Lisabonské zemětřesení. Zdroj: North Wind Picture Archives/CC BY

Zdroj obrázku:

Napište zdroj obrázku

Jak Lisabonské zemětřesení dalo vzniknout seizmologii

TLDR: Zemětřesení z Lisabonu 1755 přineslo zkázu, ale také významně ovlivnilo osvícenství – a zřejmě také napomohlo vzniku moderní seizmologie. Zdroj třeba hír.

Představte si, že je sobota–a navíc svátek! Dnes, 1. listopadu Léta Páně 1755, se bude slavit Slavnost Všech svatých v Lisabonu, navíc jednom z dobových nejvýznamnějších měst Evropy i světa! Lidé se připravují na mši i oslavy, a obchodníci zase na štědré zisky, trhy praskají ve švech.

Městem burácejí po ránu kostelní zvony – náhle se ale začne třást i země jako při průjezdu těžkého povozu! Otřesy ale nepřestávají… Vzduch se plní panikou i prachem, jak z neustávajících otřesů začínají praskat stěny budov! Láme se i půda pod nohama, a jedna po druhé se k zemi kácí stavby bohaté metropole – aby vše později navíc spláchla ničivá oceánská vlna. Právě probíhá devastující zemětřesení, které v základech otřese i západní civilizací

Tenkrát v Lisabonu

Zemětřesení nejsou v lidské historii nic nového ani šokantního. To z 1. listopadu 1755 bylo přesto historicky výjimečné. V řeči čísel zasáhlo západní pobřeží Portugalska silou 8,5 až 9 stupňů Richterovy škály s epicentrem cca 200 kilometrů jihozápadně v Atlantiku. Celkem při něm zahynulo 60 000 až 100 000 lidí v Evropě i na západě Afriky – v Lisabonu samotném zemřelo 30 000 až 40 000 lidí. Přičemž populace města před neštěstím činila jen kolem 200 000 lidí

Zemětřesení samotné trvalo kolem 3 až 6 minut, ale zhruba 40 minut po jeho konci do města navíc dorazila první z celkem tří vln tsunami. To krom Lisabonu poničilo i řadu dalších pobřežních měst – ale dokonce i britský Cornwall byl zasažen třímetrovou vlnou.

Pravděpodobné epicentrum. Zdroj: USGS
Pravděpodobné epicentrum. Zdroj: USGS

Úvahy po zrodu moderní geologie nejprve předpokládaly, že se epicentrum nacházelo na hřebeni Gorringe asi 200 mil jihozápadně od Lisabonu. Pozdější studie však navrhly umístění blíže k portugalskému pobřeží, aby odpovídalo pozorovaným účinkům tsunami.

Seismické šmírování v roce 1992 pak identifikovalo významný axiální zlom jihozápadně od mysu svatého Vincenta, který pravděpodobně vyvolal zemětřesení a následné tsunami. Zemětřesení samotné bylo ale jenom prvním otřesem, na které v jeho důsledku došlo…

Otřesená Evropa

Ani pro Lisabon nešlo o první podobnou událost – dvojice ještě silnějších zemětřesení zasáhla město ve 14. a 16. století. Událost z roku 1755 však nemohla přijít v méně nevhodný čas. Zničeno bylo 85 % lisabonských budov, včetně slavných paláců, knihoven – a církevních budov. Co víc, to vše se událo ve významný křesťanský svátek v silně věřící zemi…

Nebylo to tak, že se zemětřesení udála ve vakuu – nacházíme se již víc jak století po třicetileté válce, takže náboženská víra v Evropě již měla mnohá dogmata za sebou. Přesto se neštěstí významně podepsalo pod rodícím se osvícenstvím.

TLDR verze argumentu osvícenců. Zdroj: Public Domain
TLDR verze argumentu osvícenců. Zdroj: Public Domain

Filozof Voltaire použil zemětřesení v románu Candide, kde shazuje dobovou filozofii toho, že pod milým božím dohledem žijeme „v nejlepším možném světě“ – jak jinak totiž vnímat devastující katastrofu, která se odehraje na tak významný den.

Kant, známý to trpitel studentů filozofie, studium Lisabonského zemětřesení využil k postulování teze jeho původu – jeho teorie zahrnovala posuny v obrovských jeskyních naplněných horkými plyny. To je sice pořád vcelku nepřesné, ale na svou dobu přesto značně pokrokové – šlo o jeden z prvních systematických pokusů vysvětlit zemětřesení spíše přirozeným než nadpřirozeným způsobem, a pravděpodobně i prvopočátek seizmologie jako takové!

Faráři a věda

Paradoxně mu v tom pomohla skutečnost, že v rámci rekonstrukce Portugalska po roce 1755 proběhl i dotazník rozeslaný na farnosti (!), který se ptal, v kolik hodin otřesy proběhly a jak dlouho trvaly. Farnosti tak de facto vytvořily první vědecké seizmologické měření na velké ploše.

Trvalo samozřejmě další století, než moderní seizmologie jako ucelená disciplína skutečně vznikla – a tou dobou se svět oproti stavu z poloviny 18. století – stejně jako tehdejší budovy Lisabonu – doslova proměnil do základů.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vznikl v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.