Věda v Game of Thrones: Kolik by toho draci podle vědy snědli?

Na letošním Veletrhu vědy opět vystoupí i několik mých podjednotek. A jelikož leitmotivem tohoto ročníku je Hra o trůny, pojali jsme naše přednášky náležitě tématicky mojí oblíbenou optikou Očekávní vs. Realita

Bon appetit!

Při popisu dračí potravy můžeme nejdříve vyjít z jejich vyobrazení a porovnání s opravdovými, existujícími tvory.

Při pohledu na dračí lebku a chrup je nejvíce pravděpodobné, že se jedná o striktní masožravce. Jejich stravovací návyky pravděpodobně korespondují s jinými masožravými ještěry, např. s varany komodskými (s nimiž mají společného mnohem více). Jelikož nedisponují stoličkami, nepřichází žvýkání a zpracovávání rostlinné potravy v úvahu.

Protože je masitá potrava velmi energeticky bohatá, nemusejí masožravci jíst tak často, jako např. býložravci. U masožravých plazů je také velice časté, že po dostatečném nasycení dokážou vydržet bez potravy dlouhé týdny či měsíce. Potřeba dalšího nasycení výrazně závisí na rychlosti jejich metabolismu. Tedy energetickém výdeji a okolní teplotě.

Co se týče konkrétně draků v GoT, máme několik explicitních indicií. Ve druhé sérii se je Daenerys neúspěšně pokouší krmit syrovým masem, ale až později zjišťuje, že se živí nejraději opečeným (opáleným masem). U klasických masožravců je syrové maso výhradní potravou. Mají k tomu uzpůsobený mechanický i biochemický postup trávení, leč samozřejmě zpracování syrového masa trvá déle, než u masa opracovaného.

V případě draků je tak jednoduché opečení ohněm jednoznačně výhodnější. Zaručuje totiž rychlejší zpracování a tím i přísun energie (avšak nemůže se jednat o maso výrazně karbonizované, nebo shořelé, to už svou energetickou vydatnost ztratilo hořením…).

Pojďme hodovat

Draci se živí všemi druhy masa, nejdostupnější je pro ně dobytek, převážně kozy, ovce a telata, popř. i koně. Taktéž nemají problém spořádat člověka. O objemu potravy draků z GoT se dozvídáme v prvním díle 8. série, kdy se Daenerys se svými dvěma draky vydává na sever. Později je informována, že draci požrali ,,jen‘‘ 18 koz a 11 ovcí. Z několika jednoduchých výpočtů a odhadů můžeme dojít k průměrně 735 kg spořádané hmoty (bez kostí) na jednoho draka.

Při přepočtu na energetickou hodnotu se dostáváme přibližně na 6000 MJ. To je 600 krát více než denní příjem průměrného muže či asi třicetinásobek denního příjmu největšího masožravce rypouše sloního. Také je to téměř stejná hodnota jako je denní příjem stotunového plejtváka obrovského.

Samotný počet pozřených zvířat tedy není nutně úplně přemrštěný, protože např. varan komodský je schopen najednou sníst celou kozu (konkrétně kořist odpovídající maximálně 80% jeho vlastní hmotnosti). Má také schopnost výrazně roztáhnout jícen i žaludek). Nicméně – po jednom takovém krmení vydrží nežrat třeba celý měsíc.

V seriálu je situace komentována tím způsobem, že se dračí příjem jídla zmenšuje, tím že jsou v chladném severním prostředí (to souhlasí se zpomalením metabolismu u studenokrevných živočichů). Z toho vyznívá, že normálně mají draci vyšší denní příjem než zmíněných 6000 MJ, což je dost za hranicí. Pokud by se však jednalo o nějaké méně časté krmení, dejme tomu jednou týdně, dostaneme se na příjem 860 MJ/den, jenž je u masožravého zvířete vážícího podle různých zdrojů okolo 20-30 tun už rozumné číslo. To, že by draci v reálu museli asi být hubenější, je však téma pro jinou přednášku

Pokud by tedy draci opravdu existovali, můžeme předpokládat, že by potřebovali velké množství potravy, a všichni by se před nimi museli mít na pozoru. Avšak pravděpodobně pouze nárazově, v určitých intervalech, aby mezitím stihli vytrávit. 🙂

Kde uvidíš víc?

O dracích pohovoří Mirek také na panelové diskusi Věda pro fanoušky Hry o trůny, která se uskuteční na Veletrhu vědy v sobotu 8. června 2019 od 15:00 hod. v PVA EXPO Praha.„Panelovka“ se podívá na seriál Game ofThrones i z pohledu historie.A sice s příspěvkem Krvavé svatby po evropsku. Fanoušci seriálu i vědy jsou srdečně zváni. Vstup na akci je zdarma, stačí se registrovat na www.veletrhvedy.cz.

[MP]

Očekávání vs. realita jsme proprali i v případě jistého sci-fi bijáku, který byl zasazen do futuristického roku 2019…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama