Proč ženy předstírají orgasmus?

TLDR: Série různých studií naznačuje, že i předstíraný ženský orgasmus plní důležitou partnerskou roli – člověk je totiž tvor společenský, a milosrdná lež vlastně není „skutečná“ lež… Studie tuna, tuna, tuna, tuna či tuna.

Takhle se ženy snaží udržet si partnera?

Dnes si povíme o trochu pikantnějším tématu – ženský orgasmus a proč ho ženy předstírají? Psychologové z Oaklandské univerzity nedávno zkoumali kognitivní důvody předstírání orgasmu a vytvořili takzvaný inventář důvodů předstírání orgasmu (RPOI). V něm je uvedeno přesně 63 motivů, které ženy vedou k takovému chování.

Lze je obecně rozdělit do tří základních kategorií: zlepšení sexuálního prožitku partnera, podvádění a manipulace a nakonec skrývání sexuálního nezájmu. Pojďme si vysvětlit jednotlivé z nich (pokud vám nedošly z jejich názvu, vy naivové)!

Již práce vědátorů z Newyorského psychiatrického institutu a Oaklandské univerzity z roku 2012 popisuje teorii, že ženy mohou předstírat vyvrcholení jako strategii, jak si udržet partnera. Ačkoli tato potřeba do jisté míry vede k takovému chování, existuje i řada dalších motivů.

Například jde faktory související sice se lhaním, mnohdy však skutečne eticky vznešených cílů. Mohou totiž zahrnovat důvody jako „cítím se nejistá, protože běžně nemám orgasmus“ a „plánuji použít předstíraný orgasmus, abych něco vrátila svému partnerovi“. To vše odhaluje, že předstíraná rozkoš může sloužit k dosažení určitých skrytých cílů.

Při hledání odpovědi na otázku, proč ženy předstírají orgasmus, zašli vědci z Oaklandské univerzity tak daleko, že původně sepsali 303 důvodů, které pak zúžili na vybraných 95. Pro hodnocení těchto důvodů bylo 286 žen vyzváno, aby ohodnotily, jak často se jednotlivé důvody vztahují k jejich vlastním zkušenostem, což výzkumníkům pomohlo vytvořit konečný RPOI. K čemu to všechno bylo dobré?

Studie tvrdí, že jde o „užitečný strukturovaný prostředek k posouzení důvodů, proč ženy předstírají orgasmus“. Udělejte si na to vlastní názor. Pro autorku tohoto článku je to důkaz, že muži jsou fascinováni ženským orgasmem a jeho pochopení může vést k hlubšímu porozumění sobě samému i v intimní oblasti. Vždyť spokojenost obou stran je významným faktorem šťastného partnerského vztahu…

Co si myslíte?

Další podivný soupis…

Po účasti ve studii byli účastníci požádáni o vyplnění demografického dotazníku nazvaného Partner Retention Inventory (PRI), jehož cílem je zjistit, jak často provádějí určité strategie pro udržení partnera. Výzkumníci uvedli, že celkově lze skóre získané pomocí RPOI použít k předpovědi celkového skóre PRI, což ukazuje, že touha udržet si vztah je skutečně klíčovým faktorem při předstírání orgasmu.

To platí zejména pro ty důvody, které spadají do kategorie Zlepšení sexuálního prožitku partnera, jako například „chci pro svého partnera vypadat víc sexy“. Když se ale vrátíme zpátky k orgasmu, ten může být užitečnou součástí RPOI strategií třeba kvůli tomu… že muži ho prostě neumějí poznat.

Určitě myslí na nějaké číčoviny... Zdroj: NFLRT/Public Domain, vlastní
Určitě myslí na nějaké číčoviny… Zdroj: NFLRT/Public Domain, vlastní

Nyní totiž přejděme k poněkud znepokojivější práci. Muži prostě ani nevědí, jak málo orgasmů jejich partnerka má. Tvrdí to Vědec roku 2021 Pavol Prokop, behaviorální ekolog, který studuje chování nejen zvířat, ale i lidí. Výzkum jeho vědeckého týmu ukázal, že muži nedokážou rozlišit mezi falešným a skutečným orgasmem u žen. Proč tomu tak je? Je důvodem také sporné vysvětlení ženského vyvrcholení?

K čemu je (ženský) orgasmus?

Vědátoři přišli s několika teoriemi, proč ženy během pohlavního styku zažívají okamžiky vyvrcholení. Mezi ně patří myšlenka, že stahování peristaltických svalů vyvolává „upsuck“ efekt, který snižuje množství spermií ztracených při „zpětném toku“, a tím zvyšuje pravděpodobnost úspěšného oplodnění. Toto tvrzení se objevilo v článku z roku 1993.

Od té doby se o ženském orgasmu začalo mluvit stále častěji. Jiná studie z roku 2016 například tvrdí, že ženský orgasmus nemusí mít žádný zjevný evoluční přínos a že se může jednat o pozůstatek z doby, kdy byly hormony spojené s orgasmem nezbytné pro ovulaci ženy. Protože nebylo evolučně nutné ženský orgasmus odstranit, přetrval i v době, kdy už nebyl pro plodnost nezbytný.

Orgasmus však může sloužit důležitým účelům. Potěšení, které může způsobit, může ženy povzbudit k sexu. Může také podporovat sbližování se sexuálním partnerem, což má důležité evoluční výhody. Nezapomínejme, že člověk je velmi společenský tvor, který (občas) vytváří vztahy na celý život. To není v přírodě zase tak běžné, a jakkoliv jsme pyšni na naši inteligenci, neméně podstatná je ve zrodu civilizace i spolupráce mezi lidmi.

Bez ohledu na skutečnou funkci pravého ženského orgasmu se tak zdá, že falešný orgasmus může sloužit také k řadě důležitých účelů souvisejících s regulací a manipulací sexuálních vztahů. To může vysvětlovat některá zjištění, která uvádí několik dalších studií, podle nichž přibližně polovina žen uvádí, že někdy v životě předstírala orgasmus. A je více než pravděpodobné, že si toho muži nejenže nevšimli, ale že akt spolkli i s navijákem, a milosrdná lež utvrdila vztah ku prospěchu obou stran!

[Nina Kadášová, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama