Rok ve vědě: Sonda Dart poprvé pohnula kosmickou horou

TLDR: Devítiměsíční mise skončila plánovanou snahou mírně pozměnit dráhu dvojplanetky. Řeklo nám to více o jejím složení i o možnostech odklánění rizikovějších objektů. Oznámení tuna.

Vyhrajeme, Grace!

I když u mě na Vánoce vládne Smrtonosná past, dokážu z hlediska šestákové atmosféry ocenit i jiný Brůcův flák: totiž Armageddon! A něco podobného jsme si letos mohli otestovat i ve vědě…

V řeči čísel se toho nestalo zase tak moc. Sonda o hmotnosti 1376 kilogramů narazila do malého asteroidu rychlostí 24 000 kilometrů za hodinu. Cílová planetka se zove Dimorphos, a sice nepředstavuje pro Zemi žádnou hrozbu, ale změnou jeho dráhy vědátoři vůbec poprvé úspěšně otestovali strategii, jak pomocí tzv. kinetických impaktorů odstrkávat nebezpečné asteroidy do bezpečnějších trajektorií.

Dimorphos sám obíhá kolem o něco většího asteroidu Didymos – úkolem mise tedy bylo lehce pozměnit jejich dráhy. Detailněji technické výzvy mise popisují kemové na Kosmonautixu tuna. Podstatné je, že pokus Dartu vyšel nikoliv jen na jedničku s hvězdičkou, ale rovnou na vyznamenání v červeném diplomu!

Armageddon vs. DARTmageddon! Oba jsou vlastně sebevražedná mise! Zdroj: Touchstone Pictures/NASA
Armageddon vs. DARTmageddon! Oba jsou vlastně sebevražedná mise! Zdroj: Touchstone Pictures/NASA

První reálný test

Původně se totiž očekávalo, že Dart by měl dráhu planetky změnit v průměru snad o 10 minut. Tedy změnit dobu jejího obíhání kolem větší planetky o tento čas. Skeptické možnosti mluvily o tom, že by v případně neúspěchu mohlo pak jít o změnu jen o 30 sekund…

Namísto toho ale Dart změnil dráhu o 32 minut! A to je setsakra dobrá zpráva, ačkoliv i na to někteří reagovali tak, že „to ukazuje, že vědátoři nevědí, co dělají“. Inu, ano a ne. Dopředu skutečně nelze znát, jak pokus dopadne. Jakýkoliv pokus. Proto se pokusy dělají.

Ale! V žádném vesmíru neexistuje jakákoliv šance, že by pokus s Dartem mohl být rizikový pro Zemi. Naopak jsou podobné testy nezbytné, pokud budeme chtít někdy nějaký skutečně rizikový balvan odklonit.

Změna dráhy o 32 minut ukazuje, že to bude o dost snazší, než se čekalo. Alespoň pro tento typ kosmického kamení. Tam nahoře létají i hustější tělesa, pro které může být reálnější spíše skeptický odhad. Věda tedy rozhodně nekončí.

Dart bude krása! Zdroj: NASA/vlastní
Dart bude krása! Zdroj: NASA/vlastní

I Dart We Trust

Systém Dimorphos-Didymos má v roce 2024 prozkoumat i evropská sonda, která nám toho o dopadu, eh, dopadu řekne snad více. My však již nyní můžeme v klidu spát s vědomím, že planetární obrana se letos skutečně narodila.

A to je dobře, protože Bruce nemládne, a nebude moct Zemi před šmejdem z vesmíru ochraňovat navěky!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

1 komentář: „Rok ve vědě: Sonda Dart poprvé pohnula kosmickou horou

  • 03. ledna 2023 (22:37)
    Permalink

    USA vypouští rakety, které odklánějí asteroidy, vypouští vozítka, která jezdí po Marsu, plánuje návrat na Měsíc. Rusové střílejí rakety na Ukrajinu a Těreškovová si vzpomněla, že když byla v kosmu, mluvila s Bohem, který jí předpověděl návrat antikrista v roce 2022 a měl se jmenovat Zelenskyi. Je strašné, když mají technologie hloupí a zlí lidé.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama