Jak vypadal typický středověký masakr?

TLDR verze: Loňská studie objevila švédsou osadu, která se na počátku středověku stala dějištěm velkého masakru (zdroj tu).

Kusy masa všude kolem

Drsné archeoložky a archeologové, severská detektivka a raně středověký masakr jako z Game of Thrones hrají prim téhle novinky. Než popíšu kontext, počastujme se rovnou fakty, které nastartují vaši představivost!

Tým archeologů pod vedením Clary Alfdotter, Ludviga Papmehl-Dufay a Heleny Victor totiž na území dnešního Švédska loni na jaře objevil doklady po vybité osadě, která skončila, když s začínal psát raný středověk- cca. v roce 450 našeho letopočtu. Archeologové prozatím prošmátrali jenom zhruba 7 procent území předpokládaného naleziště. I tak zde ale již objevili ostatky 26 těl, na nichž se objeviyl stopy po úderech tupými předměty.

Těla indikují, že mrtví zemřeli rychle – někteří zřejmě byli v době smrti v bezvědomí. Část těl je také popálená. Stalo se tak zřejmě v důsledku jejich spálení po smrti či úmyslného založení požáru jejich domů.

zdroj: GoT/HBO

Ostatky byly objeveny nejen ve trojici doposud odkrytých domů, ale také na ulici. Spolu s nimi se zde našly i ostatky psů a dobytka. Situace, která vedla k jejich společnému skonu, měla zřejmě rychlý spád. Jedna z obětí (patnáctiletý chlapec) třeba zemřela poté, co upadla nebo zakopnula o jiné tělo. V osadě se také zatím nenašly žádné zbraně – místní je buďto možná neměli, nestihli tasit, anebo byly odneseny spolu s jinými cennostmi.

Co více, nemáme žádné stopy po pachatelích. Dostupné informace z toho, co jsem přečetl, tak skoro rozehrávají tóny úvodní melodie The X-Files. Proč byli mrtví pobití způsobem skoro popravčím? Proč se neztratily cennosti? Proč se na lokalitu nikdo nevrátil, jak bývalo obvyklé? Nevím – a trýzní mě vědomí, že to možná asi ani nikdy poznat nemůžeme… Jestli se chcete dostat do nálady, mám tu jednu znělku k tématu…

Raný středověk nekončí, raný středověk trvá

Lze u ní alespoň stylově spekulovat. Jedna z hypotéz (momentálně samozřejmě stejně pravdivá, jako falešná), které mojí archeologickou podjednotku napadky, by mohla vycházet z toho, že se v danou periodu:

  • stěhovaly národy :3
  • mnohé z nich byly fanoušky krevní msty (y)

Z toho co víme, tak staré kultury Evropy braly například urážky na cti či křivdu nesmírně vážně a jen krev mohla smýt hanbu… To je mimochodem hezká tradice přenesená i do našeho raného středověku. Možná tak někdo z vesanů urazil někoho ze sousedů a výsledkem byla poprava tak masová, že by z toho i G.R.R.R.M. byl potěšen!

Zatím to ale berte jenom jako jednu z možností. Dlužno však tradičně zmínit, že archeologie je vrtkavý obor. Leccos si musíme domýšlet a ani tento případ není výjimkou. Nevíme například, jestli se z vesnice neztratilo něco cenného (jako např. ty skloňované zbraně), nebo byli místní prostě neozbrojeni, popřípadě leží zbraně ve zbylých 93 %, která čekají na odkrytí. Nevíme ani, kdo jsou ti mrtví a jakou tvoří část celkové populace v době masakru…

Pro další informace tak budou heroické vědátorky a vědátoři muset dále kutat do zmrzlé severské půdy… zavlažené před miléniem a půl pořádnou porcí krve!

[PZ, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Diskuze

Reklama