TLDR: První dvě várky satelitů čínské konstelace Starsail odrážejí více světla, než doporučují normy – i než odrážejí analogické družice Starlink. Prepublikovaná studie hír.
Letos v květnu to bylo již 5 let, co na oběžnou dráhu zavítala první várka satelitů Starlink od SpaceX. Momentálně na orbitě obíhá víc jak 6 000 funkčních družic této značky, což lze objektivně označit za maniakální kousek v industrializaci pozemské orbity!
Nicméně, pokud jste zároveň poslední pět let nezaspali (a pokud ano, závist!), asi víte, že Starlinky jsou také z vícera důvodů kontroverzní koncept… Nemusejí být však natolik kontroverzní, jako další podobné projekty – například čínský projekt Spacesail, který podle nové studie na orbitě odráží víc světla, než by bylo záhodno!
Východní jas
Oznámil to ve své práci alespoň vědátorský tým Mezinárodní astronomické unie. A to navzdory tomu, že Spacesail (či neoficiálně Tisíc plachet alias Qiānfān, čti Čchien-fan) nezačal zrovna zářivým startem… Možná si jej pamatujete z letošního léta.
První várka 18 družic byla vypuštěna na 6. srpna 2024 – po tomto startu se však zřejmě rozpadl horní stupeň rakety a vytvořil pole trosek – nakonec zřejmě bez poškození satelitů samotných, jak se spekulovalo i u mě. Druhá várka 18 družic byla vypuštěna 15. října 2024 již bez poruch.
Vědátorům se od srpnové premiéry podařilo změřit intenzitu světla 18 družic Spacesail a došli k tomu, že překračují limity navržené několika kosmickými agenturami a planetárními výzkumnými orgány po celém světě.
Neboli řečeno jasněji (pun not intended), všechny zkoumané družice mají na noční obloze z perspektivy pozemšťana jas podobný jako většina hvězd na obloze. To znamená, že jsou za příznivých podmínek viditelné pouhým okem, zejména pokud jsou výše na obloze…
Kolik jich bude?
Autoři se pustili i do srovnání se Starlinky. Ty dle nich mají tendenci mít konzistentnější jas v různých úhlech a vzdálenostech díky své konstrukci a způsobu, jakým společnost SpaceX upravuje jejich polohu, aby byl jejich jas slabší.
To je právě onen hlavní rozdíl oproti družicím Spacesail, které se ve větších výškách jeví jasnější. Čili jsou také potenciálně problematičtější pro astronomy!
Samože, navržené limity jsou jen navržené – čili konstelace Spacesail nic neporušuje. Na druhou stranu, důvodem je jaksi skutečnost, že ač je Starlink kritizován prakticky od roku 2019, stran regulací orbity se od té doby nic nezměnilo…
Také má Spacesail zatím na orbitě jen hrstku satelitů. Byť ale Čína nemá k dispozici (zatím) znovupoužitelné nosiče tak jako SpaceX, má v zásobě značnou vytrvalost. Projekt do roku 2030 plánuje rozmístit celkem 15 000 satelitů. Nebude to ale hned.
Obdobné vize
Cílem první fáze je vyslat na orbitu 648 satelitů do konce roku 2025 pro regionální pokrytí, dalších 648 satelitů do roku 2027 pro globální pokrytí, a poté zbytek pro širší globální služby v následujících letech. Budoucí plány čínské konstelace počítají s rozmístěním některých družic v nižších výškách, což by mohlo jejich jasnost výrazně zvýšit.
Podobně jako Space, také Spacesail má jistě potenciál přijmout taková opatření, která by vedla ke zmírnění odrazu. Vtip je v tom, že se prozatím se zdá, že by se o to čínská společnost snažila…
V plánu jsou i další satelitní konstelace – především Telesat Lightspeed s vizí na 1 700 družic a Amazon Kuiper s ambicí na 3 236 družic. Kontroverze kolem Starlinků i kolem Spacesail tak může být jen příchutí toho, jaké další při nás teprve očekávají, bude-li „astronomický smog“ pro jejich konstruktéry jenom zbytečnou přítěží!
[Ladislav Loukota]
Vědátor vznikl v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]