Lety do kosmu v lidech oživují neaktivní viry

TLDR verze: Zdá se, že se pozemské viry ve vesmíru chovají aktivněji než u nás dole. Za vše nejspíše může horší reakce imunitního systému na kosmické podmínky (studie tu). 

Co v mládí chytneš, ve stáří jako když najdeš

Pokud jste v mládí hodně dováděli, možná byste měli své ambice na kariéru astronauta přehodnotit! Podle výzkumu pod vedeném Bridgette V. Rooney
se herpes viry aktivují u více než poloviny posádky misí raketoplánů a posádek ISS. Ačkoliv jen malé procento posádek vykazuje symptomy, míra reaktivace virů se zvyšuje s trváním mise. Jde o eventuálně nepříjemnou zprávu pro delší mise na Mars a dále.

Proč se to děje a koho za to zlynčovat? Inu, býti astronautem znamená muset snášet týdny až měsíce mikrogravitaci, kosmickou radiaci, extrémní G, sociální odloučení, narušený cirkadiánní rytmus… chápeme se? To vše je poněkud STRESUJÍCÍ! A na to retroviry slyší.

Retroviry (například právě herpes, ale i třeba HPV či HIV) jsou potvůrky, které mají jedinečnou vlastnost. V případě, že začnou dostávat od naší imunity na zadnici, schovají se v našem genomu, a tam přečkávají, dokud není vhodná příležitost zaútočit znovu. Jak toto poznají? Typicky takto schované viry drží na uzdě protein zvaný represor, který je poněkud křehký. V bodě, kdy má buňka oslabenou imunitu, represor povolí a viry jdou zase na věc.

Dat k analýze, pravda, není zase tolik. Celkem 47 z 89 studovaných (53 %) astronautů na krátkých misích a 14 ze 23 (61 %) na delších misích však mělo herpes viry v slinách a moči. Ve srovnání se zdravými kontrolními pacienty, a v komparaci se stavem posádek před a po misi, jde o znatelný nárůst.

Kmen Audromeda

A kdyby to byl jen náš typický opar! U pacientů byly nalezeny vzorky orálního a genitálního herpesu, ale také planých neštovic a pásového oparu. Poslední zmínění výtečníci si hoví v naší nervové soustavě. Nalezeni byli i cytomegalovirus a virus Eppstein-Barrové, tedy viry zodpovědné za mononukleózu. To je ale pěkná sbírka!

Ačkoliv toto vylučování virů jevilo symptomy pouze u malého procenta testovaných astronautů, nakažlivé jsou tak jako tak. Konkrétně cytomegalovirus a virus Eppstein-Barrové se vylučují až 30 dní po návrat na Zemi! Takže být vámi, tak astronauty rozhodně nevítám hubičkou (na pusu ani jiné otvory).

A jak již bylo řečeno, čím déle jsou astronauti ve vesmíru, tím více virů vylučují. To by pro zdravé jedince jak ve vesmíru, tak na Zemi, nemusela být žádná sranda – bít se až s 6 viry najednou

Co se s tím dá dělat? Očkování se jeví jako nejlepší možnost, ale to zatím funguje pouze na pásový opar, takže je to na šikovných vědcích se s tím nějak poprat, jako například vymyslet způsob, jak v první řadě potlačit vylučování těchto potvor.

A k čemu nám toto vše je? Nejenom, že máme další výzvy, kterým je třeba ve vesmíru čelit, ale tyto metody pro rapidní detekci virů pomáhají pacientům již na naší rodné Zemi. <3

Ale jednu věc musíme uznat: život ve vesmíru je jeden velký stres, a viry, zdá se, souhlasí.

[ML, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama