Černá díra a roztříštěná sonda – Týden ve vědě 8.-14. 4. 2019

Tento týden ve vědě jsme se sice nedočkali přistání izraelské sondy na Měsíc – zato první fotografii černé díry jste museli vidět, i kdybyste snad žili pod kamenem.

MEDICÍNA I – Vajíčko od maminky, spermie od tatínka, a jádro vajíčka od druhé maminky – to je původ malého Řeka, který přišel na svět 9. dubna.

KOSMONAUTIKA – Neutěšeným „plesk“ namísto izraelské hymny oznámila sonda Berešit svůj přílet na Měsíc. Nevadí, třeba příště!

VESMÍR – Koordinací mnoha teleskopů a důmyslným algoritmem se podařilo „vyfotit“ černou díru vzdálenou 55 milionů světelných let – a obohatit tak naše vědění, stejně jako zásobu meme obrázků! Pokud vám přitom snímek připadá trochu rozostřený, počkejte, s čím se radioastronomové vytasí „za pár“ let, až metodu vypilují!

PALEONTOLOGIE – Fantastický objev sedimentů (potenciálně) ze dne vymření dinosaurů by mohl vrhnout světlo na tento (pro ně) temný den. V místě nálezu je však materiálu na dalších 50 let studia. Takže možná o tomto objevu neslyšíme naposledy!

MEDICÍNA II – Mikrodávky LSD by nás mohly udělat šťastnější, soustředěnější a méně depresivní – pokud se podaří vyřešit nesrovnalosti studie, která to tvrdí, a výsledky zreplikovat. Na každý pád platí, že další studium psychedelik (či psychoplastogenů) vyneslo další zajímavý výsledek.

Vědátor na pivu tentokrát s astronautem s českými kořeny Andrew Feustelem. Te se do Česka podíval na pozvání Akademie věd a krom Prahy, Brna a Ostravy zavítal i na Univerzitu Palackého. JRN mu celý den dělal garde, a tak měl příležitost mu položit pár otázek a předat i jeden dar!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama