Amaterasu & RS – Týden ve vědě 27. listopadu až 3. prosince 2023

Rok vstoupil do svého posledního měsíce, začnete spolu s námi dašlí orgie bilanování!

xxx tvv2023_48

48. týden ve vědě roku 2023! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
48. týden ve vědě roku 2023! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Kmenové buňky zpomalily postup roztroušené sklerózy. První fáze klinické studie na 15 pacientech neodhalila vážné vedlejší účinky terapie, navíc se zdá, že léčba zpomaluje progresi choroby. Jak moc, není zatím jasné. Mírný & opatrný optimismus je ale podle autorů práce na místě.

Šimpanzi využívají kopců k pozorování soupeřů. Šimpanzi směřující do nebezpečného prostředí se významně častěji zastavují na kopcích, aby očíhli situaci. Platí to alespoň pro nejnovější práci zkoumající malé skupinky v Africe.

Vyvinut beton, který se sám opravuje – s pomocí bakterií. Beton obsahuje „spící“ bakterie, které se při vzniku trhlin reaktivují – následně spotřebovávají uhlík + vápník z betonu a vytvářejí uhličitan vápenatý, který trhliny zacelí. Jak uspinkat bakterky v betonu? Inu, vědátoři z Drexel University přidali do směsi polymerová vlákna nesoucí živé bakteriální endospory, které připomínají „živou tkáň“. Právě je pak reaktivuje trhlina.

Český počítačový model ucha může pomoct vylepšit sluchové pomůcky. Vědátoři z ÚOCHB vyvinuli po 13 letech simulované ucho mapující převod zvuku na mechanické vibrace a následně elektrické vzruchy v nervové soustavě. Detailně zkoumat ucho je problematické – u lidí tak lze eticky činit jenom do určité míry, modelové živočichové dovolují více… ale nejde jaksi zase o lidi.

Potulná hvězda by pro naši soustavu znamenala zkázu, ukázala studie. Že by průlet cizího tělesa měl devastující efekt, se tušilo. Nová série simulací ale vymezila, že by se muselo přiblížit na méně než 100 AU, aby věštilo zkázu pro planety. Šance na podobný průlet je velmi malá, ale rozhodně nikoliv nulová. Jiné hvězdy nejspíše naši soustavu v minulosti již mírně ovlivnily, a během miliard let další existence na to může dojít znovu…

Kosmický záblesk překvapil záhadným původem. Vědátoři zachytili ultra vysokoenergetickou částici pojmenovanou Amaterasu, která má původ v blízkosti Mléčné dráhy – není ale jasné kde. Vědátoř Federico Urban z Akademie věd ČR podtrhuje její význam a řadí ji na druhé místo po historické částici Oh-My-God. Amaterasu, objevená v květnu, se vynořila z oblasti zbavené zdroje a podnítila zkoumání neznámé fyziky vysokých energií a sil měnících její trajektorii.

Bottom

Čelenka „lucidních snů” i přes rozruch investorů čelí skepsi. Společnost Prophetic, kterou založili Eric Wollberg a Wesley Berry, se svým zařízením Halo údajně dokáže navodit lucidní sny. Technologie, která má být uvedena na trh v roce 2025 – není ale jasné, jestli funguje. Firma již přitáhla značnou pozornost investorů a získala finanční prostředky ve výši 1,1 milionu dolarů. Odborníci však vyjadřují skepsi, protože zpochybňují možnost splnění slibu vyvolat a stabilizovat lucidní snění v ambiciózním dvouletém časovém horizontu.

Objeven protein, který blokuje nákazu virem SARS-CoV-2. Objev otevírá novou oblast imunologického výzkumu proti COVID-19 a nabízí možnosti pro vývoj nových léků. Protein LRRC15, který se nachází v plicích, kůži, jazyku, placentě a lymfatických uzlinách, funguje jako přirozená ochranná bariéra, váže se na virus a zabraňuje jeho šíření. Výzkum může vést k vývoji nových antivirových a antifibrotických léků nejen pro COVID-19, ale i pro další virové infekce a plicní fibrózu.

Starověký hrob odhaluje tajemný rituál pravěké šamanky. Archeologové odkryli německý hrob starý přibližně 9 000 let. Na rozdíl od tradičních pohřbů se v tomto zvláštním nálezu nacházel dospělý člověk sedící s malým kojencem vedle sebe, což se vymyká normě pohřbívání naležato. Tato anomálie z období mezolitu naznačuje potenciálně záměrný rituální pohřeb a nabízí nové poznatky o dávných praktikách a roli šamanské víry v pravěkých společnostech.

Je náš vesmír obklopen obrovskou vesmírnou prázdnotou? Astrofyzici se potýkají se zapeklitou záhadou Hubbleovy konstanty, která poukazuje na nesrovnalosti v rozpínání vesmíru.Navzdory potvrzeným měřením zpochybňuje proměnlivost konstanty zavedené normy.Jedna z hypotéz naznačuje, že naše vesmírné struktury jsou v rozporu s normami.“ Tato teoretická prázdnota, ačkoli není zcela prázdná, může představovat o pětinu méně hmoty než její okolní kosmické prostředí, což nabízí potenciální řešení záhadné dynamiky rozpínání vesmíru.

Wintonův zlatý krtek znovuobjevený po 80 letech, považovaný za vyhynulého. Biologové v Jihoafrické republice učiní převratný objev, když se setkají s Wintonovým zlatým krtkem – nepolapitelným druhem s třpytivě zlatou srstí a pozoruhodnou obratností na písečných dunách. Po více než osmi desetiletích nepřítomnosti se tento drobný savec, který byl kdysi považován za vyhynulého, znovu objevil a zpochybnil tak dosavadní vědecké předpoklady.

Nanočástice získané z kávové sedliny mohou pomoct s mozkovými chorobami. Zdá se totiž, že procházejí snáze hematoencefalickou bariérou oddělující mozkové tkáně od oběhového systému. Mohly by tak posloužit jak jako samotné antioxidanty tlumící projev neurodegenerativních nemocí mozku, tak být překovány i v transportéry jiných léčiv.

TÉMA TÝDNE: Do kosmu lze vypouštět satelity i z ponorek. Nedělá se to pravidelně, ale ještě relativně nedávno bylo demonstrováno, že satelity lze v případě nouze vypouštět i z paluby ponorek schopných vypouštět interkontinentální balistické střely.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali videa: tradiční týden ve vědě s JaRonem a Tonym, dále pak novinky o čínském Starshipu (viz výš), první kosmické bitvě, a první transplantaci oka (viz níž), Tony také pokračoval v pokrývání (anti)vax konference v Poslanecké sněmovně, a nakonec jsme si dali i speciál z Biologického centra AV ČR.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama