Viry zachránily pacientku s nemocí odolnou na antibiotika

TLDR verze: Bakteriofágy opět prokázaly možnost, že nás spasí před hrozbou, jakou je antibiotická rezistence. Zachránily pacientku před ATB odolnou bakterií (studie tu).

Antibiotická rezistence zastavena!

Psal se rok 2017. Byl krásný, letní den, a mladá slečna se vydala do Londýnské nemocnice Great Ormond Street Hospital pro dvojitou transplantaci plic.

Její plíce sotva fungovaly na třetinu jejich běžné funkce. Cystická fibróza je ucpala a sotva mohla dýchat. Nejen že plíce byly plné hlenu, ale hlen byl plný zákeřných bakterií, se kterými osm let marně bojovala antibiotiky…

Aby toho nebylo málo, týdny po transplantaci se na místě chirurgického řezu ukázalo zarudnutí a náznaky infekce v játrech. Infekce se postupem času rozšířila po celém těle a antibiotika přestala fungovat úplně.

Jednoho dne ovšem doktoři vyzkoušeli jednu poměrně neortodoxní metodu. Během šesti měsíců se její rána zahojila, játra začala fungovat jak mají, a všechny známky infekce pominuly. She’s not dead, Jim.

A co tedy pomohlo hrdince našeho příběhu přežít? Nejsmrtelnější (ne?)bytosti na této planetě: bakteriofágové.

Viry – zlý pán, ale dobrý sluha

Jak bylo zjištěno, píchnout do někoho mašiny na hromadnou genocidu (bakterií) se ukázalo jako dobrý nápad!

Viry jsou úžasné v tom, že mají poměrně úzký rozsah hostitelů, tzn. pokud je vir vysazený na takovou E. coli, bude napadat právě ji a maximálně její blízké příbuzné. Oproti kobercovému bombardování ve formě antibiotik, jež zabíjí široké spektrum bakterií, včetně těch „hodných“, jsou fágové takové komando, které jde přesně po cíli, který mají určený.

Další skvělá vlastnost virů je jejich replikační mechanismus. Jakmile se dostanou do své oběti, množí se v ní, dokud nebohá bakterie doslova nepraskne. Při tom vyprsknutí fágové vesele napadají okolní bakterie stejného typu a cyklus se opakuje.

Můžeme tedy říct, že pokud se chceme nějaké zákeřné bakterie zbavit, mít v sobě viry na ni vysazené nezní tak špatně.

Koncept fágové terapie není nic nového. Už od objevu fágů samotných vědátory napadlo, že by je šlo využít na léčení bakteriálních infekcí. Ale než se tento nápad pořádně rozjel, přišla antibiotika a zbytek je historie. 🙂

Poslední roky zažívá fágová terapie určitý comeback, kvůli jisté vlastnosti bakterií, a to je antibiotická rezistence. Zatímco vědátoři vymýšlí nová a nová antibiotika, bakterie si postupně na všechny vytvářejí rezistenci, a jak můžeme vidět, v tomto závodu se bakteriím poměrně daří. O infekcích, které nejdou léčit antibiotiky, slyšíme čím dál tím častěji. :/

Samozřejmě, bakterie se vyvíjí, aby lépe odolaly fágům – ale fágové se (na rozdíl od antiobiotik) vyvíjí současně s nimi! A v tomto závodě se jim poměrně daří, jelikož až 40 % všech bakterií na světě je každý den zabito právě fágy! Vzhledem k tomu, že na antibiotická rezistence se stává stále více stále častější, třeba včetně kapavky, je to impresivní číslo!

Nouzovka, která tu bude častěji

Ale aby toho nebylo málo, vědátoři rovněž zjistili, že pokud se chce bakterie stát skutečně odolnou proti fágům, musí se tím zároveň vzdát své odolnosti proti antibiotikům. To bakterie dostává do poněkud prekérní situace. Taková fágová terapie kombinovaná s příslušnými antibiotiky by mohla být skutečně smrtící kombinace, a dala by lidstvu oproti bakteriím zase na nějakou dobu slušný náskok.

Fágová terapie byla v západním světě testována zatím poměrně málokrát. Většinou jako nouzovka, když z jiných metod zbývalo už jen poslední pomazání. Ale výsledky? Pacient byl vždy zachráněn a přítomnost fágů (jenž jsou nakonec zbaštěny naším imunitním systémem) nezpůsobovala žádné komplikace. Nejnovější test na britské pacientce funkčnost perfektně dokazuje!

S trochou štěstí za pár let, až nás něco bude trápit, si zajdeme do lékárny, dáme si na to panáka (bakteriofágů) a bude nám hej!

[ML]

Léčivé viry, testy na rakovinu… Blíží se velké věci! O testu na melanom jsem pokecal s histologem Jaromírem Š.:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama