Původcem Alzheimera by mohly být bakterie paradontóza

TLDR verze: Čistěte si zuby! Alzheimerova nemoc by totiž podle nové práce mohla být spuštěna infekčními bakteriemi, které způsobují i zánět dásní (studie tu)!

Čistěte si ty zuby…

Jakože fakt! V nové studii vedené Janem Potempou, mikrobiologem z University of Louisville, výzkumníci objevili objev Porphyromonas gingivalis – patogen odpovědný za chronickou parodontitidou (aka zánět dásní) – v mozku zemřelých Alzheimerových pacientů. Není to poprvé, kdy byly tyto dva faktory spojeny, ale tahle studie propojila P.gingivalis s chorobou ještě dále. A přidala argumenty pro tzv. infekční teorii o původu Alzheimera!

Vo co go? Na myších byla v práci zjištěna souvislost mezi přítomností bakterie Porphyromonas gingivalis v dutině ústní a zvýšenou tvorbou β amyloidu, jehož plaky jsou doprovodnou příčinou Alzheimerovy choroby! Vědci dále nalezli i gingipain, což je proteáza vylučována právě P. gingivalis, v neuronech pacientů s Alzheimerem. Rovněž se našla korelace přítomnosti gingipainu s hladinou dvou markerů nemoci: s již výše zmíněným tau proteinem a ubiquitinem.

Co to všechno znamená? Zdá se, že infekční teorie o původu Alzheimera se zdá být stále pravděpodobnější (více o jejím vývoji a stavu také v článku tady). Tj. Alzheimer touto optikou není nevyhnutelná nemoc související se stářím, ale dost možná infekce vznikající kolonizací infekčních bakterií v mozku – na níž možná imunitní systém reaguje právě tvorbou β amyloidu. Ty narušují nervové sítě, a zbytek je už historie.

Co to ale nutně ještě neznamená? Především stále nejde o ultimátní důkaz. Zubní bakterie nemusejí pořád být jedinou (či dokonce) hlavní příčinou choroby. Alzheimer je totiž liška podšitá a jeho riziko roste přímo i nepřímo s dalšími faktory, které se účastní neurodegenerace. Patří sem třeba i degenerace τ-proteinu a kyslíkové radikály. Obecně jsou rizikovými faktory Alzheimera ale i věk, přítomnost apolipoproteinu E4, Alzheimer nebo Downův syndrom v rodině a, mimo jiné, ženské pohlaví a nízké vzdělání.

Takže si pokud máte hluboko do kapsy ve své sukni, zatímco vám z druhé kapsy trčí důchod a pohřební listina strýčka, co zemřel na Alzheimera, možná vás nemusí nutně spasit ani perfektní chrup. Nakonec výborným etiologickým kandidáte na Azheimera je podle všeho i Herpes virus – je tedy možné, že za tvorbou β amyloidu může být více typů mozkové infekce, jejíž zdroj nemusí být jen v ústech (i když…).

Víte každopádně, co to vše znamená..?

Čistěte si PROBOHA ty zuby!

Nicméně, když už jsme u těch zubů, rozhodně více faktorů neberte ani jako výmluvu, proč na chrup prdět! Ona totiž nejen demence, ale i infarkt, mrtvice, či dokonce zvýšené riziko potratů, revmatoidní artritidy, ztráty kosti kolem postižených zubů souvisí s rozvojem zánětu dásní! #PROBOHA

Jak se totiž zubní bakterie dostávají do systému těla, můžou se například hromadit i v cévách. Zbytek si už domyslíte. Nic neulehčuje ani skutečnost, že u rozvinutých parodontitid se bakterie můžou přednášet na partnera…

Gingivalis patří to tzv. červeného komplexu patogenních bakterií (barvy odvozeny od semaforu, tj. červená je už velký špatný). Tudíž patří mezi hlavní původce parodontitid. Navíc se ráda koagreguje s dalšími mrškami jako jsou Treponema denticola či Tannerella forsythia. Ta zvyšuje patogenní potenciál červeného komplexu.

Hlavně také platí, že záněty dásní se dosti ignorují, co se velikosti týče. U plně ozubeného nemocného může postižená plocha mít velikost 70 cm^2. Zkuste si představit, že byste něco tak velkého ignorovali třeba na kůži

Přitom jen samo čistění zubů pomoct nemusí – pokud máš P. gingivalis, tak je nutno pacienta přeléčit ATB, aby ona bakterie byla plně eradikována. Dlouhodobě jinak hrozí ztráta chrupu. A riziko rozvoje parošky je také výrazně vyšší u kuřáků, jedinců žijících v nadměrném psychoemotivním stresu se špatnou životosprávou a u jedinců s celkovými onemocněními (např. diabetes mellitus).

Nicméně kvazipozitivní zpráva na závěr by tu byla – Porphyromonas gingivalis bývá typická spíše u agresivní parodontitidy (rychlá forma a ztráta zubů), ne tolik u chronické (častější, ze špatné hygieny, pomaleji progredující). Skutečně akutní infekce tedy nejsou tak časté, jako ty časté!

Takže hlavně čistit, čistit, čistit!

[VN, LL]

zdroj: Star Wars, Disney, Klement Family Dental

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama