Nanočástice z písku mohou jednou pomáhat s redukcí tělesné váhy

TLDR: Nanočástice přidávané do potravy redukují množství tuků a živin, které si trávící trakt bere. Podle nynější studie provedené na modelu lidského zažívání by to mohlo jednou vést k nové terapii proti obezitě. Studie tuna.

Zázračná přísada

Nová studie naznačuje, že porézní částice oxidu křemičitého vyrobené z čištěného písku by jednou mohly pomáhat s pokusy o hubnutí. Vzhledem ke vzrůstající epidemii obezity nemůžou nové technologie přijít v lepší čas. Dosavadní klinické studie nanočástic již přinesly slibné výsledky, nicméně bude třeba dalšího výzkumu snažícího se o detailnější pochopení mechanismu redukce hmotnosti.

Výzkumníci ke zjištění přišli při simulaci chování lidského střeva po těžkém jídle. Zkoušeli přitom několik různých nanočástic pestré škály tvarů, aby zjistili, které z nich by mohly ovlivňovat proces trávení. Zdá se, že právě porézní oxid křemičitý může „bránit trávicím procesům“, které jsou obvykle spouštěny enzymy štěpícími tuky, cholesterol, škroby a cukry v žaludku a střevech.

Dané nanočástice jsou vyrobené z běžného písku a ideou je, že jejich přidáním do potravy by mohlo dojít na určité pozměnění toho, jak naše tělo tráví zkonzumovanou potravu – ideálně tak, aby si organismus vzal méně živin, než kolik člověk pozřel. To by pak mohlo vést k redukci tělesné váhy i pokud strávník nezmění své stravovací návyky. 

Nanočástice mohou být součástí běžné stravy, není to ale tak jednoduché, jako přidat do jídla zkrátka „písek“. V malých rozměrech by měly být v běžné stravě nerozpoznatelné, přesto by mohly mít určitý vliv. Již v roce 2020 proběhly první klinické údaje na 10 zdravých lidech s obezitou užívajících tato netradiční koření. Práce prokázaly, že nanočástice mohou snížit hladinu glukózy a cholesterolu v krvi, což jsou známé rizikové faktory metabolických a kardiovaskulárních komplikací.

Překvapivě efektivní

Ještě podstatnější je, že tato léčba nevyvolala žádné břišní potíže ani změny střevní mikroflóry, což se o současných lécích proti obezitě říci nedá. Zdálo se však, že efekt bude odlišný dle velikosti a typů nanočástic.

Srovnání 13 analyzovaných vzorků různých typů nanočástic porézního oxidu křemičitého nyní ukázalo jako ideální částice oxidu křemičitého s šířkou pórů mezi 6 a 10 nanometry. Zdá se, že tyto velikosti inhibovaly zkoumané enzymy nejlépe.

Zdroj: DIsney
Zdroj: DIsney

Je také možné, že k nejlepším výsledkům bude třeba určitá pestrost mezi částicemi. Póry totiž nezachycují pouze enzymy – některé měly optimální velikost pro inhibici trávení škrobu, ale byly zase například příliš velké na zachycení enzymů spojených s trávením tuků.

Naopak částice, které měly větší povrch, ale menší póry neschopné působit na trávicí enzymy, ve skutečnosti absorbovaly nejvíce organických látek v modelech. Využití více nanočástic určených pro různé úkony by tak mohlo dosáhnout ještě lepších výsledků. Výsledky rovněž naznačily, že porézní částice písku také absorbovaly strávené i nestrávené živiny z trávicího traktu dříve, než se mohly dostat do krevního oběhu organizmu.

Nová terapie

Byť je simulovaný model lidského střeva relativně jednoduchý, může být výchozím bodem k testům u zvířecích modelů a potenciálně nakonec i u lidí. Na rozdíl od jiných dřívějších modelů lidského střeva však tato práce počítá jak s trávením tuků, tak s trávením sacharidů.

Byť řešením epidemie obezity by samozřejmě mohl být pouze apel na racionálnější stravování, podobné vzdělávací kampaně již dávno probíhají a mají zjevně pouze omezený efekt. Obezita se navíc stává problémem nás všech – s tím, jak přibývá obézních, narůstá i zátěž zdravotnictví a ekonomiky.

Pro lidské myšlení, které se vyvinulo ve stovkách tisíc let nedostatku potravy, je hojnost kalorií posledních dvou staletí (a to ještě ne všude po světě) zjevně sebedestruktivní prvek. Čím více možností, jak pomoct obézním lidem, tak budeme mít, tím v součtu rozhodně lépe.

[Ladislav Loukota, NK]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama