Kvůli moru dnes máme zřejmě více autoimunitních nemocí

TLDR: Evoluční tlak, který favorizoval geny zvyšující odolnost vůči moru, zároveň podle studie zvýšil i četnost genů podporujících později jiná onemocnění. Oznámení tuna.

I když dnes máme tendenci chápat morové rány jako dávné hobby našich středověkých předků, sloupy připomínající tuto šlamastiku (popřípadě mnohé jí podobné) stále stojí na řadě českých náměstí. To ale není jediný přetrvávající odkaz morových ran. Podle vědátorů z Harvardu totiž vlivem moru možná má evropská populace & její potomci více autoimunitních chorob.

Tell me mor

Za všechno může evoluce. Při sledování X-Menů možná máte evoluci za ultradrsný mechanismus, díky jeho cestě za dokonalostí budeme jistě co nevidět ovládat suprschopnosti – evoluce je ale v zásadě jenom způsob, jakým dochází na selekci výhodných vs. nevýhodných genů. To, co je výhodné, se přitom v průběhu času může měnit.

Ilustrujme si to na příkladu z našich životů: schopnost vyplňovat bezchybně daně je možná výhodná pro lidi nad 30 let, ale pokud by to byl váš hlavní sklil ve věku kolem 15 až 20 let, nejspíše byste měli problém loudit vlídnost u pohlaví vaší preference. A to by omezilo vaši schopnost se (teoreticky) rozmnožit & následně předat účetní geny dále.

Platí to samozřejmě i obráceně – schopnost být nejdrsnější tanečník na parketu (a nic jiného dalšího!) mohla působit lákavě pro vaše milence/milenky v 15, ale přinese vám o dost méně romantických šancí ve 40 (kdy začínají být favorizováni účetní, pokud do té doby přežili).  

Podobně se podle práce Harvardu zdá, že geny propůjčující imunitu/lepší šanci překonat morovou infekci, mohou nyní přispívat k autoimunitním onemocněním.

Zdroj: Martin Kozlowski, 20th Century Fox, vlastní
Zdroj: Martin Kozlowski, 20th Century Fox, vlastní

Aha!

K tomuto závěru došli vědátoři skrze vyhrabávání mrtvol z období morových ran, u nichž získali DNA z kostní dřeně. Analyzovaný genom následně porovnali s těmi, kteří tuto pandemii přežili. Hlavní výstup jsme si už vyspoilovali: v zásadě se zdá, přeživší měli větší pravděpodobnost, že v sobě ponesou geny, které jejich imunitnímu systému pomohly bojovat s infekcí.

Spolu s tím se ale ukázala i další zajímavost – během několika generací se v populaci výrazně zvýšil počet genů, které pomáhají proti původní morové infekci. Změna takového rozsahu v celé populaci za tak krátkou dobu je téměř neslýchaná. Evolučně dává však logiku s tím, jak přeživší rychle zaplňují genetické kolbiště svými potomky. Následky si však neseme dodnes.

Lidé, kteří dnes žijí a trpí autoimunitními chorobami, jako je revmatoidní artritida nebo lupus, jsou s větší pravděpodobností nositeli stejných genů pro boj s infekcemi než lidé bez autoimunitního onemocnění.

Zdá se, že geny, které některým našim předkům v roce 1300 pomohly vyhnout se nebezpečné infekci, mohou být nyní rizikovým faktorem autoimunitních poruch.

Šíření moru Evropou. Zdroj: Public Domain, vlastní
Šíření moru Evropou. Zdroj: Public Domain, vlastní

Dávné oběti

Není to přitom poprvé, co možná o podobné šlamastice čtete. Tři roky nazpět se objevila podobná práce, která v zásadě naznačovala scénář, podle něhož obdobný selekční tlak v prehistorii favorizoval jedince s vyšší odolností vůči malárii. Spolu s tím se ale zároveň favorizovaly rovněž geny, které dnes přispívají k vyššímu riziku nemocí srdce! Aha!

Můžeme bědovat na tyto minulé výhry-proměněné-dnes-v-nevýhry. Ale spíše nám práce připomíná, že přežití historických pandemií záviselo na genetickém štěstí. Nicméně – čím lépe chápeme genetiku, tím více můžeme tomuto štěstíčku v budoucnu snad i pomoct! Pochopení toho, jak selekční tlaky formují genetické dědictví pandemií, může poskytnout informace o budoucím zvládání nemocí a nabídnout neocenitelné poučení pro další generace.

Nechť si naše geny připomínají o něco optimističtěji, než my stavěním sloupů a trpěním na autoimunitky!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Autolink hír

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama