Den matek v přírodě? Hmyzí číhalky ožírají mrtvá těla svých maminek

TLDR verze: Víte, jak probíhá uctívání matek v přírodě? Tak třeba číhalky po vylíhnutí požírají těla jejich mrtvá těla! Ne tedy nutně na Den matek, ale když už ho slavíme u lidí, je zajímavé mrknout… Na zvyky jinde!

Samou láskou bych tě sněd‘

Kdo že praktikuje tenhle rodinný kanibalismus? Inu, číhalky pospolné alias Atheris ibis, které se řadí mezi vodní hmyz. Běžně tenhle druh připomíná takovou protáhlejší mouchu a bývá k nalezení občas ještě i u nás. Larvy číhalek se až dva roky vyvíjí ve vodě. A když larvy dorostou, začínají se dít věci!

Během jejich životního cyklu se děje něco velmi zvláštního. Všechny oplozené číhalky se shromáždí na jednom místě, kde společně vytváří obrovské roje#děsivé

Když přijde jejich čas, samičky nakladou vajíčka na kupu a – jak už je občas po rozmnožení v přírodě dobrou tradicí – po náročném procesu hromadně umírají.

Cyklus ale není okamžitý a nějaký čas pokračuje. Na jejich mrtvá těla sedají další a další maminky a vytváří tak masivní shluk mrtvol! #děsivější

Zázrak zrození jako vyšitý!
zdroj: SWNS.com

Tím ale ještě nekončíme. Čerstvě vylíhlé larvy mají po narození samozřejmě hlad

Ale zatímco vy jste dostali od mámy po narození k dispozici bradavku (nebo aspoň Sunar ve špitále), malé číhalky se narodí jako Batman akorát tak po bok mrtvých rodičů. Udělají proto jedinou logickou věc – a blízká těla matek začnou požírat!

Díky tomuto prvotnímu zdroji potravy nicméně naberou sílu a ve vývoji pokračují ve vodě. To celé, aby mohly pěkně vyrůst a celý cyklus zopakovat po vzoru svých matek! Říkal někdo něco o tom, že příroda je krásná a romantická?

Číhalky jsou mimochodem u nás ohroženým druhem – v nížinách jsou prakticky vyhubené, v horách jsou k vidění aspoň občas. Najít se stále lze na Šumavě nebo Novohradných horách. Hlavním důvodem toho, že číhalky ve velkém zaklepaly nožičkama, je zhoršení kvality vody. Číhalky vyžadují vodu, která je kvalitou stejná jako voda pitná. Ale pokud jste se někdy při koupačce nalokali průměrné tuzemské řeky, asi tušíte, kde vězí problém…

Tož na každý pád: pěkný Den matek!

[perloočka]


Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama