Nová molekula pomáhá s 300 ATB rezistentními bacily

TLDR: Postupnými úpravami staršího antibiotika vytvořili vědci novou molekulu, která pomáhá s gramnegativními bakteriemi. Studie tuna.

Naděje na obzoru

Seznamte se s molekulou známou jako fabimycin – tahle nově identifikovaná sranda by mohla pomoct s gramnegativními bakteriemi, které typicky způsobují infekce močových cest, plic a občas i krevního oběhu.

U podobných bacilů je jejich odolnost dána vnější membránou pevnou jak helvécká víra, která pomáhá chránit stěnu před (pro ně) škodlivými látkami, jako jsou právě antibiotika. Mezi výhody těchto bakterií patří i efluxní pumpy, které doslova odmršťují pryč od bakterií cizirodé látky, jako jsou pro ně antibiotika.

Díky tomu jsou ve své kategorii překvapivě nebezpečné. Nedávná studie naznačila, že více než třetina osob s infekcí krve gramnegativními bakteriemi do roka zemřela – což ukazuje, proč jsou podobné bakterie zdravé asi jako skok ze skály.

Fabimycin obrannou linii bakterií překonává tím, že prochází vnější buněčnou vrstvou a vyhýbá se pumpám jako Luke Skywalker imperiální obraně Hvězdy smrti – co celé kvůli tomu, aby se molekula mohla hromadit tam, kde může napáchat největší škody. Fabimycinu se navíc relativně daří vyhnout se likvidaci příliš velkého množství zdravých bakterií, což je další problém současných léčebných postupů.

S bakterie je to běh na dlouhou trať. Zdroj: CC BY 4.0, vlastní
S bakterie je to běh na dlouhou trať. Zdroj: CC BY 4.0, vlastní

Ale, ale, ale…

Vědátoři stojící za objevem fabimycinu vycházel z již existujícího antibiotika, o němž bylo známo, že je účinné proti grampozitivním bakteriím. U molekuly provedl několik strukturálních změn, aby získala schopnost proniknout do silné obrany gramnegativních kmenů.

Při následujících testech fabimycin působil na více než 300 typů bakterií rezistentních vůči lékům. Navíc se na myších modelech ukázalo, že snižuje hladinu škodlivých bakterií u myší se zápalem plic nebo infekcí močových cest na úroveň před infekcí!

A ano, již slyším i hlasy kritiků ze zadních řad. „Ani tenhle fabimycák nepomůže navěky, i proti němu se bakterie stanou odolné časem!“ Přesně tak, to je jistě pravda. Ale to zároveň není ani pointa, ani smysl molekuly. Bakterie se budou antibiotikům přispůsobovat vždy. To je jedna ze zákonitostí života.

Jenže stejně jako hasiči nad hořícím barákem nemávnou rukou s tím, že „lidi uvnitř do příštích 70 let nejspíše stejně zemřou, a veškerá existence je podle nihilismu prostě zbytečná“, ani nad roky či dekádami času navíc nebudeme v případě fabimycinu zbytečně mudrovat, áno? Až se bacily stanou odolné vůči fabimycinu, budeme mít jiné molekuly. Nebo jiné typy léčby, jako třeba bakteriofágy.

Anebo budeme svůj evoluční souboj s mikroby prohrávat a oni budou vyhrávat. Ale evoluce je věčný boj o místo na výsluní, který končí jedině smrtí. Pokud chcete opak, narodili jste se do špatné reality.

ATB rezistence snadno a pomalu. Zdroj: vlastní, Murray et al
ATB rezistence snadno a pomalu. Zdroj: vlastní, Murray et al

Zatím vyčkat

Prozatím je samozřejmě fabimycin otestován jenom u zvířecích modelů, takže nic nezaručuje, že vám za pár let skutečně pomůže s nepříjemnou infekcí močáku. Objevy podobně efektivních molekul se ale nedějí každý den, a plíživá „epidemie“ antibiotické rezistence bude bez podobného výzkumu jenom dále narůstat.

I kdyby tedy fabimycin v testech u lidí svou užitečnost neprokázal, jeho biosyntéza nám naznačuje, že nové biochemické postupy mají šanci v boji s ATB rezistencí dorovnat dosavadní iniciativu bakterií.

Bacily se totiž možná přizpůsobují našim antibiotikům – ale evoluce je hra, kterou mohou hrát dva! Už se tedy těším, až se s fabimycinem seznámí i širší paleta gramnegativních bakterií…

[Ladislav Loukota, NK]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

1 komentář: „Nová molekula pomáhá s 300 ATB rezistentními bacily

  • 05. září 2022 (11:29)
    Permalink

    Zajímavý článek. Jen bych upravil nadpis na Nová molekula pomáhá proti 300 bakteriím rezistentních k ATB. Teď to nezní česky.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama