Japonský lunární modul SLIM přistál na Měsíci. Není ale jasný jeho stav

EDIT 17:28: Na přistáni sice došlo, dost možná i na měkčí – ale situace modulu momentálně není jasné. Spekuluje se o tom, že se mohl po přistání převrátit. Další zjištění budou teprve přicházet. Původní článek níže.

TLDR: Stane se Japonsko pátým státem, kterému se podaří lunární přistání? Link na komentovaný přenos tuna.

Jak praví staré boeingovské přísloví: když se jedny dveře zavřou, otevřou se druhé. Zatímco tak po neúspěšném pokusu o lunární misi zanikl v pozemské atmosféře, k povrchu Měsíce se kvapem přibližuje japonský lunární modul SLIM. Poptal jsem se proto Dušana Majera z Kosmonautix, v čem je tenhle pokus významný!

Chirurgicky přesné

„Lander SLIM je především výjimečný v tom, že má testovat technologie velmi přesného přistání,“ odepisuje mi Dušan, „Měl by být schopen dosednout do oblasti o průměru 100 metrů.“

Jak dodává pro srovnání: takové Apollo 11 přistávalo do elipsy s rozměry 20 × 5 kilometrů. Schopnost přistát na přesně daném místě bude do budoucna velmi důležitá při zásobování povrchové lunární základny.

„SLIM svou pozici určí pomocí metody, která připomíná systémy pro identifikaci podle obličeje. Jeho kamera bude fotit terén a palubní algoritmy na snímcích odhalí útvary jako jsou třeba krátery.“

Systém poté porovnání pozici těchto útvarů s mapou Měsíce, kterou má v paměti a na základě toho určí, kde se lander nachází a vypočítá, jaké manévry budou potřeba pro přistání v požadované lokalitě, dodává.

SLIM, neasik. Zdroj: JAXA, vlastní
SLIM, neasik. Zdroj: JAXA, vlastní

Ještě nekončíme

„Za pozornost stojí i dva malé „rovery“ LEV-1 a LEV-2, které lander vyhodí na povrch. LEV-1 se má pohybovat poskakováním a je vybaven sklonoměrem, teploměrem a detektorem kosmického záření,“ popisuje Dušan.

Jak dodává, LEV-2 je čtvrtkilová koule o velikosti cca menšího pomeranče, která se na povrchu rozloží do tvaru válce a otáčením a vrtěním bude demonstrovat inovativní možnost pohybu malého stroje v lunárním regolitu.

Jestli to vše bude po povrchu Měsíce jezdit a dělat vědu, ale uvidíme až podle úspěchu přistání plánovaného momentálně stylově na čas kolem 16:20 našeho času!

Pokud se to však podaří, krom vědeckých úspěchů půjde i o další zajímavý důkaz toho, jak se přibližujeme k návratu na Měsíci!

Pátý stát na Měsíci?

Tak trochu jako při loňském „závodu mezi Lunou-25 a indickým modulem Čandraján-3 to totiž vypadá, že nově nastupující lunární padawan by mohl překonat svého pomyslného mistra. Pro pamětníka závodů supervelmocí je kuriózní, že zatímco americký pokus s landerem Peregrine nevyšel, japonský SLIM má reálné šance…

Jasně, srovnávání klasicky pokulhávají (Peregrine byl soukromý projekt, SLIM je projekt japonské státní agentury atd. atd.) na obě amputované nohy – ukazuje to ale stále, že budoucnost kosmonautiky může být značně odlišná a podstatně překvapivější/„asymetričtější“, než jak jsme si ji malovali!

Přenos z přistání modulu SLIM můžete sledovat u kemů Kosmonautix zde. Podle výsledku aktualizuji úvod článku.

[Ladislav Loukota, DM, JRN]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama