Může letecké palivo roztavit ocel? – Vědátoreferát

TLDR: Ne, ale může je oslabit tak, že na tom nezáleží. Zdroje v článku.

Už to bude 20 let

Před 22 lety změnil vyvítejaký teroristický útok na Spojené státy americké svět. Ikonou tohoto útoku byl pád Dvojčat, který je předmětem mnoha konspiračních teorií. Podíváme se na asi nejznámější z nich, abychom ukázali, že konspirátoři argumentují nedbale.

Oficiální verze nehody je, že náraz letadel poškodil tepelnou ochranu ocelových sloupů, která později vlivem tepla povolila a vedla ke zřícení budov.

To se však spiklencům nelíbí. Proč? Letecké palivo dosahuje při hoření teplot pod 1000 ˚C. Teplota tání oceli se pohybuje kolem 1400 ˚C. Oficiální verze tedy musí lhát. Šach mat!

Ale opravdu?

Většina z nás pravděpodobně nemá s roztavenou ocelí žádné zkušenosti. Většina z nás však má zkušenosti se svíčkou. Svíčka ležící na polici je v pevném stavu. Když ho zapálíte, část pod knotem se roztaví. Pokud však svíčku jen trochu zahřejete, nerozpustí se úplně, ale změkne. Stačí parafín zahřát v dlaních a hned je plastičtější.

Tam na kovárně

To samozřejmě vědí i kováři. Vědí, že když chtějí kov tvarovat, nemusí ho tavit. Musí se jen zahřát, aby se snížila jeho pevnost a bylo možné ho tvarovat. Mnoho materiálů kolem nás se chová podobně – mají měkký stav mezi pevným a kapalným stavem.

Při zahřátí na 600 ˚C se ocelová nosná konstrukce oslabí přibližně o polovinu. Hořící palivo nemusí ocel roztavit, stačí, když ji oslabí natolik, aby neunesla váhu nad ní. Konspirátoři vycházejí z (zřejmě) mylného předpokladu, že aby budova spadla, musela by se její konstrukce roztavit…

„Ale co jezírka oceli?“

Dlužno také zmínit, že konspirační teorie rovněž mluví o pozorování „kaluží roztavené oceli na místě WTC“. To je ale jednak nepotvrzené (nemuselo jít vůbec o kov, popřípadě mohlo jít o jakýkoliv jiný kov z OBROVSKÉ budovy WTC s nižší teplotou tání), jednak se to pere s hypotézou cílené detonace.

Pokud by bylo WTC bylo cíleně shozeno ukrytými výbušninami, nepotřebovalo by přece kaluže z roztavené oceli. Protože by jaksi uvnitř nemusela být vyšší teplota. Protože budovy by přece shodily ty výbušniny.

Pokud by naopak budovy shodila vyšší teplota, není naopak potřeba hypotézy řízené demolice. Prostě konspirátoři uvnitř (nějak?) způsobili žhavější požár, než jaký mohla budova ustát. To, pravda, nevysvětluje v-očích-konspiračních-teoretiků-příliš-podezřelý-pád WTC, ale vysvětluje to přítomnost údajných „jezírek oceli“…

Takže, jak vidno, obě teze se vzájemně poněkud perou. Dynamit nepotřebuje jezírka, jezírka nepotřebují dynamit. Ne, nemám přímé důkazy pro to ani ono – protože nemám stroj času a nedokážu se teleportovat dovnitř WTF před pádem. Nakonec při tolika neznámých a spekulacích ale racionální člověk musí sáhnout po Occamově břitvě. Ocel je pod žárem měkčí. Nepotřebujeme ani dynamit, ani jezírka oceli, aby WTC spadlo.

Tak už to ale s konspiračními teoriemi bohužel chodí obecně – spíše než o cokoliv na úrovní teorií vědeckých jde o zapeklitý mišmaš názorů, tvrzení a polopravd, které nemusejí ani dojít k jasným závěrům, staří přece, když „se ptají na otázky“. Tak, jak se stalo v poslední době módou.

Dvacáté výročí útoku na WTC tak možná pro leckoho je smutným výročím dvou dekád boje s islámskými teroristy – mě osobně ale připomíná spíše dvě dekády pavědeckých bulšitů, které se snaží vybojovat si své místo v mediálním prostoru.

[Samuel Kovačík, Ladislav Loukota]

První polovina převzata se svolení od braťa Vedator_sk, původní článek zde.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama