Na čínskou stanici dorazila posádka, která ji „dokončí“

TLDR: Čínská stanice Tiangong se do konce tohoto roku dočká zřejmě dvou dalších modulů. Nová posádka, která na to dohlédne, je dokladem rychlosti jejího budování. Oznámení tuna.

Nebeský palác s jedinou místností

To šlo rychle, že jo? Zatímco my řešíme, jestli se ISS nebude zmenšovat, z Číny v neděli odstartovala trojčlenná posádka, která má za cíl jejich stanici dokončit! Nicméně, ačkoliv je další let na stanici Tiangong (Tchien-kung, ale budeme se držet anglického přepisu, protože je snazší) rozhodně impresivní, ďábel se tradičně ukrývá v detailech – a „dokončení“ stanice působí o něco lépe, než jaká je realita.

Nejprve ale sumáž pro ty, co minulý text přescrollovali ve prospěch videí s kočičkami. Čínská stanice Tiangong je už třetí svého druhu, to ale neznamená, že Čína jen tak mimochodem postavila trojici kopií ISS. Dosavadní čínské snahy v zásadě připomínaly sovětské stanice Saljut ze 70. let, které měly podobu jediného modulu. Jinými slovy, i ve vašem skromném bytě je nejspíše více místa k životu než na podobných stanicích.

Slovíčko „dokončí“ tedy neznamená, že Tiangong bude od konce tohoto roku vypadat jako čínská kopie ISS. Cílem je nyní dokončit stanici v její počáteční podobě, kdy bude mít celkem tři moduly. Základní modul Tianhe je podobně jako prapůvodní Saljut hlavní srdce stanice.

Další dva moduly Wentian a Mentian mají už laboratorní charakter, a slouží studiu mikrogravitace, kosmického počasí a dalších srand. Další tři moduly mohou být dopraveny v budoucnu, ale není to už jisté. Vtip je také v tom, že rovněž Wentian má odstartovat až v červenci 2022 a Mentian až v říjnu 2022.

Takže momentálně nejenže není toto tempo tak úžasné, jak se mohlo zdát z titulku – ale zároveň není ani jisté, jestli se něco neodloží až pro další posádku.

Pořád rekord

Přesto! Byť „dokončení stanice“ není tak ultimativní, absolutně vůbec to neznamená, že tempo budování Tiangong není pořád překotné! Při pohledu na to, jak vznikala ISS i Mir lze naopak říct, že Čína rozhodně udělala, ehm, velký skok kupředu!

Ale co když je tohle jenom můj omezený pohled? To by se chtělo optat někoho blíž kosmonautice…

Tiangong má bronz! Zdroj: 3palec, vlastní
Tiangong má bronz! Zdroj: 3palec, vlastní

„Start posádky kosmické lodi Shenzhou 14 můžeme považovat za malý milník v historii čínská pilotované kosmonautiky,“ odepisuje mi Dušan Majer, když se ho ptám, jestli nejsem idiot, „Až doposud totiž Číňané na oběžné dráze pobývali izolovaně.“

Jak dodává, čínské pobyty na kosmických laboratořích se postupně prodlužovaly až na současných šest měsíců (což je standardem i na ISS), ale ještě nikdy se posádky nestřídaly – stanice vždy po odletu na nějaký čas osiřela. To se nyní změní.

„Počínaje Shenzhou 14 by měla začít nepřetržitá přítomnost posádky na stanici Tiangong,“ pokračuje Dušan, „Dochází k tomu téměř přesně rok po vypuštění základního modulu Tianhe, což je úctyhodné tempo. Stálá posádka se na ISS usadila zhruba dva roky po vypuštění prvního modulu.“

Nynější posádka Shenzhou-14 na palubě stanice. Zdroj: li xin/XINHUA/Xinhua via AFP, ScienceAlert
Nynější posádka Shenzhou-14 na palubě stanice. Zdroj: li xin/XINHUA/Xinhua via AFP, ScienceAlert

Osamělý Tiangong?

Čínské tempo je, cituji-li dále, ještě úctyhodnější – když tedy uvážíme, že Čína svou stanici připravuje sama. ISS naproti tomu samozřejmě vznikala v kooperaci více států, a sovětská stanice Mir se významnějšího modulu dočkala až víc jak 3 roky po startu základního modulu.  

„Během několika měsíců se tak vnitřní prostor stanice slušně rozšíří, což bude užitečné i pro vědecký výzkum,“ dodává Dušan.

Před budováním čínské stanice je tedy stále třeba smeknout klobouk – ale zároveň s ním není třeba smekat i příčesek. Bylo by rozhodně prima se v tempu budování stanice u čínských vědátorů inspirovat, životnost ISS se totiž i bez potenciálního ruského rozvodu blíží nezadržitelně ke svému konci. NASA e ESA přitom plánují zatím spíše lunárního nástupce Gateway, přičemž orbitu Země nechávají volbou pro soukromníky.

U těch sice zájem rozhodně existuje, ale nic také negarantuje, že nakonec také nevyšumí. V takovém případě by klidně za 10 let mohl být Tiangong jedinou kosmickou stanicí na orbitě Země!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama