Jediný lék úspěšně zvládl léčit šest různých nádorů – už i u lidí!

TLDR verze: Rakovina je zlo. Hledání univerzálního léku proti ní ale poskočilo o krok kupředu skrze klinickou studii na lidech, která s určitým úspěchem otestovala účinnost jediného léku proti šesti různým rakovinám (studie tu).

TV vám vyléčí rakovinu

Obvykle jsme se už pomalu naučili v případě podobných zpráv očekávat slova jako „nanotechnologie!“, „genová terapie!!“ nebo „zázrak!§§!“. Ale tentokrát bude výsledek o něco méně šokantně úspěšný. Přesto vydržte u svých přijímačů, protože i dílčí pokrok je pokrok!

Týmu britských vědátorů pod bičem Johanna de Bono a Nicole Concin se totiž podařilo s jistou mírou sukcesu otestovat využití látky tisotumab vedotin (TV) pro léčbu různých nádorů. TV tvoří monoklonální protilátka a cytotoxická složka – ty společně působí jako jakýsi trojský kůň zevnitř (nejen) nádorové buňky a zamezí jejich dalšímu dělení.

Nyní přijde první ale – v zásadě jde „jen“ o novou chemoterapii, která samozřejmě postihuje celý organismus, takže zasaženy jsou dílem i zdravé buňky. Terapie tak stále má různé nepříjemné efekty od krvácení z nosu přes nevolnost až po vznik cukrovky typu II.

Nojo, ale léčba raka za trochu toho inzulínu stojí, že? Teď přijdou výsledky, které také nebudou působit dojmem revoluce. Studie od roku 2013 testovala kolem 30 pacientů, později byla rozšířena na celkem 147 pacientů, kterým pomohla do různé míry. Část pacientů doznala zlepšení stavu ve 27 % případů, menší část pak jenom u 7 %. Ani to tedy není zrovna silver bullet v boji proti nádorům.

Teď ale k tomu hlavnímu – TV byla najednou použita pro léčbu ŠESTI RŮZÝCH kacinomů! Testována byla proti nádorům od karcinomu děložního čípku, přes rakovinu močového měchýře, vaječníků, děložního těla, jícnu až po rakovinu plic! Zasáhnout takto široké spektrum nádorových onemocnění jediným lékem je obrovský úspěších!

Co je ještě podstatné, testovaní pacienti měli poměrně bídné vyhlídky, takže i marginální zlepšení u části z nich je lepší než zbylé alternativy. Které si asi dovedete představit. Pokud tedy rádi po nocích přemýšlíte o smrti. Já ano. 🙁

Ačkoliv tedy nejde o univerzální lék, který z raka udělá ekvivalent zkopnutého palce, v kontextu celého výzkumu jde o velmi sympatický pokrok kupředu. Další studie budou moct TV pilovat dále, a snad i k vyššímu úspěchu. Uvidíme také, nakolik může TV dávat ťafky i dalším typům nádorů. Půjde-li vše dobře, snad se ještě dočkáme možnosti kontaktovat: „TV léčí rakovinu!“

Ďábel dnešní doby

Tváří v tvář zajímavějším metodám léčby rakoviny by se mohlo zdát, že „obyčejná chemoterapie“ neslibuje žádné terno. O tom to ale není – už jsem zmiňoval, že supermoderní genové & nano metody jsou sice super a moderní, ale taky superdrahé (psal jsem taky víc tu, bude publikováno asi později). Může se nám nelíbit, že jejich zavedení do běžné praxe nebrání ani tak věda, jako spíše socioekonomické vlivy… ale to je tak jediné, co s tím můžeme udělat.

TV naproti tomu může potenciálně být nasazena třeba do roka (neslibuju, jen konstatuju možnost). A pokud máte rakovinu dnes, bude pro vás i TV lepší zprávou, než příslib, že „za generaci budeme umět imunoonkologii levně a rychle“. A to je, přátelé, pokrok!

Nemá zkrátka smysl propadat depresím víc, než je nutné. Občas se lze dočíst o tom, že míra rakoviny v dnešní době stoupá. Třeba nedávno o tom psali kolegové z Věda 24 – dodávajíce, že se však zlepšují vyhlídky na vyléčení. Ani růst míry onemocnění však automaticky všude a vždy. Třeba v USA je dnes míra rakoviny nižší než generaci nazpět.

Rakovina v průběhu věku.
zdroj: UK Cancer Research

Z hlediska rakoviny je třeba si uvědomit, že nemoc má daleko horší vyhlídky s přibývajícím věkem. Je také třeba zmínit, že rakovina je choroba, u níž nám chybí vícero historických dat. V vzhledem k tomu, jaká byla úmrtnost před 20. století, u většiny potenciálních pacientů se zkrátka nádory nemohly projevit. A nemluvím teď o *mýtu*, že se lidi dožívali jen třicítky. Spíše mám na mysli nesprávné interpretace – třeba loňskou práci, podle níž rakovinu v Egyptě prakticky neznali (proč je to bulšit, jsem psal tu).

Rakovina je součástí lidské (a nejen té) existence. Ani lidé, kteří se jí po celý život vyvarují, nejsou bohužel nesmrtelní. Statistiky ale ukazují, že ji – vzdor všemu znečištění, stresům a dalším vlivům – dlouhodobě dostáváme pod kontrolu. Nevím, jestli se ultimátního naplnění tohoto trendu dožijeme všichni. Asi ne. Ale stejně jako jsme porazili ďábly v minulosti, dlouhodobá čísla naznačují, že na frak dáme i ďáblovi tomuto. A to je pro budoucnost našeho (ale nejen toho) druhu rozhodně pozitivní zpráva!

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama