Slibné výsledky testu očkování proti rakovině kůže

TLDR: V druhé fázi klinické studie vykázala účinná vakcína proti rakovině snížení rizika (přesněji hazard ratio) návratu onemocnění o 49 % a snížení rizika spojeného s metastázení nebo smrtí o 62 %. Oznámení tuna.

Určitě jste po posledních čtyřech letech neměli dost tématu očkování – naštěstí přichází nová vakcína, vytvořená starou známou společností Moderna, navržena tak, aby doplňovala účinky přípravku KEYTRUDA, přední imunoterapeutické léčby známé tím, že zvyšuje schopnost organismu bojovat s rakovinou. Není to léčba zázračná – ale nepředbíhejme se…

Očkování proti rakovině?

Společnost KEYTRUDA, vlastněná společností Merck (MSD), spolupracuje s Modernou na probíhající klinické studii zaměřené na pacienty, kteří podstoupili chirurgické odstranění vysoce rizikového melanomu.

Zbičujme se na úvod čísly. První údaje poukazují na pozoruhodné 49procentní snížení rizika jakékoliv recidivy během následujících tří let při kombinaci obou léků, ve srovnání s použitím samotného přípravku KEYTRUDA.

Kombinovaná léčba navíc vykazuje 62procentní snížení rizika šíření rakoviny nebo úmrtí, čímž překonává účinnost samostatného přípravku KEYTRUDA. To je rozhodně impresivní pokrok – ale neznamená to absolutní vyléčení u všech.

Jsme však dost možná svědky významného klinického přínosu, který představuje první léčbu vykazující významnou výhodu oproti stávajícím terapiím.

Zdroj: Key & Peele, vlastní
Zdroj: Key & Peele, vlastní

Opět s mRNA

Stejně jako covidové vakcíny využívá také toto očkování mesengerovou RNA (mRNA) k dodávání instrukcí pro specifické proteiny, které pomáhají v boji proti rakovinným buňkám. Rozšiřuje tak využití tohoto konceptu k využití imunitního systému pro boj s infekcemi.

Vakcína mRNA přizpůsobená pro melanom v pokročilém stádiu (III. nebo IV. stádium), nazvaná mRNA-4157 (V940), využívá syntetickou mRNA k produkci až 34 antigenů a aktivuje protinádorovou imunitní odpověď pacienta.

KEYTRUDA mezitím zvyšuje schopnost imunitního systému detekovat nádorové buňky a bojovat s nimi. V klinické studii fáze IIb zahrnující 157 pacientů, kteří podstoupili chirurgické odstranění vysoce rizikového melanomu, vykazovala kombinovaná léčba podobnou účinnost jako samotný přípravek KEYTRUDA, přičemž vedlejší účinky byly například únava, bolest v místě vpichu a zimnice.

Imunoterapie, neasik. Zdroj: vlastní
Imunoterapie, neasik. Zdroj: vlastní

Na dobré cestě?

Vzhledem k úspěchu kombinované léčby urychlil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv i Evropská léková agentura proces schvalování tohoto léku. Zatímco časový harmonogram schválení zůstává nejistý, probíhá fáze III klinického hodnocení, jehož výsledky se očekávají do roku 2029.

Společnost Moderna není jediným hráčem na poli vývoje mRNA vakcín proti rakovině, neboť podobné cíle sdílí i společnost Pfizer a společnost BioNTech získává pozornost díky své personalizované mRNA vakcíně proti rakovině slinivky břišní.

Ačkoli budoucnost této technologie zůstává nejistá, její potenciál přináší naději na revoluční pokrok v léčbě rakoviny – a ať budou výsledky finální třetí fáze jakékoliv, jistě se můžeme těšit na nové kolo veřejné debaty o očkování a mRNA jako takové! 🌟

[Ladislav Loukota, JŠ]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama