Fitzjames, jak ho znáte ze seriálu Terror (nalevo) vs. ten skutečný (oproti nalevo). Zdroj: HBO, vlastní, Public Domain

Zdroj obrázku:

Identifikován kapitán James Fitzjames z Franklinovy expedice

TLDR: Teprve druhý identifikovaný člen ztracené výpravy z poloviny 19. století nese stopy kanibalismu. To svědčí nejen o zoufalství posádky, ale i její morálce… Oznámená tuna.

Asi každý z nás má na triku nějaký nepříjemný výlet – ať už ale dopadl jakkoliv, jenom těžko bude výsledek konkurovat nešťastné Franklinově expedici, která v polovině 19. století chtěla proplout do Tichomoří skrze arktická území. Na osudem výpravy se dlouhou vznášel opar tajemna – od objevu vrakůněkolika minulých letech se jej ale daří rozhánět! Nyní byly také identifikovány ostatky Jamese Fitzjamese, kapitána lodi HMS Erebus, kterého, zdá se, jeho posádka milovala k sežrání

Tenkrát v Arktidě

V květnu 1845 se sir John Franklin se 129 členy posádky vydal na lodích HMS Erebus a HMS Terror prozkoumat tzv. severozápadní průjezd kanadskou Arktidou. Pokud by byl splavný, mohla by se cesta pro komodity mezi Evropou a Tichomořím významně zkrátit.

Nejspíše asi ale víte, že cesta se změnila v tragédii, když obě lodě uvízly v arktickém ledu. Doufali, že led během příštího léta roztaje. Nakonec ale námořníci museli opustit svá plavidla a vydat se po souši hledat pomoc. Všech 129 námořníků během expedice nakonec zahynulo.

Ačkoliv se tento osud dlouho předpokládal (moc jiných možností není, byť fikce nějaké nabídla…), v posledních letech se daří osud expedice stále častěji dokládat i přímými důkazy. Archeologové tak odkryli kosti a zuby na ostrově krále Williama, místě posledního odpočinku mnoha námořníků.

Zdroj: HBO, vlastní
Zdroj: HBO, vlastní

Láska prochází žaludkem

Díky pokročilé analýze DNA nyní vědátoři kanadské University of Waterloo a Lakehead University přiřadili některé z těchto ostatků k Jamesi Fitzjamesovi!

Fitzjamesovy ostatky byly k jeho identitě přiřazeny na základě vzorků od žijících příbuzných. A vzhledem k tomu, že jeho kosti nesou čelist se stopami po řezných ranách, ukazují náramně na projevy kanibalismu! Skutečnost, že si posádka ke konzumaci vybrala vysokého důstojníka, nám sekundárně říká o něco o tom, jaká asi panovala v mužstvu morálka…

Fitzjames je teprve druhým členem Franklinovy výpravy, kterého se podařilo identifikovat pomocí moderních vědeckých poznatků. V roce 2021 byly podobné techniky použity k identifikaci ostatků Johna Gregoryho, praporčíka na lodi Erebus.

Řezné stopy na čelistní kosti Jamese Fitzjamese naznačují, že jeho tělo použili jeho kolegové námořníci jako svačinu. Zdroj: University of Waterloo
Řezné stopy na čelistní kosti Jamese Fitzjamese naznačují, že jeho tělo použili jeho kolegové námořníci jako svačinu. Zdroj: University of Waterloo

Pomalý postup

Fčil, když se přihlásí další rodinní příslušníci, archeologové doufají, že se jim podaří dále identifikovat ostatky dalších nalezených členů nešťastné posádky. Nepůjde to ale ani v budoucnu příliš rychle – jednak kvůli tomu, že i dnes je analýza ostatků poměrně pomalá, ale jednak protože řada ostatků chybí…

V průběhu let byly na různých místech objeveny různé pozůstatky členů posádky, ale ne všech 129 členů posádky bylo dosud objeveno. Na výsledku Franklinova výletu to ale nic nemění – příběh jejich zoufalého boje o přežití poté, co jejich lodě uvízly v ledu, zjevně směřuje k jasnému závěru. Budiž nám jejich oběť na oltář poznávání Země útěchou ve chvílích, kdy ani nám nějaký výšlap nevyjde dle očekávání. Zjevně lze totiž dopadnou i o dost hůř!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd
za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.