[LL]

Časem je to nevyhnutelné. Moje loňské video o Space Force tuna:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama