Hafani zřejmě mají genetickou predispozici k lásce

TLDR verze: Psi jsou mutanti vlků, kteří si asi vyvinuli obskurní predispozici k tomu, aby vás měli rádi. Tak je mějte taky rádi, vy zrůdy!

O psech a lidech

O psech se obecně ví, že by nás nejradši samou láskou (někdy doslova) snědli. Olizují nás, skákají po nás…. Nejspíš by nám koupili auto, kdyby mohli! Kvůli tomu jsou mezi lidmi tak oblíbení, třebaže to někdy skoro přehánějí, ale důvod tohoto hypersociálního chování u psů nebyl nikdy skutečně vysvětlen.

A pak přišli páni vědci, co vymysleli studii, která zkoumá genetickou strukturu a povahové vlastnosti u psů a vlků. Ta odhalila, že nejlepší přítel člověka sdílí chromozomový přesmyk s Williams-Beurenovým syndromem u lidí (vrozená vada která mj. způsobuje neobvykle přátelské chování). Tato podobnost by mohla vysvětlit neoblomnou společenskost psů.

„Dříve jsme se domnívali, že během domestikace si psi rozvinuli pokročilou schopnost sociálního poznávání, která vlkům chyběla,“ vysvětluje Monique Udell z Oregon State University.

„Nová fakta naznačují, že psi, na rozdíl od vlků, mají genetickou vadu, která vede k přehnané motivaci k vyhledávání sociálního kontaktu.“

Ve studii z roku 2010 Bridgett von Holdt, evoluční bioložka z Univerzity v Princetonu zpozorovala podobnost mezi genovými variacemi zodpovědných za WB syndrom – Williams-Beuren syndrome critical region (WBSCR) – a jeho zjevný ekvivalent v psí DNA.

Pan Garrison se ÚPLNĚ nemýlil…

Každý pes, jiná ves

Aby si ověřili, zda jsou tyto genové variace zodpovědné za psí kamarádskost, půjčila si tato studie 18 psů a 10 domestikovaných vlků. Zkoušela přitom jejich družnost experimenty jak se známými, tak neznámými lidmi.

Asi nikoho nepřekvapí, že psi vlky ve společenskosti trumfli. Ale když byly jejich genomy sekvenovány, objevili že množství variací v šestém chromozomu psí DNA souviselo s tím, jak moc ochotni byli psi nás láskyplně olizovat.

Čím více genových inzercí (zvaných transpozony) v WBSCR oblasti ovlivňující protein GIF21 velmi silně koreluje se psí společenskostí. Čím méně těchto inzercí měli, tím více vlčeli.

„Neobjevili jsme „společenský gen“, ale důležitou genetickou složku, která určuje povahu zvířat. Navíc pomohla procesu domestikace divokého vlka na poslušného psa,“ shrnuje von Holdt.

Teď už jen zbývá objevit gen, který způsobuje oblibu shazování věcí ze stolu u koček!

[ML]

Psi v jiném odpudivém kontextu jsem řešil i ve videu níže. 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama