TLDR: Plánovaná sonda se zaměří na blízkozemní asteroid 2015 XF261, který je přibližně 30 metrů široký a nedávno proletěl ve vzdálenosti 31 milionů kilometrů od Země. Oznámení tuna.
Jsou to již skoro dva roky, co NASA napálila sondu DART do asteroidu Dimorphos – a prubla tak první test planetárná obrany Země. Nyní podobnou misi, která s odstupem 66 milionů let pomstí dinoše, oznámila i Čína!
Podruhé za dinosaury
I když se ohledně DARTu skloňovala hlavně zkouška obrany Země, v praxi mise zajímala především geology. Impaktor totiž svým nárazem zároveň odhaluje strukturu a kompozici asteroidu – a napověděl nám tak i víc o tom, jak se podobná tělesa na počátku naší soustavy formovala!
Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) se zaměřil na blízkozemní objekt 2015 XF261, kosmický šutrák široký asi 30 metrů. Právě 9. července tohoto roku, se tento asteroid přiblížil k Zemi – budiž mu to varováním, že si podobné hrozby líbit nenecháme…
Čínská mise svým plánem v zásadě připomíná misi DART, kterou před pár lety provedla NASA. Čili: jedna sonda narazí do asteroidu, aby změnila jeho trajektorii, zatímco druhá bude pozorovat výsledky a shromažďovat důležité údaje o změnách trajektorie a vyvrženém materiálu.
Zároveň by i budoucí snaha o odklonění rizikového objektu vypadala velmi podobně!
Čínské broušení zubů
Druhý pokus planetární obrany / kosmického geologování však opět tradičně demonstruje nemalé čínské kosmické ambice. Nezisková organizace Planetary Society plánovanou čínskou misi vyzdvihla jako významný krok v rostoucím zájmu Číny o vnější vesmír.
Zatímco Dimorphos měl průměr asi 85 metrů, 2015 XF261 je zhruba třetinový. Pokus tak demonstruje naši zlepšující se schopnost poslat kosmické šutráky do věčných lovišť…
Nicméně, reálně jde samozřejmě primárně o onu vědu spíše než praktický krok k obraně Země před bludnými balvany. Skutečné planetky, které by nám mohly ohrozit třebas jedno město, na nás dopadávají jednou za několik staletí – a ty znamenající existenční riziko pro civilizaci, pak jednou za desítky milionů let.
Existuje tak solidní šance, že i pokus jíte velmi zdravě a denně sportujete, žádného skutečného rizika dopadu asteroidu na Zemi se nedožijete. Co naopak působí jako mnohem jistější, je možnost, že se dožijete více detailů o geologickém složení asteroidů. A to je skoro stejně tak vzrušující (pro některé)!
DART nekončí
Cílem CNSA je zahájit svou misi před rokem 2030, přičemž 2015 XF261 v následujících letech uskuteční několik blízkých průletů kolem Země. Nejlepší příležitosti pro misi se zdají být v dubnu 2029 a v dubnu 2030, kdy se asteroid přiblíží k naší planetě na vzdálenost asi 4,2 milionu kilometrů.
Mise DART mimochodem de facto nekončí, její náraz z roku 2022 brzy posoudí i evropská sonda Hera. Ta by měla odstartovat během letošního října. Mějte proto oči upřené ke hvězdám a srdce připravená na dobrodružství, která nás čekají!
[Ladislav Loukota]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]