Slunce & Ledvina – Týden ve vědě 13. až 19. května 2024

Jak to v životě už chodí, uplynulý týden přinesl mnohé dobré zprávy – jako skutečnost, že jsme prožili nejsilnější sluneční erupci za 2 dekády bez ztráty kytičky – tak i smutný konec dalšího pokusu v mezidruhových xenotransplantátech…

20. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
20. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Zemřel první příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete. Rick Slayman zemřel téměř dva měsíce po transplantaci. Jde již o třetího příjemce orgánu od prasete, i v jeho případě však bez dobrého konce.

Vypuštěn AlphaFold 3, zlepšuje schopnosti předpovídání molekulárních struktur. Google DeepMind a Isomorphic Labs vydaly AlphaFold 3, model umělé inteligence schopný předpovídat struktury a interakce proteinů, DNA, RNA a dalších látek.

Popsáno, jak dávná neolitická vesnice přečkala změnu klimatu. Archeologické nálezy svědčí o tom, že vesnice Habonim North se před 8200 lety vyrovnala s prudkým ochlazením diverzifikací svého hospodářství o rybolov a obchod.

Česká práce snížila toxicitu nanočástic. Snížení kladného povrchového náboje částic by mohlo redukovat i jejich toxicitu, tuzemská práce zjistila, že by to nezměnilo vlastnosti nanočástic.

Genová terapie umožnila hluchému dítěti poprvé slyšet. Opal Sandy, dítě, které se narodilo se vzácnou genetickou poruchou způsobující hluchotu, nyní slyší poté, co ve věku 11 měsíců podstoupilo inovativní genovou terapii.

Monumentální sluneční erupce, největší za posledních téměř 20 let, minula Zemi. Slunce v úterý uvolnilo vůbec největší erupci od roku 2005, což představuje významnou událost v současném jedenáctiletém slunečním cyklu.

Bottom

V kráteru Gale panovaly podmínky podobné Zemi. Vysoké koncentrace manganu v sedimentech dávných marťanských toků naznačují možnost, že zdejší (bio?)chemické procesy byly podobné těm v řekách na Zemi.

Venuše mohla o svou vodu přijít relativně velmi rychle. Podle nového výzkumu mohla Venuše ztratit veškerou vypařenou vodu ze své atmosféry prostřednictvím chemické reakce zvané disociativní rekombinace HCO+.

Lidé vyráběli smrtící dřevěné zbraně již před 300 000 lety. Oštěpy vykopané v letech 1994-2008 ve německém Schöningenu jsou totiž podle analýzy dřeva až na počátek našeho druhu.

DARPA představila masivní autonomní ponorku Manta Ray. Ponorka je určena pro dlouhodobé mise pod hladinou oceánu vojenského či výzkumného charakteru.

Mapování milimetru lidského mozku odhalilo složitá nervová spojení. Vědátoři Harvardu a Google popsali mapu krychlového milimetru lidské mozkové tkáně. Obsahuje 57 000 buněk a 150 milionů synapsí, v nichž je uloženo 1 400 terabytů dat.

OpenAI představuje GPT-4o, mašina konečně umí flirtovat. Rychlejší reakce? Přesnější odpovědi? Méně lhaní? Ano, ale především nová model přináší možnost koketování s lidmi!

Bonusy

TÉMA TÝDNE: Co umí AlphaFold 3, nástroj na predikci proteinů? Vědátor Karel Berka z PřF UPOL rozebral, proč toho umí víc než dřív – což ovšem neznamená, že stále nemá řadu omezení různého charakteru.

POKEC TÝDNE: Lidská sexualita má řadu barvitějších funkcí než jen reprodukci, říká Klára Bártová. V rámci rozhovoru zprostředkovaném klubem Sisyfos jsme mrkli na téma její blížící se přednášky, ale také řadu dalších sexualitních srand!

Videa

Krom výše vyvěšeného pokecu s Klárou Bártovou proběhl také tradiční týden ve vědě s hostkou Fasou Prasou, dále pak novinky o dešifrování svitků Herculanea & medicíně u orangutanů & potenciálu ChatGPT podvádět lidi, plus závěrem i krátké téma o marginálně vyšší aktivitě (pra)lidí u polárního kruhu, než se čekalo!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

tvv2024_20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama