Česká družice Lucky-7 a neandrtálští modeláři – Týden ve vědě 1.-7. července 2019

A do dalšího týdne stejnou porci štěstí, jakou má Lucky-7!

KOSMONAUTIKA – Osmá česká družice Lucky-7, levnější než leckterý notebook, už spokojeně obíhá Zemi ve výšce 530 kilometrů. Za úkol bude mít ověřování elektronických systémů a radiové komunikace sond pro hluboký vesmír.

BIOLOGIE – Unikátní studie srovnala historické i současné poznání o tom, jak primáti vnímají smrt. Vnímají, a reagují na ni někdy i povědomými způsoby – například přenášením mrtvých mláďat nebo „uctěním“ památky zesnulých.

TECHNOLOGIE – Po silnicích se momentálně prohání 1400 samořiditelných aut – a poslední smrtelná nehoda, kterou způsobilo jedno z nich, se stala před 16 měsíci. NÁHODA? Nemyslím si!

PALEONTOLOGIE – O užitečnosti lepidla, natož izolepy, Homo sapiens nepochybuje. A zjevně o ní nepochyboval ani neandrtálec, jelikož podle nejnovější studie své nástroje nejen svazoval, ale také slepoval pomocí směsi pryskyřic a vosků.

KOSMONAUTIKA – Zatím je pro dosažení vesmíru nutno člověka připoutat k řízené bombě, a tak je třeba zajistit, že člověk přežije, když ona bomba přejde do stavu neřízeného. NASA úspěšně otestovala odpojení záchranné věžičky při simulaci nepovedeného startu rakety. Nyní bude ze senzorů analyzovat, jak by to dopadlo s fiktivní posádkou ve věžičce.

GEOLOGIE – Seznam jezer, které se nachází pod ledem v Grónsku, se rozšířil o jeden řád. Zatím nevíme, co v nich je, ale jejich průzkum by mohl mít dopad na výzkum v oblastech biologie (miliony let izolované breberky), geologie (pohyb ledovců i samotných jezírek) a nečekaně také vesmíru, jako nácvik na Enceladus nebo Europu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama