Amerika & Vaping – Týden ve vědě 24. až 30. října 2022

Tak jako písek v přesýpacích hodinách ubíhají i týdny ve vědě – poznejte, co nám nasypal další z nich!

43. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
43. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Lidé možná byli v Americe již před 38 000 lety, naznačuje objev. Kosti mamutů z Nového Mexika staré 38 milénií naznačují, že zvířata padla rukama lidí. Opět to nabourává to starší hypotézu o tom, že lidé přišli do Ameriky relativně nedávno – teze o tom, že se lidé objevili v Americe až relativně nedávno, je však nahlodávána delší dobu. Momentálně se zdá pravděpodobné, že zřejmě menší migrační vlna mohla do Nového světa dorazit již před desítkami tisíc let, ale větší migrace proběhla až v posledních cca. 10 tisíci letech.

Středověkou loď Gribshunden zřejmě zničil výbuch střelného prachu. Nový průzkum vraku z konce 15. století naznačuje, že průkopnické dánské plavidlo se nepotopilo vlivem požáru, ale naopak kvůli výbuchu střelného prachu. Jelikož plavidlo bylo jednou z prvních lodí, která využívala ve velkém střelného prachu, ukazuje nám to na evoluci zacházení s třaskavinami. Co víc, Gribshunden je zástupce caravel, tedy lodí, mezi které patřily i lodě prvních významných zaoceánských objevných plaveb – ty se nám však již nedochovaly, takže vrak Gribshundenu slouží i ke zpětnému studiu jejich inovací.

Hypotetický marťanský život mohl být sám sobě zkázou. Nová teorie ukazuje, jak by případné mikroorganismy konzumací metalogenů mohly vytvořit takové množství metanu, že by vedlo k ochlazení Rudé planety. Podobný scénář je zatím jen hypotetický (až do detailnějšího průzkumu Marsu), svým způsobem se ale podobá Velké kyslíkové katastrofě, která na Zemi před 2,4 až 2,2 miliardami let byla osudná většině tehdejších životních forem na dávné Zemi. Jak si mikrobi mohli požírat vodík, ubýval tento z atmosféry a teplota klesla o 200 °C. Alespoň v simulaci, podle které byl Mars kdysi teplejší a vlhčí…

Hluboká mozková stimulace může potlačit příznaky těžké OCD. Až 50% potlačení příznaků dosáhly některé studie při aplikaci elektrického proudu pomáhajícího mozku “zbavit” se škodlivých návyků. Není to ale snadné, a nefunguje to bez medikace a terapie – stimulace by přesto mohla být určena pro pacienty, u kterých nejsou jiné dosavadní léčebné metody dostatečné.

Zemi zasáhl rekordní gama záblesk, měl energii 18 TeV. GRB (Gama Ray Burst) detekovala čínská observatoř, není zatím známý zdroj – v podezření je však masivní hvězda padající do černodíry. GRB záblesky jsou vytvářeny nejmasivnějšími kosmickými jevy. Takto silný záblesk by mohl přijít jenom jednou za několik desetiletí. To komplikuje možné hledání jeho zdroje – bude proto třeba ještě vydržet na podobný další záblesk… Prozatím je na místě ovšem skepse – pozorování budeme brát jistě až po nějaké době, kdy se vyloučí, že zase někdo otevíral ve špatný čas mikrovlnku… Also: pro lidi byl tento GRB stále neškodný!

Výměna klasické cigarety za elektronickou (vapovací) snižuje rizika, ukázala metastudie. Méně karcinogenů i látek poškozujících plíce a srdce – to obsahuje kouř ecigaret ve srovnání s těmi běžnými. Přestože nejsou ani ecigarety bez rizik, přechod na ně by kuřákům prospěl. Autoři nezávislé studie financované britskou vládní institucí Office for Health Improvement and Disparities podotýkají, že trh s ecigaretami není bez problémů – zejména z hlediska propagace pro mlaďochy a/nebo lidi, kteří dosud nekouřili. Především pro staré kuřáky klasických cigaret by ale přechod na alternativu reálně zlepšil míru zdravotních rizik.

Druhá liga

Český výzkum odhalil rostlinné geny pro vyšší odolnost suchu. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti odhalil geny pro lepší zvládání sucha u některých stromů. Výzkumníci nyní plánují vznik experimentální plochy o velikosti jednoho hektaru, kde se budou zkoušet různé směsy stromového porostu, které by mohly otestovat vyšší odolnost lesů vůči suchu i bez komplexnějších zásahů.

Jeden z chemických kroků ke vzniku života proběhl možná ve vzduchu. Aminové vazby pro aminokyseliny podle nové práce nejlépe vznikají na povrchu mikrokapiček vody v atmosféře. Doposud nebylo jasné, jak vazby mohly přirozeně ve vodním prostředí vzniknout – předpokládalo se, že jim k tomu mohl napomoct nějaký dosud neznámý proces. Nyní to vypadá, že mikrokapičky vody unášené atmosférou si ke vzniku aminových vazeb mohly vystačit i bez neznámého extra procesu či přísady.

Rezistentní škrob snižuje riziko dědičné rakoviny až o 60 %. Překvapivě pozitivní výsledky naznačují, že (přinejmenším) lidé s Lynchovám syndromem by mohli benefitovat ze suplementu škrobu. Ten by mohl měnit metabolizaci střevních bakterií vytvářejících rizikovějších molekuly. Zjištění sice neplatí automaticky i pro lidi bez Lynchova syndromu a jiné nádorové nemoci, ale ukazuje, jak významného rozdílu může lepší podpora střevní mikrobioty dosáhnout.

Pět lidí s lupusem se po imunoterapii dočkalo úplné remise. Varianta terapie pomocí CAR T-lymfocytů úspěšně eliminovala příznaky u pěti pacientů trpících na systémový lupus erytematodes. Neznamená to ale, že je nemoc skutečně eliminována ze světa.

TÉMA: Kolaps Byzance byl pozvolný, napomohly to popsat její odpadky. Archeologové se prokopávali starověkými popelnicemi. Pomohlo to zjistit, že Byzantská říše minimálně ve své východní části nezkolabovala až vlivem nájezdů, ale slábla dávno před nimi.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali videa: krom youtu.be/Q8mx2e5BDaQ také science show (viz výš) v Pevnosti poznání, novinku o čipu monitorujícím srdce, novinku o dopadu planetky dinosaurů, minutku o mlžné komoře a radiaci (viz níž), a závěrem jsme sdíleli i druhý díl pořadu Co by kdyby s JaRonem a Martinem Rotou!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama