Česká družice Lucky-7 odstartovala do kosmu

TLDR verze: Teprve osmá česká družice (počítáno včetně těch československých) se podívala za hranice naší planety. Video ze startu tuna.

Get Lucky

Dobrá věc se podařila! Raketa Sojuz 2-1b se dnes ráno v době, kdy většina z nás snídala/hnípala odlepila z povrchu naší trapné planety a vynesla na její oběžnou dráhu paletu družic! Mezi nimi je i satelit Lucky-7 z dílny vědátorů Jaroslava Laifra a Pavla Kováře z ČVUT. Lucky-7 má sice skromné rozměry cubesatu (koncept, zdá se, doslova asimiloval svět kosmonautiky!), ale přesto jde zatím o teprve osmou družici pocházející z české kotliny (počítaje i satelity z prapůvodní kotliny československé).

K čemu někdo vypouští podobný satelit? Lucky-7 překvapivě není určen jako promoakce nejmenovaného brandu tabákových produktů, ale k ověřování elektronických systémů a radiové komunikace sond pro hluboký vesmír. Vznikala už od roku 2011 a (nyní přišel čas pro chvíli trapnosti – ale jenom na první pohled!) dělo se tak zcela bez podpory státu.

Tentokrát však nejde ani tak o filipiku tuzemského stavu podporování kreativních nápadů, ale naopak o chválu komerčního projektu! Satelit slouží jako platforma pro praktické otestování různých bazmeků, které mají jinak najít komerční uplatnění. Pomineme-li člověkohodiny pro mnohaletý vývoj, počáteční náklady na vývoj satelitu činí 30 tisíc korun – což je podle Kováře nejnižší částka na kosmickou misi v historii lidstva. #on_budget

Primárně má tak satelit ověřovat fungování navigačních udělátek, sekundárně pak obsahuje detektory radiace pro pozorování záblesků gama záření. Jak plyne ze skromných rozměrů cubesatu, Lucky-7 nemá mnoho prostoru pro další luxus.

Satelit má se svou paletou pokusů obíhat ve výšce 530 kilometrů. Přeju mu tedy, aby vzdor nízké ceně letu nedošlo na žádné problémy, které čas od času s kosmonautikou souvisejí. Vzhledem k tomu, že jsem článek napsal dopředu, není to jen prázdné přání! Poněvadž v případě, že satelit buchne, musel bych článek (psaný ve čtvrtek na srazu mého spolku, OMG) přepsat. Takže, borci z ČVUT a ruského raketového programu – fakt díky za to, že nic nebuchlo!

Česká stopa ve vesmíru

Český cubesat samozřejmě není jediný, který na palubě Sojuzu vyrazil vstříc orbitě. Sojuz 2-1b vynesl na 33 družic na tři různé oběžné dráhy, hlavním užitným nákladem byl meteorologický satelit. Nikoliv nadarmo však nás bude zajímat hlavně ona česká stopa.

Jak již padlo, Lucky-7 je zatím osmou družicí z Česka. Sluší se zmínit, že patero těchto satelitů patřilo programu Magion (poslední Magion 5 letěl v roce 1996). Následující satelit MIMOSA odsartoval opět díky ruským nosičům v roce 2003, a posléze došlo až na start VZLUSat-1 v roce 2017. Spolu s ním onehdy letěl do kosmu i slovenský satelit skCube, který právě narazil na problémy…

Podíváme-li se tedy na historii českých kosmonautů (plurál v tomto případě není úplně na místě), jsou satelity rozhodně kontumačně úspěšnější. Lze přitom očekávat, že s další privatizací oběžné dráhy bude projektů jako Lucky-7 a VZLUSat-1 přibývat. Ačkoliv nejspíše dojde i na let dalších Čechů a Češek do kosmu, cubesaty je přece jenom podstatně snazší vypálit, než alternativy z masa a kostí. Zmiňuju to hlavně kvůli jedné věci. Že státní neúčast na projektu Lucky-7 sice může na první pohled působit smutně, je však spíše dobrou zprávou.

Dokud totiž v letech do kosmu budeme spoléhat jenom na státní sektor, budeme se muset smířit i s menší mírou aplikace jako takové. Ale právě skromnější, leč co do počtu početnější a diverzifikovanější projekty vycházející čistě ze soukromého sektoru, těm patří budoucnost. Jež se psala i dnes!

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama