Vlasy & Černodíry – Týden ve vědě 20. až 26. února 2023

Gratuluji, zvládli jste to skoro až na konec února! Vítejte v novém týdnu ve vědě!

8. týden ve vědě roku 2023! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
8. týden ve vědě roku 2023! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Plně funkční vlasové folikuly poprvé vznikly v laboratoři. Buňky odebrané hlodavcům se nejen samy poskládaly do organoidů folikul, ale lze na nich i testovat léčiva. V neposlední řadě je kultivace folikul dalším důkazem toho, že naše pozorumění buněčným procesům našeho těla se rapidně zlepšuje.

Efekt „mladé krve“ může u seniorů vyvolat i existující lék. Naznačuje to test u hlodavců, který odhalil, že protiartritické léčivo blokuje zánětlivý signál IL-1B. Tento signál je méně aktivní také po infuzi mladé krve u starších lidí, po níž se cítí vitálnější. Je to zatím pořád jen hypotéza, a nejde o pravé omlazení – spíše je to trochu podobné tomu, když si na chronické migrény lupnete Ibalgin. Blokování IL-1B by mmj. také mohlo zhoršit imunitní odezvu – což může tlumit některé její nežádoucí, autoimunitní projevy, ale také reálnou reakci na patogeny.

Zdrojem temné energie můžou být černé díry, naznačuje teorie. Vědátoři k této teorii nedospěli na základě čistých hypotéz, ale skrze analýzu pozorování růstu existujících černých děr. Ty podle jejich práce rostou rychleji, než by měly. Zvětšování černoděr nad masu, kterou pozřely, podle autorů ukazuje, že musí existovat ještě jiný způsob, jak tyto černé díry získávají hmotnost. Co je pro hypotézu významnější: rychlost, jakou tyto černé díry rostou, odpovídá rychlosti rozpínání vesmíru, kterou v současnosti nazýváme „temnou energií“.

Ženy v minulosti častěji umíraly dřív než muži. Od počátku lidské evoluce je průměrný věk otců (30 let) vyšší než věk matek (23 let). Měnit se to začalo až s civilizací. Cifry jsou ale průměrem za více dětí – to naznačuje, že ženy dříve ve vyšší míře umíraly dřív. Jedná se jenom o jednu z interpretací dat, reálně původní studie pouze odhalila průměrný věk rodičů. Ale! Tento průměr je za více dětí, a počítají se jenom děti, které se samy dožily potomků (ty bez nich nepředaly dál své geny). Spíše než vysvětlení alternativní (přechod u žen = absence dětí v pozdějším věku) tedy vyplývá reálněji častější smrt mladších žen zřejmě vlivem rození potomků. Až 5000 let zpátky se to začalo měnit. Takže je tu asi jedna milá práce, která může zahřát moderní polovičku lidstva!

Vikingové přivezli do Anglie koně a psy, zjistila studie. Tvorové měli pro Vikingy pravděpodobně význam. Zpopelněné úlomky kostí naznačují, že tato zvířata byla spíše společníky než jen hospodářským nástrojem. Tým analyzoval poměr izotopů stroncia v kostech tří lidí, koně, psa a pravděpodobně prasete pohřbených v Heath Wood. Zjistili, že všechna zvířata a jeden člověk pravděpodobně pocházejí z oblasti Baltského štítu. Zpopelněné ostatky zvířat byly nalezeny společně s lidmi, je tedy možné, že byly spáleny na stejné pohřební hranici, což naznačuje, že zvířata měla nějaký zvláštní význam.

Třetí pacient byl zbaven viru HIV – skrze příjem buněk odolných vůči viru. Stalo se tak díky transplantaci kostní dřeně. Vzhledem k jejím rizikům je ale nepravděpodobné, že by to vedlo k širokému uplatnění terapie. Stejně jako u dalších prokazatelně vyléčených bylo zbavení se HIV vlastně jen vedlejší efekt léčby leukémie – a tedy i transplantace kostní dřeně od dárců imunních vůči HIV. Právě proto je problém metodu replikovat u dalších pacientů, transplantace kostní dřeně je totiž sama rizikový zákrok.

Dále hráli

Nový kovový materiál je pružný a zároveň neprostupný vodě. Elastické materiály mají málokdy dobrou neprostupnost. Tenkový film slitiny galia a india obalený polymerem však ano. Film galia a india (EGaIn) je v zásadě kapalným kovem – je tekutá při pokojové teplotě. Díky obalu polymerem je kov uvnitř uchováván v rovnoměrném uspořádání. Zároveň tak sdílí výhody polymerů a kovů v elasticitě i neprostupnosti vodě a plynům. Nevýhodou materiálu je vyšší cena, autoři ale věří, že se jim může podařit kovovou složku ještě ztenčit a tak zlevnit.

TÉMA TÝDNE: Ženský a mužský mozek? Nic takového neexistuje. Rozsáhlá metastudie označila ženské vs. mužské mozky za více méně stejné – v podstatných kognitivních kritériích se liší sotva v 1 %.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali videa: týden ve vědě s Patrikem Kořenářem, minutku i staré nehelikoptéře (viz výš), novinky o strojové predikci proteinů, chill pokec mmj. o budoucích kosmických válkách, a nakonec Iluminátorovu dlouhou úvahu o tom, jak mluvit s příznivci konspiračních teorií (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama