TLDR: V pondělí před 7 ráno našeho času se otevře tříhodinové okno, při němž může SpaceX vyrůst zatím nejzajímavější americký konkurent. Start můžete sledovat na Kosmonautix.
Upraveno 12. ledna: Start odložen o 24 hodin na 13. ledna. Text níže ponechán v původním znění.
Ačkoliv to odklady velmi pravděpodobně pokazí, existuje solidní šance, že se během dvou dnů dočkáme dvou zásadních raketových startů. V pondělí 13. ledna byl měl již posedné vystartovat supernosič Starship – ani tentokrát nedorazí až na orbitu, vynese však první simulovaný užitný náklad v podobě analogů satelitů Starlink.
V neděli ráno by však mohl vystartovat (metaforicky i doslova) i konkurent SpaceX v podobě rakety New Glenn společnosti Blue Origin. Byť nejde o tak silný stroj jako Starship, New Glenn by rozhodně mohl dále rozšířit americkou dominanci na oběžné dráze – a potenciálně i dále od ní…
Tradiční spoždění
Jak už to v kosmickém byznysu chodí, New Glenn nyní odstartuje (tedy doufejme) se zhruba čtyřletým zpožděním. Potud nic nového pod sluncem. Zajímavější jsou parametry nosiče – nachází se totiž kdesi mezi Falcon 9 a Starship od SpaceX, a to byť se na první i druhý pohled podobá právě prvnímu z nich.
„Srovnání Falconu 9 a New Glenna se na první pohled nabízí – obě rakety patří soukromým firmám a obě sází na znovupoužitelnost prvního stupně,“ popisuje mi Dušan Majer ze serveru Kosmonautix, „Těch shodných prvků je ale více. Třeba to, že v obou případech inženýři vsadili na motorické přistávání. Jenže rozdílů je více.“
Jak dodává, zatímco SpaceX má k dispozici jak přistávací plošiny pro přistání na moři, tak i betonové plochy na pevnině, Blue Origin vsadila pouze na mořskou plošinu. „Nechme teď stranou jejich počty (momentálně vede SpaceX 3:1), které jsou dány ďábelskou startovní kadencí Falconů. To, že se první stupně raket New Glenn nebudou vracet na pevninu, je pro firmu komplikace, protože logistika spojená s mořskými přistáními je náročnější,“ dodává Dušan.
Další rozdíl prý spočívá v samotné velikosti obou raket. zatímco Falcon 9 má první stupeň vysoký zhruba 40 metrů, u New Glenna je to skoro 58 metrů. Ještě větší rozdíl je u průměru obou stupňů – 3,6 metru u F9 vs. 7 metrů u New Glenna. Raketa od Blue Origin má být také silnější než Falcon 9 a svou nosností se zařadí někam mezi F9 a Falcon Heavy.
Nosič od Blue Origin by se svou větší velikostí a schopností nosnosti konkurovat Falconu 9 mohl zaměřit se na mise s těžkým nákladem a nadrozměrné družice.
A co Starship?
„Blue Origin ukazuje, že se nebojí, protože už při prvním letu chce zkusit přistání prvního stupně – bez viditelných zkoušek, kterých SpaceX před lety potřebovala několik, než se pokusila o první záchranu prvního stupně Falconu. Zkušenosti z přistávání malého suborbitálního nosiče New Shepard sice mohou v některých ohledech pomoci, ale zdaleka ne ve všech.“ Říká Dušan.
Na závěr ještě zmínil rozdíly spojené s odlišnými pohonnými látkami (kapalný kyslík a letecký petrolej u Falconu vs. kapalný kyslík a kapalný metan u New Glenna) i počtem motorů (9 u Falconu a 7 u New Glenna). „Aspoň trochu podobné si ale jsou v tom, že mají jeden motor centrální a zbytek je uspořádán kolem něj,“ dodává, „Ceny obou raket zatím nemá cenu srovnávat, protože New Glenn teprve na sovu premiéru čeká. Teprve až poté Blue Origin zjistí, jaké jsou reálné náklady na provoz takového nosiče.“
Zlí jazykové mohli namítat, že stejné, potažmo vyšší možnosti chce SpaceX přinést skrze Starsip. Který oproti New Glenn už několikrát vzlétl na transatmosférický zkušební let. Starship navíc plánuje být opakovaně plně použitelný, zatímco Falcon 9 i New Glenn přicházejí o své jednorázové druhé stupně. Všechno z toho je pravda.
Starship však prozatím nemá na triku žádnou užitnou misi – a nic negarantuje, že jeho originálnější design nedozná nějakého zdržení. Ke cti Blue Origin je nutno navíc připočíst faktor konkurence – o nějaký analog Falconu 9 se snaží řada dalších společností, ale Blue Origin je mezi nimi zjevně nejdále. Byť tak společnost Jeffa Bezose občas platí u fanoušků kosmonautiky za otloukánka, na poli soudobé znovupoužitelnosti má nakročeno k solidnímu stříbru.
Dlouhodobý výhled
Nakonec, monopoly jsou málokdy dobrou zprávou pro stav trhu, a nejinak tomu bude i v kosmonautice. V době, kdy Elon Musk stále častěji plní WTF rubriky zpráv může být alternativa v podobě nosiče Blue Origin o to užitečnější…
Zajímavý je nakonec i výhled na celkovou dlouhodobou strategii. Kde se SpaceX zaměřuje prioritně na Mars, Blue Origin by – i skrze další vyvíjený supernosič New Armstrong, který by již mohl být i konkurencí pro Starship – raději cílil na těžbu surovin u asteroidů. Jakkoliv je Mars lákavým cílem, osobně vidím v těžbě mimo Zemi v dlouhodobém horizontu významnější a potenciálně i revolučnější cíl.
Jak moc se k tomuto celkovému cíli Blue Origin přiblíží v neděli, si ale budeme muset počkat až na výsledek pilotní mise. Start v neděli – či pozdějším okně – můžete sledovat tradičně u našich kámošů z Kosmonautix, kde bude o o den později – či v jiném pozdějším okně – startovat i sedmý Starship. Milovníci závodění se tak či onak mohou těšit na spoustu dalšího zajímavého soutěžení, a časem snad i dlouhodobých kosmických letů!
[Ladislav Loukota]
Vědátor vznikl jako spinoff spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd, dnes jej provozuje spolek Hyperion Media. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – kontaktní mail je [email protected]