Tiangong & Zoonóza – Týden ve vědě 6. až 12. června 2022

Čas se nachýlil a my se tak opět scházíme, abychom zatancovali na hrobě umírajícího týdne – a připomněli si, co vše dobré nám dal!

23. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
23. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Kvůli změně klimatu hrozí 15 tisíc nových přenosů virů na lidi. Větší záběr divočiny i stěhování druhů by v příštích 50 tisíci letech mohlo vést k nové lavině mezidruhového přenosu virů.

Na čínskou stanici dorazila posádka, která ji „dokončí“. Čínská stanice Tiangong se do konce tohoto roku dočká zřejmě dvou dalších modulů. Nová posádka, která na to dohlédne, je dokladem rychlosti jejího budování.

Darwinovská evoluce je zřejmě 4x rychlejší. Míra genové variability u stávajících druhů hraje do karet rychlejšímu výběru výhodných vs. nevýhodných genů, naznačilo nové srovnání. 

SETI se má zaměřit na možné civilizace putující na planetách. Hledání migrujících mimozemšťanů by podle nové práce mohlo přinést více užitku než dosavadní nevalný výsledek hledání velkých civilizací na vyšším stupni Kardaševovy škály.

Signál „Wow“ zřejmě pochází od hvězdy podobné Slunci. Naznačuje to analýza kandidátů – nejpravděpodobnějším z nich je systém vzdálený 1800 světelných let. 

Odhalen protein, který u hlodavců prodlužuje aktivní věk. Hormon FGF21 je to, díky čemu má strava o nízkém obsahu bílkovin (proteinů) příznivý vliv na naše zdraví a délku života. To nám neříká mnoho praktického, ale ukazuje na potenciální další možnosti, co s FGF21 a co u něj studovat.

Dále jste viděli

Dno vyschlé nádrže odkrylo město z doby bronzové. 3400 let staré město u řeky Tigris patřilo kdysi říši Mitanni. Objeveno bylo díky rekordnímu suchu.

Testuje se snazší výroba buněk upravených proti rakovině. Český objev může přinést jednodušší alternativu k CAR T-lymfocytové imunoterapii. Prozatím se testuje na hlodavcích. 

Webbův teleskop zasáhlo 5 mikrometeoritů, pozorování neohrozily. 4 zásahy byly očekávatelné, 1 mírně nadprůměrný. Statistika může posloužit řešení zásahů v budoucnu.

Nová léčba diabetes pomoci transplantátů má slibné výsledky. Transplantace β zodolněných povlakem likvidujícím škodlivé (auto)imunitní buňky byla otestována u primátů. Výzkumníci za ní chtějí přejít k testům u lidí.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Dávno před GMO tu bylo „přirozenější“ radiační zemědělství. Šlechtění využívá kombinace přirozených mutací plodin. Ale co kdybychom mohli tuhle míru mutací nějak zvýšit? A co kdybychom to používali už sedm desetiletí?

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také novinky o terapii pomocí psilocybinu (viz výš), dále pak možném využití závislostí nádorů na železe, důkazu meteoritů jako nositelů uhlíku na dávnou Zemi a nakonec také migraci středověkých Avarů do Evropy (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]znam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama