Studie dvojčat dokončena – víme, jak Scott Kelly reagoval na kosmický prostor

TLDR verze: Víc jak tři roky po jeho misi dokončilo 10 týmů NASA komparaci jeho biochemie v kosmu s biochemii jeho dvojčete na Zemi. Definitivně víme, co si prožil Scott Kelly (oznámení tu).

Mezi nesmrtelností a rakovinou

Psal se rok 2015, když byl astronaut NASA Scott Kelly v rámci projektu The Twin Study vystřelen na ISS, aniž by mu agentura po 340 dnů mu dovolila vrátit se zpátky na Zemi. #nelidové Co činí z jeho vesmírného pobytu unikum (protože jiní kosmonauti si v kosmu pobyli déle) je fakt, že Scott Kelly má své identické dvojče Marka Kellyho! Jak vidíte na obrázku níže, přebývá mu jen knír, ubývá naopak pár kil navíc – a hlavně může být asi rád, že do kosmu neletěl on, ale jeho hezčí bratr.

Díky jejich srovnání je tak konečně možné provést trochu solidnější studii vlivu kosmu na člověk ve srovnání s „identickým“ jedincem. Alespoň bez klonování identických lidí, rozřazování je do kontrolních skupin a podobných mengelovských nápadů, které jaksi nejsou eticky úplně richtig.

Scott Kelly je ten nalevo. Nebo že by ten napravo..?
zdroj: NASA

Již první výsledky byly tak trochu znepokojivé, další byly ještě komplikovanější. Ale nakonec se zdá, že věci nejsou tak depresivní, jak se šokantní titulky obávaly. Nynější definitivní výsledky studie 10 týmů NASA jsou přitom už konečně, eh, definitivní.

Stále platí, že kosmický pobyt se na Scotti podepsal mimo jiné prodloužením telomer. Což bylo přesně opak toho, co se původně očekávalo. Po návratu na Zemi se telomery přitom vrátily zpět do původní délky. Vědci NASA předpokládali, že ve vesmíru se naopak telomery zkrátí více, nikoliv (dočasně) prodlouží.

zdroj: NASA

Pozitivnější zjištění

Telomery, zakončení chromosomů, se obvykle v průběhu stárnutí zkracují, a prodloužení je tak teoreticky cesta vstříc vyššímu věku. #foreveryoung Ale tušíte správně, že ve vesmíru to bude mít pořádné „ale“… #foreverdead

Prodloužení telomer nemusí totiž být nutně pozitivní zpráva a může souviset s celou řadou nemocí a negativních procesů obecně. Příkladem za všechny – jakkoliv ne nutně souvisejícím se Scottovými telomery – je skutečnost, že telomery si umějí prodlužovat třebas rakovinové buňky. V nějaké méně vyšinuté realitě by možná let do kosmu mohl být fontánou zdraví. V té naší vám však časem dá spíše tumor či sterilitu než věčný život.

Odhalení bylo ve skutečnosti podstatně více, ale většina se už obešla be z pozdvižených obočí. Některá zjištění jsou naopak pozitivní. Zdá se například, že imunitní systém se v kosmu chová stejně jako na Zemi. Případné očkování nemocné posádky nějaké větší kolonie by se tak obešlo bez kosmočkování, a stačilo by na něj použít pozemské vakcíny.

Dalším překvapením ze studie byl rozdíl methylace DNA u dvojčat. Tedy procesu, který ovlivňuje transkripci DNA a tak i celkovou elkovou genovou expresi organismu (tedy to, jak se genetická informace převádí na to, jak vypadáme a fungujeme). Scott Kelly prošel snížením methylace DNA oproti jeho pozemskému bří. Zřejmě to souvisí s tím, jak si tělo zvyká na kosmické podmínky, a nejde tedy snad o nic rizikového.

Rodina Kellyů tak i v součtu obsahuje jenom 50 % genetických mutantů, což je podstatně méně, že se dá říct o předešlé familii téhož jména.

Nestabilní změny genové exprese nicméně jsou jistým důvodem ke znepokojení. Ačkoliv opět nejde o nic tak překvapivého. O vyšším riziku rakoviny u astronautů se vědělo. The Twin Study alias Studie dvojčat je první prací zkoumání vlivu kosmu na lidskou biochemii vztaženou na nejmenší části těla.

Její výsledky budou dost užitečné v dalším plánování zdravotní stránky lunárních misi a dobývání Marsu – čehož bychom se mohli v nějaké formě snad dočkat už příští dekádu! Scott Kelly se však netajil ani vlivem kosmu na tělo jako celek. Co hroznému však Scott Kelly ještě prožil?

Vesmír vás nemá rád

Scott Kelly se však netajil ani vlivem kosmu na tělo jako celek. Dva roky nazpět pro CC popisoval, že i obyčejný úkon po návratu na Zemi mu dělal podobné komplikace jako kocovina tak massivní, jakou jste měli po Suchém únoru.

Rekonvalescence trvala několik měsíců, a to se bavíme o fyzicky perfektně zdravém astronautovi, nikoliv chodící polomrtvé trosce, kterou je ve srovnání s ním řada z nás. Vesmír nás ale prostě nemá ani trochu rád. Až budete s Elonem kupovat letenku na Mars, vzpomeňte si na to!

Pokud nic jiného, The Twin Study identifikovala množinu rizikových genů. Ty budou vědátoři moct využít ke sledování budoucích posádek/kolonistů (podle toho, jaký jste optimista) při delších pobytech.

Alespoň do okamžiku, než se totiž do nějaké kosmické agentury přihlásí pár dvojčat (nebo se naučíme klonovat), však půjde nejspíše o nejlepší a jednou práci tohoto druhu! Byli jste u toho, když se psala tahle unikátní lékařská věda!

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama