Dnešní let, neasik. Zdroj: SpaceX

Zdroj obrázku:

Superaketa Starship úspěšně vzlétla na transatmosférický let

TLDR: Znovupoužitelný nejsilnější nosič současnosti napodruhé zvládl překonat hranici kosmického prostoru – byť oba stupně později explodovaly. Přenos a aktualizace Kosmonautix najdete na jejich stránce.

Dneska by to opět šlo…

To byla jízda! Nosič srovnatelný se superraketou Saturn V, která vynesla lidi na Měsíc, je však oproti němu také použitelný opakovaně – byť při aktuálním letu neplánovaně po oddělení lodí došlo k výbuchu prvního stupně, a Starship byla poté v kosmu zničena autodestrukčním systémem.
Obě tyto vlastnosti mohou potenciálně přinést novou éru masového využití pozemské orbity, let k Měsíc – a dál do hlubin vesmíru!

Navzdory Muskovým vyjádřením za poslední… (kouká do poznámek) …eh, dva až tři roky, nelze SpaceX upřít velký úspěch! Létá to dobře – teď jen zajistit, aby to po čase nebuchalo (a nakonec, aby to i přistávalo)…

Jak asi víte, první dubnový pokus skončil jenom po čtyřech minutách spuštěním autodestrukce lodi. Supernosič sice přežil o dost déle než při nejhorších scénářích, takže je těžko prvnímu testu říkat neúspěch – ale zároveň zjevně nedošlo ani oblet planety, takže je těžko mu říkat i úspěch. Detailněji jsem důvody, proč to pošramotilo pověst SpaceX (a nevylepšilo pověst Muska) popsal ve včerejším článku hír.

Něco podobného lze pak říct také o startu dnešním.

Tak ať to nemusím často recyklovat! Zdroj: SpaceX, vlastní
Tak ať to nemusím často recyklovat! Zdroj: SpaceX, vlastní

Otázka důvěry

Z předběžných informací, které se mohou v budoucnu ještě změnit, je zjevné, že se nosiči podařilo překonat minulé problémy – takže vzlétla nad hranici atmosféry lépe než minule! Přesto ani tentokrát let nedošel k plánovanému konci…

Exploze Super Heavy po oddělení od Starship byla podle všeho neplánovaná, nešlo tedy o reakci autodestrukčního systému. To je rozhodně nemilá věc, protože bude složitější dohledat její důvody.

Oproti tomu exploze Starship byla podle aktuálních informací dílem autodestrukčního systému – takže budeme zřejmě znát alespoň důvod tohoto kroku. Výbuch v kosmu, daleko od bodu maximálního namáhání či jiných kritických elementů, je však rovněž poněkud suboptimální. Rakety mají obvykle tendenci vybuchovat při zážehu či maximálním přežítění – ne na jeho konci.

Víme tedy, že Starship v plně integrované verzi startuje na jedničku! Pokud ho však budeme chtít využívat k letům mimo Zemi, bude potřeba vychytat ještě pár mušek…

To celé platí jenom v případě, že to neskončí výbuchem ve fázi 1 či 2... Zdroj: vlastní
To celé platí jenom v případě, že to neskončí výbuchem ve fázi 1 či 2… Zdroj: vlastní

Tak či onak show

Teprve samozřejmě uvidíme, zdali mnohé výše uvedené aktuální spekulace nepopřou pozdější aktualizace. Druhý let Starship však podle současných kritérií opět vyšel tak nějak napůl. A nemine nás tak zřejmě opět dlouhé několikaměsíční vyšetřování, které problémy bude nutno vyřešit.

Alespoň momentálně to ale přinejmenším vypadá, že SpaceX se podařilo překonat dubnové problémy – a je na správné trajektorii jak k budoucímu využívání Starship, tak i opravě pošramocené pověsti svého majitele.

[Ladislav Loukota, DM]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Autolink hír.

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.