Xenotransplantace & AI – Rok 2022 ve vědě

Byl to rok plný milníků! A tohle byly – dle mého – ty největší z těch vědeckých!

Rok 2022 ve vědě! Zdroj: vlastní
Rok 2022 ve vědě! Zdroj: vlastní

Struktura většiny proteinů už není problémem – pro DeepMind. Strojové učení za dva roky odemklo možnosti rychle a (většinou) přesně odhalit strukturu proteinů – základních makromolekul, na nichž funguje život.

Lidem transplantována prasečí srdce, šlo jen o experiment. Úspěšnost byla v průběhu roku rozdílná, první pacient neslavně zemřel, přesto krok značí velký posun na poli transplantační medicíny.

Sonda Dart pohnula dráhou planetky Dimorphos. Devítiměsíční mise skončila plánovanou snahou mírně pozměnit dráhu dvojplanetky. Řekne nám to více o jejím složení i o možnostech odklánění rizikovějších objektů.

Došlo na symbolicky ziskovou termojadernou fúzi. Energie o ekvivalentu 3 MJ byla totiž zažehnuta lasery o energii 2 MJ. To je významný důkaz, že zisková fúze je v kontrolovaných podmínkách dosažitelná. „Symboličnost“ ovšem vyplývá z toho, že dalších 300 MJ sežraly jiné komponenty experimentu.

Došlo na rekordní erupci sopky Hunga Tonga, ta byla zřejmě slabší než Tambora v roce 1815. Massivní erupce tichomořské sopky z 15. ledna vyvolává otázky o své síle. Zatím je brzy na definitivní závěry, ale i přes sílu erupce by zřejmě neměla mít zásadní vliv na letošní klima.

Webbův teleskop našel dosud nejstarší známou galaxii a objevil exoplanetu s oxidem uhličitým. Dosud nejdetailnější kosmický teleskop nám začal letos konečně ukazovat dosud nepoznané detaily vesmíru – třeba také objevil vodu v atmosféře exoplanety – ale teprve se zahřívá.

Češi mají 2 astronauty-kandidáty. Aleš Svoboda a Yemi AD se v listopadu stali zcela nezávisle dvěma vybranými potenciálními astronauty – v případě Svobody jde o záložníka v rámci misí ESA, v případě Yemiho jde o člena posádky „umělecké“ výpravy Dear Moon na palubě Starship. U obou je let v zásadě z různých důvodů nejistý, jde však o nejpozitivnější vývoj v tomto ohledu od konce 70. let…

Grafika od strojového učení porazila lidi. Omylem. V soutěži Colorado State Fair vyhrála ilustrace umělce Jasona Allena. Ten ji ale vytvořil v „AI“ generátoru Midjourney. Krom podobných grafických generativních strojových učení na konci roku překvapil i ChatGPT jakožto nástroj, který umí překvapivě dobře psát a komunikovat.

Druhá liga

Rapidní oteplování na planetě s polárními čepičkami snižuje oceánský kyslík. Důsledky oteplování dnes budou horší, než čekáme, varuje studie. Srovnáváme totiž špatná data.

Bakterie 5000x větší než její příbuzní naznačuje složitější dělení mikrobiálního života. Američtí vědátoři popsali makroskopickou bakterii Thiomargaita magnifica žijíc v mangrovových porostech, která je 5000x větší než bakterie jiné.

Upravený virus HSV-1 může úspěšně bojovat s rakovinou. Modifikovaný HSV-1 virus napadá nádorové buňky i učí imunitu bojovat s nádory. 1. fáze testů skončila dobrou reakcí u cca. třetiny pacientů.

NASA se vrátila k Měsíci – odstartovala mise Artemis-1. Jde sice jen o bezpilotní misi, která navíc využívá konzervativní design lodi Orion a nosiče SLS. NASA přesto vyhrála neoficiální závod o start supernosiče nad SpaceX.

GMO rýže vytvoří z méně hnojiv více potravin. Posílení specifického transkripčního regulátoru ovlivňujícího 345 dalších genů způsobilo, že rostlinky rýže mohly efektivněji využívat fotosyntézu – a zvýšit výnosy až o 70 %

Nová (mini)játra bude možné kultivovat přímo v lidech, plánují vědci. LyGenesis bude testovat kultivaci minijáter v lymfatických uzlinách pacientů, výsledky budeme znát za dva roky.

Chemikům se podařilo přeskupit atomové vazby v molekule. S pomocí elektrického napětí mezinárodní tým přepnul atomové vazby do jiné konfigurace. Zní to asi jako alchymie, je to ale užitečné hlavně pro měření vlastností molekul.

Nalepovací ultrazvuková sonda může monitorovat tělo až po 48 hodin. Nositelný senzor dosáhl rekordní přesnosti a výdrže, mohl by doplnit EKG senzory, věří vědci.

Objevů bylo ještě mnohem, mnohem více! Jak to ale vidí nejen moji autoři a autorky, ale i další popularizátoři, se podíváme v pondělí 3. ledna 2023 v 18:00 v pravidelném speciálu rok ve vědě na mém YouTube kanálu! Těšit se můžete na hostující pravděpodobné Zvědátory, Farkyho, Dušana Majera, Fluffa a mnohé další!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama