Jak vznikla hromada 8000 let starých lebek napíchaných na kůly?

TLDR verze: Smrt. Objev z dílny archeologie indikuje, že šlo o vraždu, smrt, zabití (studie tu).

Bylo to jak z cimmerské epochy barbara Conana!

Desatero loni indentifikovaných mezolitických kostí ukazuje na tupé trauma způsobené lebce – a důkaz, že hlavy byly naraženy na kůlech. Tedy, titulek trochu přehání – všechny lebky byly nalezeny při vykopávkách již v letech 2009-2011, ale teprve nyní se dočkaly analýzy a rozboru zranění, které potvrdilo, že archeologátoři dekádu nazpět našli, co našli.

9 z 10 jedinců byli dospělci. Dvě lebky byly identifikovány jako dospělé ženské, čtyři jako dospělé mužské. Jedna jako starý jedinec (50+) neurčitého pohlaví, dvě coby mladý dospělý (25-35), také nejasného pohlaví.

Mimořádně zajímavé jsou pak pozůstatky posledního jedince. Jde totiž buď o lidský plod stáří 35-40 týdnů, případně o čerstvě narozené dítě. Jeho tělo bylo také jako jediné nalezené takřka celé, u ostatních jedinců jde jen o lebky. Vzájemná poloha uložení lebek pak naznačuje záměr, tedy snad nějaký obřad. #CSI_Pravěk

Obecně k tomu lze říci, že dokladů ritualizovaného násilí máme mnoho napříč pravěkem. Tenhle nález je sice hodně, hodně starý, takže je obtížné hledat paralely například ke Keltům-lovcům lebek (true fact!). Ale i tak už dávno neplatí představa archeologů dvě generace zpátky, o tom že společnosti paleolitu a neolitu byly v zásadě mírumilovné, protože byl dostatek zdrojů a proto nebylo potřeba si navzájem ubližovat. #lidi_byly_vždycky_stejní_pancharti

Proč?

Naopak se v posledních letech objevilo hned několik nálezů, které ukazují brutální, zdánlivě bezúčelné násilí mezi skupinami prvních zemědělců a podobné chásky. No, a ta rituální, obřadní podoba násilí a smrti je svým způsobem přirozená.

Smrt je něco, s čím se denně setkáváte, zároveň vás to děsí a fascinuje, hlava je samozřejmě sídlo duše etc. Zkrátka není vlastně, podle mého, překvapivé, že k podobným rituálům docházelo, ale je pecka, že dokážeme sledovat něco konkrétního, hmatatelného tak daleko v historii.

Nejde přitom ZŘEJMĚ o to, že se takto mezi sebou vraždili jenom Cimmeřané, zatímco u nás máme podobných nálezů méně (nedávno však byl jeden neolitický masový hrob, plný dokladů brutálního násilí, nalezen třeba v Německu). V tomhle jsou studená jezera a bažiny severu Evropy pravým požehnáním pro archeology, organický materiál se v nich totiž uchovává úžasným způsobem.

Pravda, ti lidé, potlučení a po lehkém rozložení, si to, ať už je to cokoliv, co se tam dělo, evidentně moc neužili.

Nicméně aspoň tím pomohli dnešním archeologům – určitě by byli rádi, kdyby věděli, že neumírají nadarmo!

[PZ, LL]

Na severu si užili dost zábavy i s dehtem:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

1 komentář: „Jak vznikla hromada 8000 let starých lebek napíchaných na kůly?

  • 24. února 2019 (16:36)
    Permalink

    Přídavné jméno od „viking“ zni „vikinský“ (bez „g“, stejně jako hamburský přístav, bamberská aféra nebo helsinský výbor) – může se to zdát divné, ale je to tak. Před sufixem u adjektiv tvořených od toponym na -ng, -nk(y)… se totiž základové -g, -k odsouvá, tedy píšeme vikinský, helsinský apod. Ale pozor, u adjektiv tvořených od čínských a anglických toponym to neplatí; koncové -g je zde signálem zadopatrového, velárního -n, a proto v těchto případech se -g zachovává i u adjektiv: je tedy pekingský psík, nikoliv „pekinský“, podobně např. mekongský, hongkongský, readingský (od Reading).

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama