FDA schválila první klinickou studii pro fágovou terapii

TLDR verze: Americká FDA schválila klinickou studii, která využije bakteriofágy v roli terapie (oznámení tu)! #omg

Není virus jako virus

Už brzy možná začneme říkat, že jste nechytili „virózu“, ale budete muset upřesnit, jestli je to „viróza dobrá“ nebo „viróza špatná“! Doktoři z Kalifornské univerzity v San Diegu totiž společně s firmou AmpliPhi Biosciences dostali oficiálně zelenou provést klinickou studii využívající bakteriofágy pro léčbu téměř neléčitelných bakteriálních infekcí!

Je to sice teprve první malý krůček vpřed, ale velmi významný. Proč? Heslem jsou dvě slovíčka: antibiotická rezistence!

Od té doby, co se začaly používat antibiotika na každou rýmečku a kašlíček se stále častěji objevuje pojem superbug. Tedy bakterie, která si dokázala vypěstovat rezistenci na většinu známých antibiotik. Pár měsíců nazpět se tématu zevrubně věnovaly moje podjednotky ještě zde. TLDR verze: s těmito bakteriemi se hraje taková forma závodu ve zbrojení. Zatímco vědci vytvářejí nová a nová antibiotika, superbakterie si vytvářejí další a další rezistence…

A faktem je, že tento závod začínáme prohrávat. Na 33 000 lidí ročně zemře na bakteriální infekce, jež už není možné léčit antibiotiky…

Inu, lidské představivosti se však meze nekladou, a již před více než sto lety přišli chytří páni s nápadem, že stejně jako bakterie rády baští nás, tak mají bakterie svoje predátory: bakteriofágy.

Tento nápad šel ovšem stranou stejně jako šlo stranou konzumace sinic ke snídani kvůli zelené revoluci. Skočilo mu do toho něco lepšího a to konkrétně právě antibiotika. Ale právě příchodem superbakterií se o konceptu „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ ve formě bakteriofágů začalo znovu přemýšlet.

Více než 40 % všech bakterií na světe je každý den eliminováno právě bakteriofágy v neustále bouřící válce, která zmítá mikrosvětem. Právě této smrtící účinnosti bakteriofágů chtějí vědci využít pro záchranu lidí napadených superbakteriemi!

Proč se není až tak čeho bát? Nechat do sebe vpustit miliony nejsmrtelnějších bytostí na světě sice může znít poněkud znepokojivě, avšak viry mají jednu úžasnou vlastnost, a to je specifita hostitele.

Spása proti rezistenci?

Zatímco antibiotika zabíjí poměrně široké spektrum bakterií, fágové jsou většinou specifické pro jeden konkrétní druh bakterie, případně její nejbližší příbuzné. Tím pádem našim kamarádským bakteriím, natož nám, jejich hostitelům, nic moc nehrozí.

A proč je tento koncept tak potenciálně účinný? Obecný replikační mechanismus fága je takový, že jakmile se dostane do svého hostitele, začne se v něm extrémně rychle množit. Jakmile je bakterie fága tak plná, až praskne, vypustí miliony dalších fágů mezi své kolegy, a cyklus se opakuje. Alespoň než cílové buňky (ideálně patogeny) dojdou a bakteriofágy pojdou. Bakterie samozřejmě mají své obranné mechanismy. Ale faktem je, že zatím se fágům poměrně daří.

Ale to není vše! Ukázalo se totiž, že aby bakterie mohly zvýšit svou imunitu vůči fágům, musí se tím zároveň vzdát část své imunity proti antibiotikům. To znamená, že na ně s ATB i bakteriofágy můžeme jít ze dvou front a dát jim co proto!

zdroj: Black Books/BBC

Já, legenda, bakteriofág

Zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda? Ne nutně. Ačkoliv toto je první oficiálně schválená klinická studie, během minulých let již fágová terapie byla vyzkoušená jako „nouzovka“ a úspěšně pomohla vyléčit zdánlivě nevyléčitelné bakteriální infekce.

Můžeme se samozřejmě bičovat možnostmi mutováním bakteriofágů a katastrofickými scénáři jako z Já, legenda. Na něco podobného by však evoluce potřebovala miliony dalších let – a po tu dobu bychom si nejspíše splašelých fágů všimli. Většina fágů jsou dsDNA, která je samozřejmě extrémně stabilní a málo mutuje. Oproti tomu třeba rhinoviry (chřipka) jsou ssRNA, která mutuje velmi rychle a proto na ně v podstatě neexistují vakcíny, protože za rok už je ten vir podstatně jiný. Hlavní příčina je ta, že RNA polymerasa oproti DNA polymerase nemá opravnou funkci, ale taky to, že s dsDNA se jen tak nedá pohnout. #čili_je_to_cajk

Někdo by mohl vypíchnout i nepřirozenost celého nápadu. Ale o co je to přirozenější, než antibiotika, tedy látky kdysi (dnes už nejen) produkované pro změnu plísněmi? O. Moc. Ne. Viry jsou ostatně jako delivery system zcela běžné u genových terapií. Čili ten vtip s tím, že jsou dobré a špatné viry… vlastně vůbec není vtip.

Na závěr nezbývá než dodat, že mé virologické podjednotky jásají nad rozhodnutím FDA tuto studii schválit. A že superbakterie by se měly mít na pozoru, protože spojenectví mezi člověkem a fágem je na obzoru

[ML]

Moje evoluční podjednotka JK dříve rozebral i možnost to s viry vzít za úplně opačný konec:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama