Transplantováno ucho vypěstované in vitro z buněk pacienta

TLDR: Pro léčbu mikrocie vznikl poprvé transplantát přímo vypěstovaný z pacientových uší. Není to zase takový pokrok kupředu, protože podobné náhražky již dříve mohly vznikat také odebráním chrupavek z jiné části těla pacienta. Přesto se jedná o pozitivní pokrok pro nemalý počet pacienzů s mikrocií po celém světě. Oznámení tuna.

Nastražte uši

Americký tým oznámil, že se mu poprvé podařilo nejenom zrekonstruovat lidské ucho pomocí tkáně pacienta, ale následný 3D bioimplantát také transplantoval na pacientovo tělo. Je to poprvé, co bylo podobného milníku dosaženo – byť jde v zásadě „pouze“ o terapii určenou pro léčbu vrozené vady známé jako mikrocie.

Při té dorůstá vnější ucho malé velikostí a nemá správný tvar. Vypěstování ucha je na míle vzdáleno podstatně složitějším vnitřním orgánům, jejichž kultivace v laboratoři je stále předmětem komplexního výzkumu. Mikrocie je nicméně relativně častou vadou, takže aplikovatelnost nové studie je poměrně široká.

Implantát jménem AuriNovo vyvinutý společností 3DBio Therapeutics vznikl nejprve pomocí skenování opačného, zdravého ucha pacienta, čímž vznikl plán budoucího implantátu. Následně se odebral vzorek ušní chrupavky a kultivací bylo vypěstováno dostatečné množství buněk. Tyto byly smíchány s í s bioinkoustem na bázi kolagenu – směs je poté vytvarována do podoby vnějšího ucha. Implantát je obklopen tištěnou biologicky odbouratelnou skořápkou, která má poskytnout počáteční oporu, ale která se časem vstřebá do těla pacienta.

Předpokládá se, že implantované ucho časem dozraje a získá přirozený vzhled a pocit, včetně pružnosti, jako u běžného ucha.

Ale pozor!

Již současná léčba mikrocie je poměrně pokročila, protože zahrnuje buď transplantaci chrupavky z pacientových žeber, anebo použití syntetických materiálů, porézního polyethylenu (PPE), k rekonstrukci vnějšího ucha. Studie s pomocí AuriNovo jde ale o pár kroků dále a nahrazuje ucho dosud nejpřirozeněji a s nejmenším zásahem do těla.

Alespoň tedy podle demonstrace na jediném pacientovi. Více o aplikovatelnosti metody u většího vzorku snad poví klinická studie v Kalifornii a Texasu, do které bude zahrnuto celkem 11 pacientů.

Ačkoliv jde tedy o další příslovečný „první“ krok kupředu, nejde rozhodně o zásadní změnu ve sféře pěstování umělých (kultivovaných) orgánů. Je rozhodně třeba podtrhnout, že AuriNovo je setsakra dobrou prací, která může jednou vylepšit život velkému počtu lidí. Ačkoliv mikrocie není zásadní fyzickou zdravotní komplikací, lidé s ní krom problémů se sluchem trpí šikanou a nižším sebevědomím.

Jedno vypěstované a transplantované ucho ovšem rozhodně není totéž jako vypěstování jater, srdce nebo „jen“ ledvin. V tomto ohledu si na jakékoliv použitelné transplantáty ještě počkáme nejméně do konce této dekády, dost možná ještě mnohem, mnohem déle.

Mírný pokrok…

Přesto ukončeme náš přehled na pozitivní notě. Zatímco ještě pár let zpátky došlo na rapidní pokrok výzkumu kultivovaných orgánů díky biotisku, poslední dva roky se nesou v duchu lepšího poznávání mezibuněčné komunikace (signalizace) tak, aby se orgány mohly „vytisknout“ samy.

Furt je to jenom výzkum! Furt se může objevit celá plejáda dalších problémů včetně toho, že kultivované orgány mohou mít nedostatečné schopnosti vůči těm přirozeným, nebo že budou moct zdravotní stav pacienta ještě víc zkomplikovat. Rozhodně je třeba mít na paměti, že Zklamání je velmi častý doprovodný jev biomedicínských studií…

Pomalučku, polehoučku a v potu tvář se ale medicína přesto zjevně kupředu hýbe. Bude tedy rozhodně fér mít před dalšími objevy, ehm, nastražené uši!

Vzniklo původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama